موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/76068 :کد

0

اعتصاب های کارگری فرانسه را فلج کرد

  جمعه ۰۷ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۰:۱۳
تعداد بازدید : ۲۰۴   
 تحلیل ایران -اعتصاب های کارگری فرانسه را فلج کرد

اتحادیه های کارگری می گویند حدود ۳۰۰ هزار نفر در سراسر فرانسه در اعتصاب های کارگری در این کشور شرکت کرده اند.

اتحادیه های کارگری می گویند حدود 300 هزار نفر در سراسر فرانسه در اعتصاب های کارگری در این کشور شرکت کرده اند. اعتصاب هایی که فعالیت پالایشگاه های نفت، نیروگاه های اتمی و ترمینال های حمل و نقل را مختل کرده است.


به گزارش تحلیل ایران، اعتصاب های گسترده در اعتراض به اصلاح قوانین کار در فرانسه روز پنجشنبه سراسر این کشور را فرا گرفت. اتحادیه های کارگری شمار شرکنندگان در این اعتصاب را حدود 300 هزار نفر اما مقام های فرانسه این تعدد را ۱۵۳ هزار نفر اعلام کرده اند.

پلیس ضد شورش در پاریس و سایر شهرها با معترضان درگیر شد و ۷۷ نفر را دستگیر کرد از میان این تعداد ۳۶ معترض در پاریس دستگیر شده اند. در این درگیری ۱۵ مامور نیز زخمی شدند و تعدادی اتومبیل و فروشگاه ها تخریب شد.

با این وجود مانوئل وال نخست وزیر فرانسه اعلام کرده است که اصلاح قوانین لغو نخواهد شد اما گفته است که شاید "تغییراتی" در آن اعمال شود.

هفت اتحادیه کارگری تحت هدایت سی‌جی‌تی که مخالف اصلاح قوانین هستند اعتصاب ها را سازمان‌دهی می کنند اما اتحادیه میانه‌روتر سی‌اف‌دی‌تی از اصلاحات قوانین کار حمایت می کند.
 

در پاریس پلیس برای کنترل تظاهرکنندگانی که از میدان باستیل راهپیمایی کرده بودند از گاز اشک آور استفاده کرد. در لیون و بوردو هم درگیری های مشابهی روی داد.

در نتیجه اعتصاب سراسری کارگری، پروازها از پاریس، نانتس و تولوز با اختلال مواجه شده و اعتصاب رانندگان قطار نیز باعث اختلال در خدمات خطوط آهن شده است.اعتصاب سراسری کارگری در فرانسه فعالیت های پالایشگاه های نفت، نیروگاه های اتمی و ترمینال های حمل و نقل را هم مختل کرده است.

سازمان نظارت بر شبکه نیروگاه های ملی فرانسه گفت که اعتصاب در نیروگاه های اتمی برق تاثیری فوری بر عرضه برق نداشته اما اخطار داد که "اگر بدتر شود بر مدیریت شبکه اثر خواهد گذاشت."
همچنین پس از چند روز بسته ماندن پالایشگاه ها توسط فعالان کارگری یک سوم پمپ بنزین ها سوخت ندارند یا ذخیره آنها بیش از حد کم است.

روز پنجشنبه پنج پالایشگاه از هشت پالایشگاه فرانسه از کار ایستاد یا حداقل تولید را داشت.
نخست وزیر فرانسه خاطرنشان کرد که اصلاح قوانین کار " ممکن است تغییر کند، و بهتر شود." اما او توصیه میشل ساپین وزیر دارایی برای بازنویسی بند دوم آن لایحه را رد کرد.
بند دو آن قانون به شرکت ها اجازه می دهد در صورت احساس نیاز از تعهدات ملی حفاظت از نیروی کار شانه خالی کنند.

در عین حال ولفگانگ شوبل وزیر دارایی آلمان با حمایت از این اصلاحات گفت: "فرانسه می تواند با این اختلاف ها زندگی کند. نارضایتی رای دهندگان از حاکمان اصولا خیلی بد نیست."

اوج‌گیری اعتصاب ها باعث نگرانی در مورد برگزاری مسابقات جام ملت های اروپا شده که قرار است دو هفته دیگر در فرانسه شروع شود.

کابینه فرانسه روز ۱۱ مه با استفاده از اختیارات ویژه تغییراتی را بدون تایید پارلمان اعمال کرد.

اتحادیه کارگری سی‌جی‌تی خواستار تظاهرات و اعتصاب های دیگری در روز ۱۴ ژوئن - چهار روز پس از شروع یورو ۲۰۱۶ - شده است.

 
منبع: العالم
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :