موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/76495 :کد

0

ادعاهای ناتو علیه مانورهای روسیه

  یکشنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۱:۵۱
تعداد بازدید : ۲۰۴   
 تحلیل ایران -ادعاهای ناتو علیه مانورهای روسیه

مقام‌های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مدعی شدند، روسیه به بهانه برگزاری مانورهای آموزشی به صورت محرمانه در حال جمع‌آوری نیرو در مرز با اروپا است.

 

 

 

مقام‌های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مدعی شدند، روسیه به بهانه برگزاری مانورهای آموزشی به صورت محرمانه در حال جمع‌آوری نیرو در مرز با اروپا است.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه انگلیسی اکسپرس، کارشناسان معتقدند که کرملین در حال برگزاری "رزمایش زودهنگام" است تا از آن به عنوان یک راه گریز قانونی استفاده کند و از تعهد دعوت ناظران بین‌المللی طفره برود. روسیه دست‌کم ده‌ها رزمایش نظامی برگزار کرده و در دو سال گذشته یا اطلاعیه کوتاهی در این باره داده یا اصلا اطلاعی درباره آن نداده است.

 

ایسنا نوشت: روسای دفاعی در ائتلاف ناتوی مستقر در بلژیک نگرانند که هدف تجمع نیروهای روس در امتداد مرز با اروپا قرار گیرند. یک منبع آگاه در ناتو به اکسپرس گفت که روسیه از این راه‌ گریز برای دور زدن توافق وین و تقویت شمار نیروها در مناطق حساس در نزدیکی اروپا سوء استفاده می‌کند. وی تاکید کرد: آنچه روسیه انجام می‌دهد غیر قانونی نیست اما دور زدن قوانین است.

 

اکسپرس مدعی شد که نگرانی‌ها درباره برنامه "مخفیانه" ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در خصوص اطلاعیه‌های کوتاه مانورها صحت دارد. به گفته آن، روسیه در فوریه 2014 رزمایش فوری با مشارکت 38 هزار نیرو در نزدیکی مرز اوکراین برگزار کرد. چند روز پس از آن، بسیاری از همان نیروها در برنامه الحاق شبه‌جزیره کریمه شرکت کردند. وزارت دفاع روسیه سال گذشته بیش از 4000 رزمایش برگزار کرده که اکثر آنها بدون اطلاع قبلی بود.

 

به گفته ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، برخی از تمرین‌های نظامی روسیه با مشارکت بیش از 150 هزار نیرو بوده است و بسیاری از آن رزمایش‌ها شامل حملات هسته‌ای شبیه‌سازی شده بوده‌اند. وی ماه نوامبر هشدار داد که میزان مانورهای نظامی روسیه به حدی رسیده است که از زمان پایان جنگ سرد بی‌سابقه است.

 

ائتلاف ناتو مدعی است، روسیه "عمدا" از شفافیت نظامی و قابلیت پیش‌بینی امتناع می‌کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :