موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/75600 :کد

0

۷۰درصد آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها در زاگرس رخ می‌دهد

  چهارشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۹:۱۰
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -۷۰درصد آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها در زاگرس رخ می‌دهد

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: ۷۰ درصد از حریق‌های کشور در جنگل‌های زاگرس رخ می‌دهد.

 

 

 

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: 70 درصد از حریق‌های کشور در جنگل‌های زاگرس رخ می‌دهد.
به گزارش تحلیل ایران، خداکرم جلالی در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان ایلام، اظهار کرد: مسئله حریق در جهان یک چالش عمده است به طوری که طبق آمارهای مراکز جهانی 1 درصد جنگل‌های جهان سالانه طعمه حریق می‌شوند به عبارتی از 4 میلیارد هکتار جنگل در سطح جهان، سالانه 40 میلیون هکتار از آنها در آتش می‌سوزد.

 

وی با بیان اینکه در کشور ما سالانه 1 دهم درصد از جنگل‌ها طعمه حریق می‌شوند، افزود: ما نیز دچار آتش‌سوزی هستیم که با توجه با بافت جنگل‌های کشور این رقم قابل توجه است که باید به حداقل ممکن برسد.

 

خبرنگار ایسنا منطقه ایلام نوشت: معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: حدود 78 درصد حریق‌های ما سطحی و 6 درصد تاجی و 16 درصد نیز تنه‌ای است و 40 درصد آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌ها، 55 درصد در مراتع و 5 درصد در جنگل‌های در دست کاشت رخ می‌دهند.

 

جلالی با اشاره به اینکه جنگل‌های جهان از جنس سوزنی برگ‌ها هستند که در صورت بروز حریق اطفای بسیار سختی دارند، گفت: خوشبختانه جنگل‌های ما در کشور پهن برگ هستند که هم پیشگیری و هم اطفاء را آسان‌تر می‌کند.

 

وی ادامه داد: 70 درصد از حریق‌ها در سطح کشور در جنگل‌های زاگرس، 3 درصد در جنگل‌های شمال و 27 درصد نیز در 3 منطقه و رویشگاه‌های دیگر صورت می‌گیرد که باید گفت که حریق یک چالش ملی است و در زمان آتش‌سوزی کلیه دستگاه‌های کشوری و لشکری باید کمک کنند.

 

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور عنوان کرد: اقداماتی که باید صورت گیرد در 2 بخش پیشگیری و عملیاتی دسته‌بندی می‌شوند که در بحث پیشگیری سیاست اصلی ما بر مشارکت دادن هر چه بیشتر مردم است.

 

جلالی با تاکید بر اینکه سال گذشته 5 میلیون هکتار از اراضی سطح کشور را برای حفاظت به مردم واگذار کردیم که امسال به 10 میلیون هکتار خواهد رسید، گفت: جاهایی که حفاظت از آنها به مردم واگذار شده خسارت، تخریب و تصرف حداقلی داشته‌اند و البته از همه مهم‌تر اینکه باید انگیزه برای مردم ایجاد شود.

 

وی بر فرهنگ سازی در این زمینه اشاره و تصریح کرد: در خصوص اقداماتی که باید در زمینه پیشگیری و اطفاء حریق داشته باشیم باید گفت که ناوگان زمینی اطفای حریق در سطح نقاط پر خطر نیازمند تجهیز است.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه 226 خودروی اطفای حریق در اختیار استان‌ها قرار گرفته است، اظهار کرد: ایجاد دیده‌بان و مراقبت از عرصه‌های طبیعی از جمله برنامه‌های ما برای سال جاری است که در همین راستا سامانه 1504 نیز به صورت رایگان آماده ارائه نقطه نظرات و گزارشات مردمی است.

 

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه سامانه پایش ماهواره‌ای در مرکز راه‌اندازی شده است، افزود: گردو غبار و زیرگردها و پوشش گیاهی کشور نیز از طریق این سامانه پایش می‌شود که البته ناوگان هوایی اطفای حریق ما به شدت نیازمند حمایت است.

 

جلالی 95 درصد از عوامل حریق‌‎ها را انسانی و 5 درصد را عامل غیرانسانی دانست و گفت: تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم و از سایر دستگاه‌ها نیز کمک می‌خواهیم تا در هنگام بروز آتش‌سوزی در جنگل‌ها در کمترین زمان ممکن اطفای حریق داشته باشیم.

 

وی در پایان به تشکیل کارگاه بین‌المللی اطفای حریق در مازندران اشاره و اضافه کرد: دو هواپیمای آبپاش را در سال گذشته تجهیز کردیم. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :