موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/76709 :کد

0

استعلام سلامت محصولات "سلامت‌محور" با موبایل امکان‌پذیر شد

  دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۲:۱۲
تعداد بازدید : ۲۴۵   
 تحلیل ایران -استعلام سلامت محصولات "سلامت‌محور" با موبایل امکان‌پذیر شد

رئیس سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به اختیار شناسه‌گذاری و برچسب گذاری محصولات سلامت محور در سازمان غذا و دارو، گفت: مصرف کنندگان محصولات سلامت‌محور می‌توانند فرآورده‌هایی که خریداری می کنند ...

رئیس سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به اختیار شناسه‌گذاری و برچسب گذاری محصولات سلامت محور در سازمان غذا و دارو، گفت: مصرف کنندگان محصولات سلامت‌محور می‌توانند فرآورده‌هایی که خریداری می کنند را از طریق برنامه مخصوص که بر روی موبایل نیز قابل نصب است، استعلام کنند و در صورت تقلبی بودن، پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، دکتر رسول دیناروند درباره سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت کالاهای سلامت گفت: یکسال است که این پروژه در مورد داروهای وارداتی آغاز شده اما هنوز بسیج اطلاع رسانی به مردم شروع نشده است.

 

وی گفت: علت اینکه اطلاع رسانی به مردم در این زمینه هنوز انجام نشده به دلیل آن است که نمی‌خواستیم هیچ فرآورده‌ای بدون شناسه‌گذاری در بازار باشد ولی الان آمادگی وجود دارد و به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام شده که هیچ فرآورده‌ای بدون برچسب اصالت در داروخانه‌ها وجود نداشته باشد.

 

دیناروند اظهار داشت: همه مصرف کنندگان می توانند فرآورده هایی که خریداری می کنند را از طریق برنامه مخصوص که بر روی موبایل نیز قابل نصب است، استعلام کنند و در صورت تقلبی بودن فرآورده را به داروخانه تحویل دهند و پیگیری کنند.

 

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: طبق مصوبه مجلس، اختیار شناسه گذاری و برچسب گذاری بر عهده سازمان غذا و دارو است و بر اساس همین مصوبه فعالیت ها صورت گرفته است و همین سامانه ای که کار دارو و مکمل را انجام می دهد، تمامی فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی را نیز کنترل خواهد کرد و کدگذاری و لیبلینگ صورت می گیرد.

 

دیناروند گفت: بنابراین مصرف کنندگان هر فرآورده ای را حتی اگر از سوپرمارکت ها خریداری کنند، می توانند از لحاظ اصیل و تقلبی بودن کنترل کنند.

 

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی اظهار داشت: بازرسین ما نیز نظارت ها را در سطح عرضه به صورت جدی انجام می دهند. حتی خود بنده نیز هنگام خرید فرآورده ها را کنترل می کنم و بعضی اوقات با برخی فرآورده هایی که تقلبی بوده است مواجه شده ام که پیگیری و برخورد شده است.

 

معاون وزیر بهداشت در پایان در مورد عرضه لوازم آرایشی و بهداشتی در سوپرمارکت ها گفت: عرضه فرآورده های آرایشی و بهداشتی عمومی و غیر تخصصی همانند تمام دنیا در سوپرمارکتها مشکلی ندارد ولی لوازم آرایشی و بهداشتی تخصصی که مصرف آنها نیاز به آموزش و تخصص دارد، فقط باید از طریق داروخانه ها صورت گیرد.

 منبع : ایسنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :