موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/76573 :کد

0

سواحل لیبی هفته گذشته ۷۰۰ مهاجر را به کام مرگ کشاند

  یکشنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۸:۱۱
تعداد بازدید : ۱۹۴   
 تحلیل ایران -سواحل لیبی هفته گذشته ۷۰۰ مهاجر را به کام مرگ کشاند

سازمان ملل از احتمال غرق شدن حدود ۷۰۰ مهاجر در حوادثِ مرگبارِ هفتۀ اخیر در سواحل دریای لیبی خبر داده است.

سازمان ملل از احتمال غرق شدن حدود 700 مهاجر در حوادثِ مرگبارِ هفتۀ اخیر در سواحل دریای لیبی خبر داده است.


به گزارش تحلیل ایران؛ کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان با استناد به شهادت بازماندگانِ قایق‌هایی که در چند روز گذشته در سواحل لیبی واژگون شدند، این خبر را اعلام کرد.


فدریکو فسی، سخنگوی این نهاد در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: «اوضاع نابسامانی است، نمی‌توانیم با اطمینان تعداد قربانیان را اعلام کنیم، اما بیم آن می‌رود که تا 700 نفر در واژگونی سه قایقی که هفته اخیر دچار حادثه شدند، غرق شده باشند.»


این در حالی است که گفته می‌شود واژگونی تنها یکی از این قایق‌ها در روز پنجشنبه (6 خرداد) بیش از 500 پناهجو را به کام مرگ کشانده است.


بازماندگان این حادثه می‌گویند دست کم 40 تن از قربانیان کودک و حتی نوزاد بودند.

روز چهارشنبه نیز حدود 100 نفر پس از غرق شدن یک قایق در همین منطقه مفقود شدند و روز جمعه نیز جسدِ 45 تن از جان باختگانِ حادثه‌ای دیگر پیدا شد.


کارلوتا سامی، یکی دیگر از سخنگویان کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان در حساب کاربری توییتر خود نوشت: «ما هیچگاه از شمار دقیق و هویت قربانیان آگاه نخواهیم شد، اما نجات‌یافتگان می‌گویند بیش از 500 انسان کشته شدند.»


جیووانا دی بندتو، سخنگوی موسسه «کودکان را نجات دهید» نیز با اعلام اینکه تشخیص تعداد دقیق قربانیان غیرممکن است، گفت بازماندگان می‌گویند حدود 1100 نفر روز چهارشنبه با دو قایقِ ماهیگیری و یک قایق تفریحی شهر بندری صبراته در لیبی را ترک کردند.


وی افزود: «ظاهراً قایق اول با 500 مسافر، قایق دوم را که همین تعداد سرنشین داشت با طناب به دنبال خود می‌کشید، اما قایق دوم شروع به غرق شدن کرد، بعضی افراد سعی کردند با شنا کردن خود را به قایق اول برسانند، تعدادی دیگر نیز سعی کردند طنابی را که دو قایق را به هم وصل کرده بود، بگیرند.»


 

به گفته نجات‌یافتگان، ناخدایِ سودانی قایق اول طناب را برید و باعث شد سر ریسمان با ضربه‌ای محکم به گردن یک زن برخورد و سرِ اون را از تن جدا کند.

قایق دوم اندکی بعد غرق شد و مسافرانی را که سخت به آن چسبیده بودند نیز به داخل آب کشید.


خدمه کشتی اول پس از رسیدن به پوتسایوی ایتالیا دستگیر شدند.

طی دو سال گذشته بیش از 320 هزار قایق حامل پناهجویان به سواحل ایتالیا رسیده‌اند و بر اساس آن‎چه سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرده است، حدود 7 هزار نفر در سفر بی‌بازگشت خود به اروپا در دریا غرق شده‌اند.


تعداد پناهجویان متقاضی اسکان در قارۀ اروپا در سال 2015 به 1 میلیون و 255 هزار و 600 نفر رسید، یعنی چیزی بیش از دو برابرِ سال 2014 میلادی. براساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی، سوری‌ها، عراقی‌ها و افغانستانی‌ها در صدر فهرست پناهجویان به اروپا قرار دارند.

 منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :