موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد ایران

a/75895 :کد

کاهش نرخ تورم یا افزایش پول ملی

ناصر محمدي

  پنجشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۳:۱۳
تعداد بازدید : ۷۷۲   
 تحلیل ایران -کاهش نرخ تورم یا افزایش پول ملی

ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در بیست و ششمین همایش سالانه «سیاست‌های پولی و ارزی» در تهران اظهار داشت: حفظ ثبات قیمت‌ها از مهمترین سیاست‌های پولی است و در کنار این سیاست پولی، حفظ رشد اقتصادی و ...

ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در بیست و ششمین همایش سالانه «سیاست‌های پولی و ارزی» در تهران اظهار داشت: حفظ ثبات قیمت‌ها از مهمترین سیاست‌های پولی است و در کنار این سیاست پولی، حفظ رشد اقتصادی و توازن بخش خارجی اقتصاد مورد توجه است.


وی با بیان اینکه دستیابی همزمان به تمامی اهداف پولی و بانکی و اقتصادی ممکن نیست و پیچیدگی سیاستگذاری‌ها زمانی بیشتر می‌شود که این اهداف در تقابل با یکدیگر باشند، وی در ادامه تصریح کرد: اولویت‌بندی اهداف اقتصادی متناسب با مقتضیات زمانی از جمله کنترل تورم و تامین رشد اقتصادی و توازن بخش خارجی از اولویت‌هاست.


با توجه به محدودیت‌های شرایط محیطی و مکان بروز تکانه‌های اقتصادی، اعمال سیاست‌های پولی در سال‌های اخیر برای مهار فشار تورمی و کاهنده شدن روند نرخ تورم ادامه داشته است به طوری که این نرخ از بالای ۴۰ درصد در سال ۹۲ به ۱۱.۲ درصد در فروردین امسال رسیده است.


وی پیش‌بینی کرد که با استمرار شرایط فعلی، روند فعلی کاهش تورم ادامه یابد و در تابستان امسال سطوح تک‌رقمی نرخ تورم بعد از ۲۵ سال تجربه شود. همچنین پایدارسازی تورم تک‌رقمی و اتخاذ تدابیر لازم در این زمینه از اولویت‌های اصلی بانک مرکزی است.


همچنین در جهت تقویت ثبات اقتصاد کلان در محدوده تورم تک‌رقمی، حفظ شرایط برای اطمینان سرمایه‌گذاران در دستور کار است وپیش‌بینی می‌شود امسال فرآیند خروج از رکود و ورود به دوره رونق اقتصادی شتاب بگیرد. وی در مورد تحولات حجم نقدینگی گفت: در پایان سال ۹۴ حجم نقدینگی با ۳۰ درصد افزایش نسبت به پایان سال ۹۳ به یک هزار و ۱۷ هزار میلیارد تومان رسید که در مقایسه با رشد این متغیر در سال ۹۳ که ۲۲.۳ درصد بود، ۷.۷ درصد افزایش یافته است که پنج واحد درصد از آن به مساعدت نظام بانکی به بخش تولید مربوط می‌شود.


همچنین رشد ۳۰ درصدی حجم نقدینگی شامل ۱۷ درصد پایه پولی و ۱۱ درصد ضریب فزاینده پولی مربوط می‌شود همچنین با وجود نقش مسلط بدهی‌ بانک‌ها به بانک مرکزی و رشد پایه پولی، حجم بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ۱.۷ درصد در سال ۹۴ کاهش داشته است.


این سخنان در حالی از سوی رئیس بانک مرکزی مطرح می شود که با توجه به ادعای کاهش نرخ تورم از 40 درصد در نیمه اول سال 92  به 11 در صد در فرودین ماه سا ل جاری کشور همچنان با مشکلات اقتصادی پس از برجام دست و پنجه نرم می کند وحتی به گفته چند تن از وزرای کابینه یازدهم  دولت برای پرداخت یارانه به مردم هر ماه با مشکلاتی مواجه است.


این سوال مطرح است که آیا با کاهش نرخ تورم متناسب با آن ارزش پول ملی افزایش یافته است که ما عملا این موضوع را در سطح جامعه داخلی و در روابط بین الملل مشاهده نمی نماییم. به گفته بسیاری از تحلیگران یارانه 455000 ریالی  مربوط به چند سال گذشته اکنون با مبلغ 1200000 ریال برایری می کند  و حتی آقای دکتر محسن رضایی  در یک برنامه تلویزیونی مطرح فرمودند که این مبلغ یارانه در شرایط فعلی برابر با مبلغ  بالای یکصد هزار تومان می باشد و یا حتی مبلغ 1000 توان سال گذشته الان 2000 ریال ارزش دارد .


با مقایسعه این اعداد آماری  می توان دریافت که  برخلاف ادعای مقامات پولی و بانکی  مبنی بر کاهش نرخ تورم از 40 به 11 درصد ارزش پول ملی معادل آن نه تنها افزایش نیافته بلکه کاهش نشان می دهد و این را می توان در توانایی و قدرت خرید مردم مشاهده نمود. مردم از مشکلات فراوان اقتصادی در جامعه رنج می برند. لذا بر عهده دولتمردان است که آن گونه که مردم اقتصاد را در زندگی خود لمس می نمایند صحبت نماید و از گزافه گویی و دروغ پر دازی خودداری نمایند.


همچنین ادع شده که در تابستان سال جاری تورم  تک رقمی خواهد شد وکه این در 25 سال گذشته بی سابقه است. به نظر می رسد اینگونه از ادعاها که هیچ مطابقت با زندگی واقعی مرده ندارد نوعی گزافه گویی در سال آخر ریاست جمهوری دولت یازدهم برای کسب آرای عمومی به نفع خود می باشد. بر دولتمردان است که واقعیت را با مردم در جریان بگذارند و به نوعی از مردم و نخبگان جامعه از هر طیفی که خواهان منافع  ملی باشند بهره وری لازم را بعمل آورند.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :