موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی رسانه

a/76602 :کد

0

جشنواره مطبوعات؛ شاید وقتی دیگر

  یکشنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۵ — ۲۲:۱۰
تعداد بازدید : ۲۰۲   
 تحلیل ایران -جشنواره مطبوعات؛ شاید وقتی دیگر

در نشست خبرنگاران حوزه رسانه با معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد پیرامون مباحث مختلفی از جمله زمان برگزاری جشنواره مطبوعات و همچنین مکان برگزاری نمایشگاه مطبوعات بحث و تبادل نظر شد.در نشست خبرنگاران حوزه رسانه با معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد پیرامون مباحث مختلفی از جمله زمان برگزاری جشنواره مطبوعات و همچنین مکان برگزاری نمایشگاه مطبوعات بحث و تبادل نظر شد.


به گزارش تحلیل ایران، حسین انتظامی صبح امروز در نشست صمیمانه با خبرنگاران حوزه رسانه شرکت کرد و با آنها به تبادل نظر پرداخت.


وی همچنین به سئوالات مختلف خبرنگاران این حوزه نیز پاسخ داد، سئوالاتی که بیشتر مربوط به بیمه خبرنگاران، صدور مجوز، راه اندازی سامانه جامعه رسانه های کشور، جشنواره مطبوعات و نمایشگاه مطبوعات می‌شد.


انتظامی در مورد زمان برگزاری جشنواره مطبوعات گفت: جشنواره مطبوعات استانی مشکلی برای برگزاری ندارد فقط به ادارات کل اعلام شده است که باید همه مراحل الکترونیکی شود تا شرکت کنندگان بتوانند آثار خود را رهگیری کرده و بدانند که در کدام مرحله و توسط کدام داور مورد بررسی قرار گرفته است.


معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد همچنین در مورد برگزاری جشنواره مطبوعات کشور نیز گفت: قصد ما واگذاری برگزاری این جشنواره به صنف، تشکل‌ها و انجمن‌ها است چرا که با حضور آنها رقابت بیشتر شده و خبرنگاران بیشتری شرکت‌ خواهند کرد.


وی در مورد زمان برگزاری این جشنواره گفت: تا زمانی که تشکل‌ها، انجمن‌ها و صنف به نتیجه نرسند، طبیعتاً جشنواره برگزار نمی‌شود، اما انجمن‌های تخصصی می‌توانند جشنواره مطبوعات را به صورت تخصصی برگزار کنند.


انتظامی در مورد مکان برگزاری نمایشگاه مطبوعات نیز گفت: این احتمال وجود دارد که نمایشگاه در شهر آفتاب برگزار شود. البته تا زمان برگزاری زمان زیادی مانده و در آینده نسبت به آن تصمیم گیری می‌کنیم.


وی با بیان این مطلب افزود:  هرچه این انجمن ها تخصصی تر شکل بگیرند، خبرنگاران در حوزه های مختلف، کارآمدتر و رسانه‌ها در فعالیت حرفه ای خود، موفق تر خواهند بود. برخی از مشکلات صنفی از جمله بیمه، بازنشستگی و یا در حوزه مباحث حرفه ای از جمله صدور مجوزهای مطبوعاتی، برگزاری جشنواره های مختلف و ... با حضور تشکل های فراگیر، به راحتی قابل پیگیری و برطرف شدن است.


انتظامی در خصوص سامانه جامع رسانه های کشور که جایگزین «سمان» شده نیز به مواردی همچون «سهل بودن روند ثبت نام در سامانه جامع نسبت به سمان، حذف برخی مراحل غیر ضروری، امکان ثبت نام برای خبرنگاران حوزه چند رسانه ای(صوت و تصویر)، تشکیل بانک اطلاعاتی از خبرنگاران فعال در کشور، استفاده از اطلاعات ثبت شده برای درخواست های بعدی خبرنگاران از جمله مجوز رسانه و یا کارت بین المللی و...» اشاره کرد.


معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به طرح رتبه بندی روزنامه ها، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری اشاره کرد و این طرح را مبنای اجرایی بسته های حمایتی و طرح های معاونت مطبوعاتی عنوان کرد و گفت: این طرح با همت مدیران رسانه ها و خود صنف، انجام شده و مورد اقبال خود رسانه ها نیز قرار گرفته است. کمترین منفعت رتبه بندی، رعایت عدالت واقعی در حمایت های مادی و غیر مادی است تا همه رسانه ها به یک شکل و در یک سطح دیده نشوند و ذینفعان مشترک از جمله مخاطب، آگهی دهنده، دستگاه ها و روزنامه نگاران بتوانند ارزیابی دقیق و یکسان حرفه ای از وزن هر رسانه داشته باشند.


وی همچنین به بحث بیمه خبرنگاران اشاره و تصریح کرد: همچنانی که قبلا اعلام شده، یارانه بیمه رسانه هایی که خبرنگاران خود را با عناوین مرتبط با روزنامه نگاری، بیمه کنند به صورت دو برابر و باقی به صورت نیم بهاء محاسبه و پرداخت می شود.


انتظامی در همین زمینه به طرح حمایت از کار ویژه‌های خبرنگاران نیز اشاره ای داشت و گفت: با درک مشکلات اقتصادی رسانه ها که خیلی نمی توانند برای تهیه گزارشهای تحقیقی میدانی و گرفتن مصاحبه حضوری با شخصیت های ساکن در محلی دور، هزینه کنند و در جهت حمایت از روزنامه نگاری تخصصی و تحقیقی، از سال گذشته اعلام شد هر خبرنگاری که برای یک گزارش یا گفتگوی خاص در داخل و یا خارج از کشور، نیازمند حمایت مالی باشد، بعد از ارائه طرح خود به اداره خبرنگاران و مطرح شدن در کمیسیون صدور کارت حرفه ای، تمام و یا بخشی از هزینه های طرح ارائه شده را دریافت می کند.


بازنشستگی خبرنگاران، جشنواره و نمایشگاه مطبوعات، رتبه بندی پایگاه های خبری، یارانه مطبوعات و ضریب کیفی نشریات از جمله موارد دیگری بود که توسط خبرنگاران در این جلسه مطرح شد.


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :