موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/76592 :کد

0

الجبیر: ایران می‌خواست حج را سیاسی کند

  یکشنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۵ — ۲۰:۵۶
تعداد بازدید : ۱۷۰   
 تحلیل ایران -الجبیر: ایران می‌خواست حج را سیاسی کند

«فیلیپ هاموند» وزیر خارجه بریتانیا که به عربستان سفر کرده در نشست خبری مشترک با هتای سعودی خود حضور پیدا کرد.«فیلیپ هاموند» وزیر خارجه بریتانیا که به عربستان سفر کرده در نشست خبری مشترک با هتای سعودی خود حضور پیدا کرد.


به گزارش تحلیل ایران، نشست خبری «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان و «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه بریتانیا در جده برگزار شد.


هاموند پیش از این نشست با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان و «محمد بن نایف» ولی‌عهد این کشور دیدار کرده بود، او همچنین قرار است در نشست مشترک با وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در جده حضور پیدا کند.


شبکه خبری «الجزیره»، به نقل از الجبیر گزارش داد که در نشست مشترک با همتای بریتانیایی‌اش بحران‌های سوریه، لیبی، عراق و یمن را بررسی کرده است.


به گفته الجبیر مواضع عربستان و بریتانیا در مسأله بحران سوریه به هم نزدیک است و هر دو طرف بر لزوم مقابله با تروریسم به ویژه داعش تأکید کرده‌اند.


وزیر خارجه عربستان تأکید کرد در دیدار با هاموند روابط کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با ایران و اتهاماتی که این کشورها به ایران درباره دخالت در امور داخلی خود وارد می‌کنند را بررسی کرده است.


از سوی دیگر وزیر خارجه بریتانیا تأکید کرد که در دیدارهایش با مسئولان سعودی پیامدهای مختلف گفت‌وگوهای صلح در خاورمیانه و ساز و کار پیشبرد آن را بررسی کرده است.


وی اعلام کرد که در دیدارهایش در جده مسأله بحران یمن را بررسی کرده و از نقش عربستان و شورای امنیت در زمینه حل بحران این کشور تقدیر کرده است.


هاموند درباره ایران نیز گفت که مسأله توافق هسته‌ای با ایران را با همتای سعودی خود بررسی کرده است و افزود: با وجود اینکه درباره این مسأله با ایران به توافق رسیده‌ایم این به این معنا نخواهد بود که دیگر اقدامات این کشور را بررسی نخواهیم کرد و از تحرکات این کشور در خاورمیانه چشم پوشی خواهیم کرد.


وی افزود: ایران تا کنون به تعهدات خود در زمینه توافق هسته‌ای پایبند بوده است و ما نیز از سوی دیگر می‌خواهیم با رفع تحریم‌ها و عادی سازی روابط به تعهدات خود عمل کنیم.


در همین راستا الجبیر ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و گفت این کشور با انجام آزمایش‌های موشکی خلاف قوانین بین المللی خود را در جهان منزوی کرده است.


وی افزود: گرچه ما با اطمینان از اینکه ایران به تعهدات خود در زمینه توافق هسته‌ای عمل می‌کند از این توافق حمایت کرده‌ایم اما توافق هسته‌ای به معنای پایان دیگر موضوعات نیست. ایران همچنان به عنوان کشوری که از تروریسم حمایت می‌کند تحریم شده و اگر آنها می‌خواهند که جهان با آنها به صورت عادی رفتار کند باید دست از اقدامات تحریک آمیز خود بردارد و سیاست‌های خود را تغییر دهد.


وی در پاسخ به سوالی درباره حضور نظامی ایران در عراق به درخواست دولت این کشور گفت: حضور نظامی ایران در عراق به هر طریقی غیر قابل قبول است چه این اقدام با دعوت و در خواست دولت عراق صورت گرفته باشد چه بدون دعوت.


الجبیر مدعی شد سیاست‌های طائفه گرایی که ایران در عراق اعمال کرده دلیل اصلی وجود تفرقه و شکاف در این کشور است.


وزیر خارجه عربستان در پاسخ به سوالی درباره مسأله حج و حجاج ایرانی مدعی شد عربستان هیچ فردی را از حضور در عربستان برای حج عمره و تمتع منع نمی‌کند اما ایران امسال از امضای توافق‌نامه مربوط به برگزاری مراسم حج سر باز زده و خواستار اجرای اقدامی شبیه به تظاهرات بوده که مراسم حج را سیاسی کند.


وی ادعا کرد مطالبات ایران از جمله مسأله صدور ویزا و انتقال نیمی از حجاج ایرانی از طریق خطوط هوایی ایران موافقت کرده‌ایم اما با این وجود مسئولان این کشور از امضای توفق‌نامه مربوط به حج سر باز زده، به همین دلیل ما فکر می‌کنیم این کشور از ابتدا به دنبال توافق نبوده و مسئولیت عدم حضور ایرانیان در مراسم حج بر عهده مسئولان این کشور است.


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :