موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/76015 :کد

0

همکاری منطقه ای و بین المللی میان ایران و گرجستان بررسی شد

  جمعه ۰۷ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۱:۰۱
تعداد بازدید : ۱۹۹   
 تحلیل ایران -همکاری منطقه ای و بین المللی میان ایران و گرجستان بررسی شد

دردیدار معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان با «انلیدزه» وزیر امور خارجه گرجستان همکاری های منطقه ای و بین المللی دو جانبه و تحولات مناطق پیرامونی ایران و گرجستان مورد بررسی قرار گرفت.

دردیدار معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان با «انلیدزه» وزیر امور خارجه گرجستان همکاری های منطقه ای و بین المللی دو جانبه و تحولات مناطق پیرامونی ایران و گرجستان مورد بررسی قرار گرفت.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که سه شنبه شب چهارم خرداد ماه و در آستانه برگزاری جشن های بیست و پنجمین سالگرد استقلال گرجستان وارد تفلیس شده در دیدارهای جداگانه ای با جالاغانیا معاون آسیا و اقیانوسیه و آفریقای وزارت امور خارجه و انلیدزه وزیر امور خارجه گرجستان ملاقات کرد.


در این ملاقات ها ابعاد مختلف روابط دو جانبه و بویژه طرح ها، پروژه های دراز مدت و پایدار و همکاری های اقتصادی و تجاری و همچنین آخرین تحولات گردشگری و مناسبات مردمی بین دو کشور مورد تبادل نظر مسوولان عالیرتبه سیاسی دو کشور قرار گرفت و راه کارهای توسعه و گسترش آن نیز بررسی شد.


مقامات عالی وزارت امورخارجه گرجستان در این دیدار اظهار داشتند که بیانیه های دولتی و دستور العمل های لازم در راستای رفع تحریم ها و اجرای برجام به بانک مرکزی و وزارت اقتصاد گرجستان ابلاغ شده و از نظر دولت گرجستان هیچ مانعی برای استقرار مجدد و توسعه همکاری های بانکی میان دو کشور، وجود نخواهد داشت .


در ادامه این دیدار با توجه به اجرای مجدد موافقتنامه لغو روادید برای اتباع ایرانی از سوی گرجستان، موضوع برقراری پروازهای هفتگی میان دو کشور که طی دوهفته آینده به بیش از 10 پرواز می رسد، نیز بررسی و تبادل نظر شد.


همچنین درخصوص مزیت های ترانزیتی دو کشور ایران و گرجستان و طرح های توافق شده و در حال بررسی برای استقرار و تقویت کریدورهای حمل و نقل بین دو کشور (زمینی ،هوایی ،ریلی )گفت وگو و تبادل نظر به عمل آمد.


در دیدار معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران با وزیر امور خارجه گرجستان، دعوتنامه جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران با عنوان کوبریکاشویلی نخست وزیر گرجستان ،به وزیر امور خارجه گرجستان تسلیم شد.

**تشکر و قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی


وزیر امور خارجه گرجستان از این که جمهوری اسلامی ایران از نخستین کشورهایی بوده که استقلال گرجستان را به رسمیت شناخته و در طول 25 سال روابط دو جانبه ،همواره از استقلال و تمامیت ارضی گرجستان حمایت کرده، از حضور رحیم پور در تفلیس در آستانه بیست و پنجمین سالگرد استقلال گرجستان تشکرو ابراز خرسندی کرد .منبع : خبرگزاری ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :