موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد کلان

a/75779 :کد

0

شفافیت و انضباط مالی دو رکن اصلی تعامل با شبکه بانکی دنیا

  پنجشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۱:۳۴
تعداد بازدید : ۱۹۲   
 تحلیل ایران -شفافیت و انضباط مالی دو رکن اصلی تعامل با شبکه بانکی دنیا

عدالمجید پورسعید در خصوص ضرورت اجرای نظام حاکمیت شرکتی به اجرای صحیح آن جهت برقراری ارتباط با بانک های دنیا تأکید کرد.

عدالمجید پورسعید در خصوص ضرورت اجرای نظام حاکمیت شرکتی به اجرای صحیح آن جهت برقراری ارتباط با بانک های دنیا تأکید کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران عدالمجید پورسعید،در پاسخ به اين سوال كه ضرورت اجراي نظام حاكميت شركتي و استانداردهاي بين المللي آن در حوزه نظام بانكي كشور را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟ اظهار كرد: در شرايط فعلي يكي از ضرورت‌هاي ادامه فعاليت نظام بانكي كشور به گونه اي كه در واقع بتوانند خدمات بانكي را به نحوه شايسته و كامل ارائه كنند، اين است كه بانك ها فعاليت‌هاي مالي‌ خود را به صورت شفاف و منضبط داشته باشند. در حقيقت شفافيت مالي و نظم و انضباط مالي از ضرورت‌هايي است كه به بانكها در پياده سازي نظام حاكميت شركتي و تعامل با بانك‌هاي دنيا كمك شاياني مي‌كند.


وي در ادامه افزود: در حقيقت بانك‌ها براي ادامه و توسعه فعاليتشان و تعامل با دنيا بايد استانداردهاي بين المللي را پياده سازي كنند. واقعيت اين است كه بانكهاي دنيا در تعامل با يكديگر يكي از چهارچوب‌ها و استانداردهايي را كه رعايت مي‌كنند همين پياده سازي استانداردهاي بين المللي است كه ما در قالب بانكداري حاكميت شركتي مطرح مي كنيم.


پورسعید گفت: اين استانداردها براساس تجربياتي است كه بانكهاي بزرگ دنيا در سالهاي مختلف در مواجهه با مسائل و مشكلاتي كه براي سيستم بانكي‌شان پيش آمده، بدست آورده‌اند و آنها را در قالب استانداردهايي مطرح و ابلاغ كرده‌اند.


وي با بيان اينكه بانكها به نسبتي كه بتوانند اين استانداردها را پياده كنند، مي‌توانند سازمانشان را از بعد فعاليتهاي بانكي نظم و ترتيب بدهند، اظهار كرد: بانكها در اين موارد ضمن اينكه فعاليتي سالم و پويا دارند با ساير بانكها در كشورهاي ديگر نيز مي‌توانند ارتباط داشته باشند.


پورسعيد بيان كرد: اين امر يك ضرورت است تا فعاليتهاي بانك‌ها در شرايط عادي بصورت سالم و مناسب پيگيري شود. در حقيقت در شرايط فعلي كه ما در مقطع خاصي قرار داريم به اين صورت كه ما بعد از چندين سال كه امكان ارتباط و مراودات با دنيا را نداشتيم، در آستانه‌ي يك رويداد بزرگ قرارداريم و بايد با دنيا كار كنيم.


وي گفت: در كسب و كار و تجارت با دنيا، سيستم بانكي نقش بسيار پررنگ و تعيين كننده اي دارد و بانكهاي كشور كه از مدتها قبل براي اين امر تلاش كرده اند و برنامه ريزي دارند حتما بايد به سمت پياده سازي كامل استانداردهاي بين المللي و حاكميت شركتي حركت كنند تا بتوانند از فرصت تعامل با دنيا استفاده كنند.


پورسعيد در پاسخ به اين سوال كه شما بستر و امكان اجراي استانداردهاي بين المللي در نظام بانكي كشور را چگونه مي بينيد؟ اظهار كرد: از سالهاي خيلي پيش بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران استانداردهاي مربوط به حاكميت شركتي را كه تحت عنوان كميته هاي بال يك و دو و ... مطرح بوده در قالب توصيه نامه هايي به بانكها ابلاغ كرده و بنابراين از بانكها خواسته شده كه زمينه هاي اجراي حاكميت شركتي را فراهم كنند.


در نتيجه اين بسترسازي از سالهاي پيش شروع شده و بانكها تلاش كردند با برگزاري آموزشهايي براي كارشناسان و متخصصين خودشان اين بحث را دنبال كنند. از جمله اين تلاشها مي‌توان به ايجاد كميته هاي حسابرسي داخلي، كميته ريسك، كميته مبارزه با پولشويي كه در بانكها ايجاد شده اشاره كرد.اما به نظر ما در شرايط فعلي اين بحث بايد به صورت خيلي جدي تر در سيستم بانكي دنبال شود، يعني بانك‌ها آنچه را كه قبلا از طريق بانك مركزي بصورت توصيه مطرح شده بود در حال حاضر بايد حتما اجرا كنند.


مدير عامل بانك ايران زمين در پايان تصريح كرد: بانكها بايد تلاش كنند نظم و انضباط و شفاف سازي را اجرا كنند و اميدواريم با استفاده بيشتر از فناوري اطلاعات كه مي تواند زمينه ساز خوبي براي پياده سازي استانداردهاي بانك باشد، اين مسئله با سرعتي مناسب محقق شود.


منبع: خبر آنلاین

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :