موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/76143 :کد

0

خزانه‌داری آمریکا همچنان مانع تجارت ایران برپایه دلار می‌شود

  جمعه ۰۷ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۷:۴۱
تعداد بازدید : ۱۸۹   
 تحلیل ایران -خزانه‌داری آمریکا همچنان مانع تجارت ایران برپایه دلار می‌شود

با وجود ادعاهای وزیر خارجه آمریکا درباره عدم ممانعت از تعامل شرکتهای اروپایی با ایران اما وزارت خزانه‌داری این کشور به کنگره اعلام کرده که مانع از تجارت ایران بر پایه دلار می شود.با وجود ادعاهای وزیر خارجه آمریکا درباره عدم ممانعت از تعامل شرکتهای اروپایی با ایران اما وزارت خزانه‌داری این کشور به کنگره اعلام کرده که مانع از تجارت ایران بر پایه دلار می شود.


به گزارش تحلیل ایران، پایگاه اینترنتی آنتی وار نوشت وزارت خزانه داری آمریکا با افتخار به کنگره اعلام می کند همچنان مانع از تجارت ایران بر پایه دلار می شود و بانکهای خارجی را که با واشنگتن ارتباط دارند از ترس اقدامات تلافی جویانه آمریکا از معامله با این کشور باز می دارد.


بر اساس این گزارش، هر چند وزیر امور خارجه آمریکا تأکید می کند تحریمهای آمریکا مانع تعامل تجار اروپایی با ایران نخواهد شد اما گزارشهای اخیر از آن حکایت دارد که مشکل همانند همیشه باقی است و بیشتر بانکهای اروپایی همچنان از تهدیدات آمریکا می هراسند.


 قرار بود توافق هسته‌ای گروه پنج به علاوه یک که در ماه ژانویه تحریمهای ایران را لغو کرد، حدود 100 میلیارد دلار از دارایی های توقیف شده ایران را آزاد کند و به شرکتهای غربی اجازه دهد به منظور نوسازی صنعت نفت ایران و زیرساختهای اقتصادی این کشور قراردادهای بزرگی به امضا رسانند.


اکنون مشکل اینجاست که لغو تحریمهای آمریکا تنها بر روی کاغذ بوده است و وزارت خزانه داری آمریکا با افتخار به آمریکا ، همچنان مانع تراشی میکند.


بیشتر دارایی‌های آزاد نشده ایران در بانکهای خارجی دور از دسترس باقی مانده‌ است و درحالی که شرکتهای اروپایی برای انعقاد قراردادهای پر منفعت صف بسته اند، مقامات اتحادیه اروپا شاکی اند که سازش ناپذیری آمریکا مانع از به نتیجه رسیدن بسیاری از قراردادها می شود.


شرکت نفتی بزرگ توتال اس. ای یکی از معدود شرکتهایی است که تاکنون با شرکت ملی نفت ایران قراردادی را به امضا رسانده اما نتوانسته است از نظام بانکی معمول برای تأمین بودجه پروژه بهره گیرد زیرا بانک بی. ان. پی پاریباس هنوز جریمه چند میلیارد دلاری قبلی آمریکا به علت معامله این بانک با ایران را به خاطر دارد.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :