موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/75711 :کد

0

ناکارآمدی و انفعال دستگاه‌های امنیتی پاکستان

  چهارشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۸:۰۳
تعداد بازدید : ۲۰۰   
 تحلیل ایران -ناکارآمدی و انفعال دستگاه‌های امنیتی پاکستان

پس از کشته شدن رهبر طالبان برخی رسانه‌های خارجی و افغان اخبار تایید نشده‌ای درباره آخرین سفر ملامنصور به ایران و ویزای ایرانی فرد کشته شده منتشر کردند، ادعایی که به سرعت از سوی ایران تکذیب شد.

پس از کشته شدن رهبر طالبان برخی رسانه‌های خارجی و افغان اخبار تایید نشده‌ای درباره آخرین سفر ملامنصور به ایران و ویزای ایرانی فرد کشته شده منتشر کردند، ادعایی که به سرعت از سوی ایران تکذیب شد.


به گزارش تحلیل ایران، بر اساس گزارش روزنامه 8 صبح افغانستان، فردی که گفته شده است ملامنصور، رهبر طالبان است روز شنبه در حمله هواپیمای پهپاد آمریکایی در منطقه نوشکی نزدیک مرز افغانستان در ایالت جنوب‌ غربی بلوچستان کشته شد.


رسانه‌های افغان اعلام کردند که بر اساس اسناد به‌ دست آمده این فرد ۱۸بار بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ سفرهایی داشته است.


مشخص نیست اسناد مورد ادعا از چه منبعی است و تا چه اندازه این اسناد معتبر است.

این رسانه‌ها مدعی شدند که ولی‌محمد، برای بار نخست در ۱۸ماه فوریه سال ۲۰۱۶ به منطقه تفتان ایران سفر کرده و در دهم مارس به پاکستان برگشته است. هم‌چنین این فرد بار دیگر در تاریخ ۲۵ اپریل ۲۰۱۶ وارد تفتان ایران شده و در ۲۱ماه می به پاکستان برگشته است. از سوی دیگر این فرد ۱۵مرتبه از طریق فرودگاه بین‌المللی جناح و یک‌بار از طریق فرودگاه کویته سفر کرده است. ولی محمد از طریق شرکت‌های هوایی امارات، گلف، شاهین، متحده ایرلاین و ایران ایر به د‌وبی سفر کرده است.


این جزییات از سفر ولی محمد که گمان می‌رود ملا منصور، رهبر طالبان باشد، دقیقا دو روز پس از آن منتشر شده است که مقامات افغانستان ادعا کردند، ملا اختر منصور توسط حمله هوایی پهپاد آمریکایی در منطقه جنوب‌ غربی پاکستان کشته شده‌ است. در حالی که تا پیش از این اخباری با این جزییات درباره رفت و آمد ملامنصور به کشورهای مختلف با اسم مستعار از جمله ایران کم‌تر شنیده و دیده می‌شد.


حسین جابر انصاری، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در رابطه با این ادعا که ملامنصور با ویزای ایرانی به این کشور رفت و آ‌مد داشته است گفته است: مراجع ذی‌ربط ایران رد می‌کنند که چنین کسی در تاریخ مورد اشاره از سمت مرز ایران وارد پاکستان شده باشد.


در همین‌ حال وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای، به طور مشخص مرگ ملا اختر منصور، رهبر طالبان را تایید نکرده است‌، بلکه گفته‌ آن‌ها خودرویی را در نزدیکی مرز افغانستان یافته‌اند که تخریب شده است. این بیانیه می‌افزاید که اسم راننده این خودرو، "محمد اعظم" بوده که جسدش پس‌ از شناسایی توسط بستگانش تحویل گرفته شده است. فرد دوم "ولی محمد" است. کسی که یک گذرنامه پاکستانی را حمل می‌کرده و در آن ویزای ایران دیده می‌شود. وزارت خارجه پاکستان مدعی شده است که این گذرنامه ویزای معتبر ایران را داشته است.


این ادعا که رهبر گروه تروریستی طالبان یکی از مهم‌ترین گروه‌های تروریستی دنیا به راحتی هر چند با نام مستعار اما با عکس واقعی و پاسپورت معتبر پاکستانی به ایران سفر کرده است در عمل دستگاه سیاسی، امنیتی و دیپلماسی این کشور را ناکارآمد و منفعل نشان می‌دهد که نتوانسته چهره بزرگ‌ترین تروریست دنیا را شناسایی کند و مانع حضور و رفت و آمد وی به ایران شود. از طرفی اگر فرض کنیم که ادعای برخی از رسانه‌های خارجی و افغان درباره رفت و آمد و روابط ملامنصور با کشورهایی از جمله روسیه و ایران درست است، آیا این کشورها اینقدر غیرمحتاط و غیر امنیتی اجازه رفت و آمد به این سرکرده تروریست‌های طالبان را می‌دهند!


ضروری است تا دستگاه دیپلماسی کشور حداقل در پاسخ به ادعاها و اظهاراتی که از سوی مقامات رسمی کشورهای افغانستان و پاکستان درباره رفت و آمد اعضای طالبان به ویژه رهبر این گروه تروریستی به کشورمان مطرح می‌شود برخورد و موضع جدی‌تری را به فراخور اخباری که دراین‌باره در رسانه‌های خارجی و افغان منتشر می‌شود داشته باشد.

منبع : ایسنا

                               

طالبان     پاکستان     ادعا     ایران        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :