موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/76432 :کد

0

افراد چاق در معرض ریسک بالای بیماری کلیه

  یکشنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۰:۴۸
تعداد بازدید : ۲۳۲   
 تحلیل ایران -افراد چاق در معرض ریسک بالای بیماری کلیه

به گفته محققان، افراد چاق در معرض ریسک بالای بیماری مزمن کلیه قرار دارند.

به گفته محققان، افراد چاق در معرض ریسک بالای بیماری مزمن کلیه قرار دارند.

 

به گزارش تحلیل ایران، تشخیص زودهنگام بیماری مزمن کلیوی مانع از پیشرفت آن به شکل نارسایی کلیه می شود. متاسفانه در سال های اخیر نرخ ابتلا به این بیماری در سراسر جهان افزایش قابل توجهی داشته است که بخشی از آن به خاطر دمای بالای ناشی از تغییرات آب و هوا و کم آبی بدن است.

 

در مطالعه جدید، محققان دانشکده پزشکی آلبرت انیشتین به رابطه بین چاقی و ابتلا به بیماری مزمن کلیوی پی برده اند. محققان دریافتند جدای از کم آبی و دیابت، که هر دو علت اصلی دو سوم موارد ابتلا به بیماری کلیه است، چاقی هم عامل قوی ابتلا به این بیماری است.

 

دکتر مایکل ملامد، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید: «از آنجائیکه گزینه های درمانی برای بیماری کلیه محدود است، پیشگیری بهترین راه حل است. هرچقدر سبک زندگی افراد جوان سالم تر باشد، سلامت کلیه ها در سنین بالا بهتر خواهد بود.»

 

این تیم تحقیق، داده های سلامت حدود ۷۰۰۰ زن غیرباردار را با استفاده از اطلاعات بدست آمده از نظرسنجی سلامت انجام شده بین سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۰ بررسی کردند.

 

چاقی شکمی در این افراد به صورت اندازه دور کمر ۱۰۰ سانتی متر برای مردان و ۹۰ سانتی متر برای زنان تعریف شده بود.

 

یافته ها نشان داد ۱۶ درصد این افراد دارای میزان آلبومینوریا یا میزان بالای پروتئین آلبومین در ادرارشان بودند. وجود آلبومینوریا نشاندهنده آن است که کلیه های فرد به خوبی کار نمی کنند و ریسک ابتلا به بیماری کلیوی بالاست.

 

منبع:مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :