موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/75829 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در ششم خرداد ماه

  پنجشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۰:۰۳
تعداد بازدید : ۲۶۰   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در ششم خرداد ماه

امروز پنجشنبه ششم خرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، نوزدهم شعبان ۱۴۳۷ هجری قمری و بیست و ششم می ۲۰۱۶ میلادی است. ۴۵ سال پیش در چنین روزی، امام خمینی در سخنرانی تاریخی به برگزاری جشن های دو هزار و ۵۰۰ ساله اعتر

 

امروز پنجشنبه ششم خرداد 1395 هجری خورشیدی، نوزدهم شعبان 1437 هجری قمری و بیست و ششم می 2016 میلادی است. 45 سال پیش در چنین روزی، امام خمینی در سخنرانی تاریخی به برگزاری جشن های دو هزار و 500 ساله اعتراض کردند.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

6 خرداد 1367
ایران به پیشنهاد خاویر پرز دکوئیار دبیرکل سازمان ملل متحد برای ازسرگیری گفت و گوها برای اجرای قطعنامه 598 پاسخ مثبت داد.

6 خرداد 1363
نخستین دوره مجلس شورای اسلامی به کار خود پایان داد. این دوره در هفتم خرداد 1359 خورشیدی فعالیت خود را آغاز کرده بود.

6 خرداد 1354
خبرگزاری رویترز از مخالفت پروکس می یر سناتور دمکرات، با پیشنهاد دولت جیمی کارتر از فروش 70 فروند هواپیمای اف 14 و 140 فروند اف 16 به ایران خبر داد. این خبرگزاری علت مخالفت او را بی ثباتی حکومت پهلوی و امکان استفاده این سلاح ها در آینده علیه خود آمریکا عنوان کرد.

6 خرداد 1350
امام خمینی در یک سخنرانی با اعتراض به برگزاری جشن های دو هزار و 500 ساله شاهنشاهی، فرمودند: «ما جشن دو هزار و 500 ساله نمی خواهیم. گرسنگی مسلمانان را حل کنید، جشن نگیرید، روی مرده ها جشن نگیرید، سرمایه های مردم و مسلمین بیچاره را صرف این می کنند و از بودجه مملکت چقدرها، چند میلیون ها، ده ها میلیون خرج یک چنین ملعبه ای، یک چنین مضحکه ای می کنند... برای چه ؟»

6 خرداد 1329
احمد دهقان نماینده مردم خلخال در مجلس پانزدهم و مدیر مجله تهران مصور به ضرب گلوله کشته شد.

6 خرداد 1328
علامه محمد بن عبدالوهاب قزوینی محقق فرهیخته و صاحب اثرهای ارزنده ای چون تصحیح مرزبان نامه، چهار مقاله عروضی، تذکره لباب‏الالباب و ترجمه لوایح جامی به فرانسه در 86 سالگی در تهران درگذشت.

6 خرداد 1324
فهرستی شامل نام های مستخدمان اروپایی در اداره های مرکز و مدرسه های عالی منتشر شد که در آن نام های افرادی همچون هانری گدار مدیرکل موزه و عتیقات، ادوارد بلر استاد دانشکده طب، فونتانا استاد دانشکده حقوق وجود داشت.

6 خرداد 1321
نخستین شماره روزنامه کیهان به صاحب امتیازی عبدالرحمن فرامرزی و سردبیری مصطفی مصباح زاده منتشر شد.

6 خرداد 1313
وزارت امورخارجه درباره شرح ادعای روس ها در مالکیت عمارت های در اختیار کنسولگری و سفارت خانه واقع در زرگنده و بندر جز در 48 کیلومتری باختر در گرگان و استعلام برای تعیین تکلیف مالکیت عمارت های یاد شده، گفت و گو کرد.

6 خرداد 1306
آخرین کابینه مستوفی الممالک که 16 خرداد 1305 خورشیدی تشکیل شده بود، با استعفای او پایان یافت. در یک دوره 16 ساله، مستوفی الممالک هشت بار مامور تشکیل کابینه شد. اما این کابینه ها به دلیل بحران اقتصادی، سیاسی، رویدادهای جنگ جهانی اول و مداخله نیروهای بیگانه در ایران کم دوام بود و عمر بعضی از آنها چند هفته بیشتر نبود.

6 خرداد 1305
عبدالجواد ادیب نیشابوری مشهور به ادیب اول و صاحب آثار دیوان اشعار لئالی مکنون و نیز رساله ‏ای در جمع میان عروض فارسی و عربی و شرح معلّقات سبعه درگذشت.

6 خرداد 1302
وزارت مالیه در بخشنامه ای به اداره های مربوطه ابلاغ کرد که تاریخ به کار رفته در نامه ها، فقط تاریخ خورشیدی باشد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران (جلد 3)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :