موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/758 :کد

مروری بر تحولات اخیر یمن

طاهره دلیران چاپشلو

  شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۴:۴۹
تعداد بازدید : ۱۰۰۸   
 تحلیل ایران -مروری بر تحولات اخیر یمن

از ۲۰۱۱ با پیدایش بهار عربی در منطقه، مردم یمن توانستند اقتدار خود را نشان دهند و به قدرت برسند.

از سال 2011 با پیدایش بهار عربی در منطقه، مردم یمن توانستند اقتدار خود را نشان دهند و به قدرت برسند. ظهور قدرت مردمی جدید در یمن که در انصارالله متجلی شده، برخی از کشورهای منطقه و به خصوص عربستان سعودی را به شدت نگران کرده است.

یمن دارای چهار موقعیت ژئوپولتیک، خلیج عدن، تنگه باب‌المندب، آبراه دریای سرخ، تسلط بر کوه‌های مران نقطه اتصال خلیج‌فارس به آفریقا است. بنابراین قدرت‌های بین‌المللی و بازیگران منطقه‌ای در راستای تأمین منافع استراتژیک، تحولات یمن را با دقت دنبال می‌کنند و در مواردی به طور مستقیم مداخله می‌نمایند.

نمونه آن را می‌توان در حمایت از منصور هادی دانست. مخالفین انقلاب با حمایت برخی اعضای دائم شورای امنیت، به ویژه ایالات متحده آمریکا، انگلیس و فرانسه، برای منصور هادی مشروعیت بسازند و با ایجاد بحران‌های داخلی و تحریک مردم به تظاهرات و.. از انصارالله سلب مشروعیت نمایند و در قالب بند هفتم شورای امنیت سازمان ملل یمن را تحریم نمایند هر چند که بعضی از تحریم‌های پیشنهاد شده توسط روسیه وتو شده است.

واضح است که تجزیه یمن در راستای منافع عربستان سعودی است. به نظر می‌رسد یمن به صورت جدی در خطر تجزیه قرار دارد. جامعه یمن وضعیتی قبیله‌ای و طایفه‌ای دارد و طوایف زیادی با گرایش‌های سیاسی متعدد در آن حضور دارند، انصارالله توانسته است بخش قابل توجهی از آن‌ها را با خود همراه کند، اما بازیگران منطقه‌ای به دنبال جدا کردن این جریان‌ها از انصارالله هستند، یمن در گذشته دو نیمه بود؛ یمن جنوبی و شمالی و همچنان گرایش تجزیه‌طلبانه در یمن حس می‌شود.

با توجه به این شرایط، پیش‌بینی وضعیت آینده عملاً بسیار مشکل است، زیرا دو قطب سیاسی- امنیتی مقابل هم در یمن تشکیل شده است:  قطب انصارالله در صنعا و قطب منصور هادی و ضد انقلابیون در عدن.

انصارالله بر حمایت توده‌های مردمی تکیه دارد و تاکنون طی راهپیمایی‌های متعدد میزان محبوبیت خود را در بین مردم افزایش داده است. در مقابل نیز جریان ضدانقلاب است که بر حمایت‌های سیاسی، مالی، رسانه‌ای، امنیتی و نظامی شورای همکاری خلیج‌فارس، اتحادیه عرب شورای امنیت، رژیم صهیونیستی، القاعده و گروه‌های تکفیری مانند داعش متکی است. انصارالله تلاش می‌کند سایر گروه‌ها و جریانات سیاسی را با خود همراه کند و مقدمات تشکیل نهادهای حکومتی با ترکیب جدید، تدوین قانون اساسی، انتخابات مجلس و ریاست جمهوری و... را فراهم کند.

عربستان این کشور را حیات خلوت خود تلقی می‌کند و به همین جهت هرگونه تحول سیاسی و تغییر در ساختار این کشور را به ضرر خود می‌داند.

دلیل مهم دیگر، وحشت ریاض از قدرت‌گیری شیعیان در حکومت یمن است که به تصور ریاض این تحول می‌تواند شیعیان محروم داخل عربستان را برای پیگیری جدی‌تر حقوق خود تشویق نماید.

از موارد دیگر ترس از افزایش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه است. به همین دلیل ریاض می‌کوشد چنین القا کند که جمهوری اسلامی در سیر تحولات یمن نقش دارد.

 

منابع :

بی‌نام(1393)، توطئه ارتجاع عرب علیه انقلاب مردم یمن، مراجعه شود به:www. khabarkhoon.com شش اسفند.

بی‌نام(1393)، منصور هادی به دنبال جنگ داخلی در یمن است، مراجعه شود به:www. khabarkhoon.com شش اسفند.

بی‌نام (۱۳۹۱)، یمن در «وضعیت انفجار نظامی»، مراجعه شود به: www.shia-news.com/fa/news/33702۲۱ فروردين.

بی‌نام(1393)، جان‌کری: ایران دولت یمن را ساقط کرد، مراجعه شود به: www.tabnak.ir/fa/news/478433 پنج اسفند.

                               

  طاهره دلیران چاپشلو
  کارشناس ارشد علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : tdaliran@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :