موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگ و هنر

a/7685 :کد

0

حَشَر، روایت لایروبی آبراهه های هنر در دل محرومیت ها

  ﺳﻪشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ — ۱۸:۳۳
تعداد بازدید : ۳۷۰   
 تحلیل ایران -حَشَر، روایت لایروبی آبراهه های هنر در دل محرومیت ها

نمایش 'حشر' توسط هنرمندان تئاتر زاهدان در خاموشی و سکوت در گوشه ای از یکی از محله های محروم زاهدان بی یار و یاور به روی صحنه می رود.

نمایش 'حشر' توسط هنرمندان تئاتر زاهدان در خاموشی و سکوت در گوشه ای از یکی از محله های محروم زاهدان بی یار و یاور به روی صحنه می رود.

 

هنر، واژه آشنایی است، واژه ای که شب و روز در ذهن خسته گوش های ما چرخیده و بیرون می رود، و هنرمند، آن نا آشنایی است که در سکوت خود از ظرفیت خلقت خداوندی ظرافتی بی همتا ساخته و پرداخته که با دیدن آن هر مخلوق هوشمندی غرق آن می شود.
هنر تراوش شدید و نامنظم احساسات قوی است، و این همان هنر است که از شیر و انسان، ابوالهول ساخته و در راه آن قهرمان و بخت برگشته یعنی 'ادیپس' قرار داد تا به یکباره حاکم شهر و گناهکاری مطلق شود.
اینبار هنرمندان شروع به حَشَر کرده اند، حَشَر همان تعاون و کار دسته جمعی در لایروبی آبراهه ها از گل و لای و خس و خاشاک در ایام قدیم سیستان است که در آن افراد یک منطقه با تیشه پولادین خود از تن انهار، پوسته های زمخت را به منظور سهولت حرکت آب می گرفتند.
داستان از جایی شروع می شود که انسان آفریده شد، از حس و شور و اشتیاق زندگی آغاز می شود و به پیش می رود تا انجاییکه سیستان در نعمت و طراوت غوطه ور است اما به یکباره روزگار چهره ناسازگار خود را نمایان کرده و خشکسالی را بر این منطقه حکمفرما می کند.
مردم سیستان در بهت این نامهربانی مدهوش شده تا آنجایی که در می یابند تنها یک درخت از تمام آن سرسبزی و نشاط باقی مانده است و برای جلوگیری از خشکی آن برای اولین بار دست به حَشَر می زنند.
دست به دست هم، زن و مرد با کمترین امکانات و با امیدی حیرت انگیز انهار را لایروبی می کنند تا شاید آب به آن تک درخت امید رسیده و نام سیستان پرآوازه شود.
پس از تلاش بی وقفه اندک آبی به آن درخت می رسد و مردم سیستان ذره ای امید در دلشان تازه می شود.
پای داستان که برسی دو چیز ذهن را همچون جسمی در چرخ دنده ای درگیر می کند، یکی هنر زیبای این هنرمندان جوان است که به گمانم ریشه در ارثیه نیاکان دارد و دیگری نمایشی چنین بدیع در اوج محرومیت ها است.
زیبایی داستان دو چندان می شود وقتی بدانید که این تلاش به ظاهر عبث تا چند سال قبل در سیستان به واقعیت اجرا می شده و مردم آن دیار به امید جاری شدن آب چشم های خشکیده خود را در انتظار داشتند.
این داستان نیست بلکه به واقع حقیقتی از ناامیدی است، امیدوارم لابه لای حرفهایم اینبار بیشتر توقف کنی و توجه کنی که 'این داستان روایت حقیقت است'.
غم انگیزترین قسمت آن، جاری شدن این داستان در دشت های محرومیتی است که این تیم 20 نفره را حتی از داشتن یک سالن نمایش استاندارد محروم کرده است.
این داستان به قلم و کارگردانی ' مهرداد درگی' بر پرده حقیقت افراشته شده و از 25 مرداد تا 5 شهریور از ساعت شش و نیم عصر در فرهنگسرای وحدت زاهدان نمایش داده می شود.
این هنرمند اظهار داشت: هم اینک حدود هشت سال است که به کارهای هنری مشغول هستم و تا کنون نا مهربانی های زیادی دیده ام.
وی ادامه داد: در ابتدا به کار فیلم سازی مشغول بودم اما با دیدن خشکسالی سیستان برای انجام وظیفه شروع به کار در عرصه تئاتر به منظور نشان دادن محرومیت های این منطقه کردم.
وی خاطر نشان کرد: هنرمند هیچ گاه از مسوولان چیزی برای خود نمی خواهد اما توجه به هنر یک امر فرهنگی است که به قول معروف جای دوری نمی رود.
فرهنگسرای وحدت واقع در خیابان پهلوانی زاهدان متعلق به شهرداری این کلان شهر است، برخی بازیگران این مجموعه از دستگاههای فرهنگی و هنری سیستان و بلوچستان به دلیل بی مهری به این هنر گله دارند.
معاون فرهنگی شهردار زاهدان نیز گفت: آنچه ما را وا داشت تا در خدمت هنر استان باشیم فراتر از وظیفه اداری بود.
عبدالرضا شهیدی افزود: فرهنگسرای وحدت در گذشته نه چندان دور ساختمان کشتارگاه زاهدان بود که پس از انتقال کشتارگاه به مکان جدید بلااستفاده مانده بود تا اینکه مسوولان شهرداری بهترین راه را در این دیدند که در همین مکان ساختمان و سالنی برپادارند تا جوانان محله ای قدیمی و محروم از آن بهره برند و در نهایت به فرهنگسرایی زیبا مبدل گشت.
وی ادامه داد: این کار شهرداری در حقیقت خدمت به مردم شهر زاهدان است زیرا هنرمندان از واقعیت های زندگی الگو می گیرند.
وی تصریح کرد: درهای فرهنگسرای وحدت شهرداری زاهدان به روی تمام هنرمندان باز است و بدون هیچ هزینه ای می توانند در آن به تمرین و ارائه کارهای هنری بپردازند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان نیز چندی قبل از تصویب طرح ایجاد تئاتر شهر از طریق تجهیز کردن یک سالن آمفی تئاتر خبر داد.
دل هنرمندان در این گوشه از ایران گرفته است از نامهربانی هایی که بر تن خسته هنر اساطیری اینجا زخم های گاه عمیقی ارزانی داشته، این مهد هنر و تمدن هم اینک نیازمند نگاهی ویژه به هنر است.
بیایید با هم حَشَری دگر بار بر هنر و دل های هنرمندان داشته باشیم و از پس تمام ناملایمت ها تنها با نگاهی زیبا سیستان و بلوچستان زیبا را برای جهان و جهانیان به نمایش بگذاریم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :