موضوعات ‌مرتبط: فناوری هوا فضا

a/75996 :کد

0

طلا و نقره کره زمین از این کهکشان آمده اند

  پنجشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۵ — ۲۲:۳۰
تعداد بازدید : ۴۹۵   
 تحلیل ایران -طلا و نقره کره زمین از این کهکشان آمده اند

محققان با مطالعه یک کهکشان کوتوله ای منشا طلا و فلزات گرانبهای زمین را کشف کردند.

محققان با مطالعه یک کهکشان کوتوله ای منشا طلا و فلزات گرانبهای زمین را کشف کردند.


به گزارش تحلیل ایران دانشمندان حدود شش دهه در حال جستجو برای منشاء برخی از فلزات گرانبها از جمله طلا، نقره، پلاتین بر روی زمین بودند و به نظر می رسد به نتایجی دست مهمی دست پیدا کردند، تاکنون هیچ کس اطلاعی در موردمنشا ایجاد برخی فلزات و عناصر سنگین نداشت.


محققان به تازگی کهکشانی کوتوله ای را به نام "Reticulum II" و با فاصله 98 هزار سال نوری فاصله از زمین کشف کردند که دارای ستاره ای با منبع عظیمی از فلزات سنگین و افشاگر رمز و راز منشا فلزات گرانبهای زمین است.

 

"Reticulum II" در حال چرخش به دور کهکشان راه شیری و یکی از نزدیک ترین کهکشان های کوتوله ای کشف شده است که آن را به عنوان یکی از بهترین کاندیدا برای شناسایی ماده تاریک معروف گریزان تبدیل کرده است.

 

محقق این مطالعه، فربل و تیم تحقیقاتی او با تجزیه و تحلیل درخشان ترین ستاره های این کهکشان با استفاده از تلسکوپ ماژلان در رصدخانه کامپاناس لاس در شیلی دریافتند که مقدار زیادی از عناصر سنگین در ستاره های این کهکشان وجود دارند درحالیکه امکان تولید این عناصر به خودی خود در این ستاره ها وجود ندارد.

 

به گفته محققان برای ایجاد عناصری مانند طلا، اورانیوم و سرب یک فرایند سنتز هسته ای در هسته ابرنواخترها رخ می دهد که به آن "جذب سریع نوترون "گفته می شود.

 

ستاره های نوترونی در مراحل بسیار اولیه ایجاد کهکشان های کوتوله ای تشکیل می شوند و با ادغام و فروپاشی این ستاره ها فلزات سنگین ایجاد می شوند.

 

اما نحوه ایجاد فلزاتی مانند طلا، نقره، اورانیوم، سرب، پلاتین، و دیگر عنصرهای سنگین بر روی زمین چگونه است ؟ این تیم تحقیقاتی اظهار کردند که این عناصر در اثر انفجار ستاره نوترونی در کهکشان کوتوله ای ایجاد شده و با قرارگیری روی ستاره ها و سیارک های که در حال حرکت به سمت زمین بودن به سیاره ما منتقل شدند.

 

رامیرز-رویزر، دانشمند این تحقیق اظهار کرد: سیاره ما در ابتدا به شکل ماده مذاب بوده و منشا طلا در اعماق آن به دلیل برخورد شهاب سنگ های از جنس طلا این کهکشان است و با سخت شدن پوسته زمین، این فلزات در لایه های زیرین سیاره به جای ماندند.

 

فربل افزد: ما در تحقیقات خود دریافتیم که طلا در سیارک ها ایجاد نشده بلکه به احتمال زیاد در نتیجه ادغام ستاره های نوترونی ساخته شده و سپس در ابر گاز و غبار اطراف سیارک ها قرار گرفته و در نهایت به زمین منقل شده اند.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :