موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/7676 :کد

0

پرداخت حقوق کارگران میدان تره‌بار از جیب مردم

  ﺳﻪشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ — ۱۷:۴۵
تعداد بازدید : ۲۹۰   
 تحلیل ایران -پرداخت حقوق کارگران میدان تره‌بار از جیب مردم

مدیرکل تعزیرات استان تهران در جلسه شورای معاونین سازمان تعزیرات،‌ به بیان برخی تخلفات‌ رخ داده در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران پرداخت.

مدیرکل تعزیرات استان تهران در جلسه شورای معاونین سازمان تعزیرات،‌ به بیان برخی تخلفات‌ رخ داده در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران پرداخت.
 
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان تعزیرات حکومتی، محمد محمدی در جلسه شورای معاونین سازمان تعزیرات حکومتی در مورد برگزاری جلسه ساماندهی میدان تره بار مرکزی گفت: آنها می خواهند در میدان تره بار، رعایت قانون و نظارت دستگاه های دولتی وجود نداشته باشد یا تشریفات قانونی کمرنگ باشد.
وی ادامه داد: برای نمونه قانون می گوید که وزن ظرف میوه باید کسر شود و میوه به صورت خالص فروخته شود ولی آنها وزن ظرف پلاستیکی، چوبی و یا کارتن را به قیمت میوه می‌فروشند در حالی که در کشورهای دیگر وزن ظرف میوه را کسر می‌کنند برای مثال موز از کشورهای خارجی به ایران می آید؛ وزن ظرف در هنگام فروش کسر می شود اما در میدان تره‌بار یک کشور اسلامی وزن کسر نمی شود و کم فروشی وجود دارد. قانون می‌گوید «قیمت هر محصول باید مشخص و در معرض دید مشتری قرار گیرد و آنها می‌گویند ما قیمت‌ها را اعلام نمی‌کنیم و هر قیمتی که بتوانیم؛ می‌فروشیم اینگونه اداره بازار میوه سبب شده است که مردم از خوردن میوه فصل محروم شوند.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: در جای دیگر، قانون می‌گوید «مزد کارگر را باید کارفرما بپردازد اما در میدان میوه، حجره‌داران هیچ حقوقی به کارگران نمی‌دهند و می‌گویند حقوق خود را از خریداران میوه بگیرید و این دریافت اضافه و اجباری در میدان تره‌بار زیرچوبی نام دارد و مردم زیرچوبی را پرداخت می کنند.
محمدی گفت: براساس قانون هر مغازه باید در محوطه قانونی که سند مالکیت دارد، فعالیت کند و نباید خیابان‌ها و معابر عمومی را اشغال کنند و مغازه را در خیابان و پیاده‌رو دایر کنند زیرا این حق‌الناس است اما آنها می‌گویند که خیابان‌ها هم مال ما است و خیابان‌ها را به دلال‌ها اجاره می دادند و مال نامشروع و حرام دریافت می کردند و می خواستند با حرام خوری در میدان برخورد نشود. قانون می‌گوید که واحدهای میوه‌فروش میوه باید از اداره بهداشت مجوز بگیرند و صدور و تمدید پروانه کسب با مجوز بهداشت باشد و کارگران کارت بهداشت بگیرند اما آنها از بهداشت نظر نمی خواهند بنابراین اگر کارگری بیماری قارچی داشت؛ به میوه منتقل می شود و میوه به دست مصرف کننده می رسد.
وی افزود: قانون می‌گوید حجره‌دار باید به صورت مستقیم میوه باغدار و کشاورز را بفروشد ولی آنها حجره را محل جولان دلال ها قرار دادند و میوه بین دلال ها چند دست می گردد که موجب افزایش قیمت میوه می شود.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران تصریح کرد: قانون می‌گوید که باید تمام واحدهای صنفی قوانین و مقررات صنفی را رعایت کنند اما آنها می گویند که میدان خانه ما است و دستگاه نظارتی نباید نظارت کنند و تعزیرات حکومتی حق برخورد با متخلف (گرانفروشی، کم فروشی و ...) را ندارد، پلیس راهنمایی و رانندگی حق جریمه کردن رانندگان متخلف در میدان میوه را ندارند و شهرداری حق برخورد با سد معبر را ندارد. آنها می خواهند با بی قانونی کار کنند و ما می گوییم باید قانون بر میدان حاکم باشد و میدان تافته جدا بافته از کشور نیست که هر طور بخواهند، عمل کنند و میوه باید با کیفیت و قیمت ارزان فروخته شود و میدان دارای نظم باشد.
محمدی با اشاره به انتقاد سخنگوی اتحادیه بارفروشان از عملکرد سازمان تعزیرات حکومتی گفت: اظهارات بی اساس سخنگوی اتحادیه بارفروشان دایر بر جریمه کردن ناحق و بدون مستند از سوی تعزیرات حکومتی، یک ادعای بی اساس مربوط به فرهنگ میدان است در حالی که تعزیرات براساس گزارش بازرسان صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف، بهداشت و شهرداری اقدام به رسیدگی می کند و چنانچه تخلف محرز باشد مطابق قانون جریمه خواهد کرد و ظرف 20 روز گذشته به تخلفات سد معبر، گرانفروشی و کم فروشی رسیدگی و حدود 17 میلیون تومان جریمه شده اند که ارتباطی با قیمت گذاری نداشته است البته حضور حجره داران متدین، منصف و قانونمند ذر میدان مرکزی که قابل تقدیر و تشکر است نباید نادیده گرفته شود.
در این جلسه دکتر جمشیدی معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی دستور داد کارگروهی متشکل از واحدها و بخش های ذیربط و اتحادیه بارفروشان تشکیل و این موضوعات را مورد رسیدگی قرار دهند و هفته آینده گزارش جامعی در شورای معاونان سازمان ارائه شود.
                               

میوه     میدان     حقوق     کارگران     مردم    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :