موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/75982 :کد

0

افشای عملیات نظامی نیروهای انگلیسی در لیبی

  پنجشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۵ — ۲۱:۰۸
تعداد بازدید : ۲۲۴   
 تحلیل ایران -افشای عملیات نظامی نیروهای انگلیسی در لیبی

منابع انگلیسی از عملیات نیروهای ویژه انگلیس در لیبی علیه گروه داعش خبر دادند و این در حالی است که دولت کامرون تاکنون حاضر به تایید خبرهای منتشر شده در مورد حضور نیروهای این کشور در لیبی نشده است.

منابع انگلیسی روز پنجشنبه از عملیات نیروهای ویژه انگلیس در لیبی علیه گروه داعش خبر دادند و این در حالی است که دولت کامرون تاکنون حاضر به تایید خبرهای منتشر شده در مورد حضور نیروهای این کشور در لیبی نشده است .

به گزارش تحلیل ایران، روزنامه تایمز در گزارشی به نقل از یک فرمانده نظامی لیبیایی فاش ساخت که نیروهای ویژه انگلیس، با شلیک یک موشک، اقدام به نابودی یک کامیون مملو از مواد منفجره متعلق به گروه داعش که در حال نزدیک شدن به شهر مصراته در لیبی بوده است، کرده‌اند.


این روزنامه به نقل از محمد دورات یک فرمانده نظامی لیبیایی در شهر مصراته عنوان کرد که نابودی این کامیون در دوازدهم ماه 'می' که با هدف عملیات انتحاری عازم این شهر بود، سبب شد که جان عده زیادی نجات پیدا کند.


روزنامه تایمز نوشت: این برای اولین بار است که شواهد این‌چنینی که حاکی از حضور نیروهای جنگنده انگلیسی در لیبی و عملیات نظامی آنها علیه داعش است، به دست می‌آید.


به نوشته تایمز، افشای این مساله سبب می‌شود که نمایندگان مجلس عوام، دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس را به دلیل دور زدن مجلس عوام و اعزام نیرو به لیبی مورد حمله قرار دهند.


این روزنامه نوشت: محمد دورات در مورد جزییات حمله یاد شده، می‌گوید: واحد نظامی من با نیروهای انگلیس همکاری دارند و من شخصاً با آنها دیدار می‌کنم و آنها تاکنون دو خودرو انفجاری را که نیروهای نظامی‌ام را هدف قرار داده بودند، نابود کرده‌اند.


تایمز افزود: این فرمانده لیبیایی با اشاره به نابودی کامیون انفجاری متعلق به گروه داعش در 12 ماه 'می' که 'سبب انفجار بسیار شدیدی شد'، می‌گوید : به نظر می‌رسد که دوستان انگلیسی ما در خصوص این رویداد که سبب شد نیروی لیبیایی کشته نشوند، سکوت کرده‌اند .


در همین حال شبکه اسکای نیوز نیز دراین خصوص گزارش داد: این برای اولین بار است که گزارشی در مورد حضور نیروهای مخصوص انگلیس در لیبی منتشر می‌شود.


اسکای نیوز افزود: یک سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در ماه گذشته گفته بود که دولت انگلیس بر روی آموزش نیروهای امنیتی لیبی متمرکز بوده و طرحی برای اعزام نیروی زمینی به این کشور ندارد.


این شبکه خبری افزود: یک سخنگوی وزارت دفاع انگلیس نیز حاضر به اظهارنظر در مورد عملیات نیروهای مخصوص این کشور نشد اما گزارش در مورد عملیات این نیروها سبب اظهار نگرانی نمایندگان پارلمان درخصوص نقش نیروهای انگلیسی در لیبی خواهد شد.


این شبکه خبری همچنین با اشاره به تردید مقامات اروپایی برای اعزام نیرو به لیبی افزود: براساس تخمین‌های صورت گرفته بین 3 تا 6 هزار نیرو داعشی در لیبی حضور دارند ومتخصصان سازمان ملل هشدار داده‌اند که نیروهای شبه‌نظامی داعش به نحو قابل‌توجهی در کشورهای واقع در شمال آفریقا گسترش‌ یافته‌اند.


فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس ماه گذشته در گفت وگو با ساندی تلگراف عنوان کرده بود که کشورهای غربی منتظر دعوت از سوی دولت نوپای لیبی هستند تا نیروهایشان را به این کشور اعزام کنند و دولت انگلیس این آمادگی را دارد که به محض درخواست دولت جدید لیبی برای ارایه کمک های هوایی و دریایی با هدف مقابله با گروه داعش، سریعا اقدام کند.


هاموند در همین حال گفت: اما چنانچه قرار باشد که انگلیس در عملیات زمینی، دریایی و یا هوایی در لیبی ایفای نقش کند، این مساله مطمئنا به مجلس عوام ارجاع داده خواهد شد.


وی همچنین اظهار داشت: گروه تروریستی داعش تلاش می کند تا از لیبی به عنوان گریزگاهی برای حمله علیه اروپا استفاده کند.


فیلیپ هاموند پس از بازگشت از سفر غیرمنتظره اش به طرابلس در ماه گذشته نیز گفته بود که در حال حاضر تمایلی در لیبی برای پذیرش نیروی زمینی رزمی خارجی وجود ندارد.


هاموند پس از بازگشت از سفرش به لیبی که طی آن با اعضای دولت وحدت ملی از جمله فائز سراج نخست وزیر این کشور در طرابلس دیدار کرد، به نمایندگان مجلس عوام گفت: «به روشنی می بینم که تمایلی در لیبی برای حضور نیروهای زمینی خارجی در خاک این کشور وجود ندارد».


وی افزود: «پیش بینی نمی کنیم دولت وحدت ملی لیبی اعزام نیروهای رزمی زمینی برای مقابله با گروه داعش یا هر گروه مسلح دیگری را خواستار شود و ما هم قصد نداریم نیروهایی را برای ایفای چنین نقشی به لیبی اعزام کنیم.


فروپاشی دولت لیبی و هرج ومرج حاکم در این کشور، پس از سرنگونی رژیم معمر قذافی در سال 2011 میلادی به دنبال مداخله کشورهای غربی از جمله انگلیس صورت گرفته است.


لیبی از زمان سقوط رژیم معمر قذافی، دوران سیاسی پرتنش و پرتلاطمی را به خود دیده است، اما بعد از توافقنامه ماه دسامبر در (الصخیرات) مغرب با نظارت سازمان ملل متحد، شورای ریاست جمهوری لیبی با 9 عضو تشکیل شد و مأمور تشکیل دولت وحدت ملی گردید.


منابع انگلیسی به دنبال توافق صلح لیبی میان دو جناح رقیب در صخیرات مغرب، عنوان کرده بودند که دولت انگلیس آماده است یک هزار نیروی نظامی را در چارچوب شش هزار نیرو بین المللی به لیبی اعزام کند.


اگرچه گزارش عبدالله دوم شاه اردن به نمایندگان کنگره آمریکا که اخیرا بخش هایی از آن به بیرون درز کرد مؤید آن است که شماری از نیروهای مخصوص انگلیسی از ماه ژانویه گذشته در لیبی حضور دارند.


کشور لیبی یکی از 10 کشور اصلی صادرکننده نفت در جهان است و تولید ناخالص ملی سرانه آن جزو بالاترین ها در آفریقا است.

 

منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :