موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/76883 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در یازدهم خرداد ماه

  ﺳﻪشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۱۰
تعداد بازدید : ۱۹۳   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در یازدهم خرداد ماه

امروز سه شنبه یازدهم خرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیست و چهارم شعبان ۱۴۳۷ هجری قمری و سی و یکم می ۲۰۱۶ میلادی است. ۳۲ سال پیش در چنین روزی، شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه ۵۵۲ را در ارتباط با جنگ ایران و

 

امروز سه شنبه یازدهم خرداد 1395 هجری خورشیدی، بیست و چهارم شعبان 1437 هجری قمری و سی و یکم می 2016 میلادی است. 32 سال پیش در چنین روزی، شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه 552 را در ارتباط با جنگ ایران و عراق منتشر کرد.

  •  

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

11 خرداد 1363
شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه 552 را در ارتباط با جنگ ایران و عراق در پی درخواست دولت های عربی حوزه خلیج فارس منتشر کرد. در این قطعنامه به مواردی چون تعهد کشورهای عضو در رعایت حسن همجواری، احترام به اهداف و اصول منشور ملل متحد، اهمیتی که خلیج فارس در صلح و امنیت بین المللی و ثبات اقتصاد جهانی ایفا می کند و... اشاره شده است.

11 خرداد 1361
حسین میرخانی خوشنویس برجسته ایرانی در 75 سالگی درگذشت. پایه‏گذاری انجمن خوشنویسان ایران از خدمات مهم وی در جهت گسترش هنر خوشنویسی به شمار می رود.

11 خرداد 1356
پلیس آمریکا 56 دانشجوی ایرانی را به دلیل برگزاری تظاهرات علیه رژیم پهلوی در دانشگاه واشنگتن دستگیر کرد.

11 خرداد 1352
ریچارد هلمز سفیر آمریکا در ایران در دیداری با عباسعلی خلعتبری وزیر امور خارجه، تاسف دولت خود را از سخنان قایم مقام وزارت دفاع این کشور درباره به کارگیری عبارت نادرست در مورد نام خلیج فارس ابراز داشت. به دنبال این دیدار اطلاعیه ای نیز از طرف سفارت آمریکا منتشر شد.

11 خرداد 1349
ماموران رژیم پهلوی آیت الله سیدمحمدرضا سعیدی از روحانیان مبارز را دستگیر و به زندان قزل قلعه منتقل کردند.

11 خرداد 1348
حسن ارسنجانی پیشنهاد دهنده لایحه اصلاحات ارضی رژیم پهلوی در 47 سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت.

11 خرداد 1344
منزل مراجع قم شاهد تجمع استادان و طلبه های حوزه علمیه در اعتراض به صدور حکم اعدام اعضای هیات موتلفه اسلامی بود. محمد بخارایی، محمد صادق امانی همدانی، رضا هرندی و مرتضی نیک نژاد به جرم اعدام انقلابی حسنعلی منصور نخست وزیر وقت، در یکم بهمن 1343 هجری خورشیدی دستگیر و محاکمه شده بودند.

11 خرداد 1333
هیات ‌وزیران تصمیم به توقیف روزنامه‌های عصر انقلاب و کنکاش به مدت شش ماه گرفتند و در نامه ای از وزارت داخله و اداره نظمیه خواستند تا آن را به اجرا درآورند.

11 خرداد 1306
حاج مهدی قلی هدایت تشکیل کابینه داد. این کابینه تا 22 شهریور 1312 خورشیدی برقرار بود.

11 خرداد 1303
روزنامه اتحاد اسلام وابسته به جمعیت مسجد شاه تهران به مدیریت شیخ حسین لنکرانی منتشر شد. دلیل اصلی انتشار آن دفاع از مسلمانان بین النهرین در برابر سیاست های استعماری انگلیس بود.

11 خرداد 1303
بوریس شومیاتسکی وزیر مختار شوروی به وزارت فواید عامه رفت و با مشارالدوله کفیل این وزارتخانه دیدار و گفت و گو کرد.

11 خرداد 1302
آن دسته از کارکنان وزارت مالیه که به دستور آرتور میلسپو کارشناس مالی آمریکایی از کار اخراج شده بودند در اعتراض به این اقدام در مسجد سپهسالار تجمع اعتراض آمیزی شکل دادند. میلسپو چند روز بعد تلاش کرد نظر آنها را جلب کند اما اخراج شدگان گفتند تا برکناری وی به اعتراض خود ادامه خواهند داد.

11 خرداد 1299
مناسبات رسمی ایران و چین برای نخستین بار برپایه عهدنامه مودت کنسولی آغاز شد. این کنسولگری در 1312 خورشیدی، در شهر شانگ های چین گشایش یافت.

11 خرداد 1294
هیات وزیران دستور توقیف روزنامه های عصر انقلاب و کنکاش را برای مدت شش ماه صادر کرد.

11 خرداد 1290
میرزا محمدعلی خان علاءالسلطنه وزیر علوم به همراه هیاتی برای شرکت در مراسم تاجگذاری ادوارد پنجم پادشاه انگلیس به لندن رفت.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 3 و 4)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :