موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/77058 :کد

ترکیب نمایندگان مجلس دهم مشابه ترکیب مجلس دوره پنجم

ناصر محمدي

  ﺳﻪشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ — ۲۲:۲۴
تعداد بازدید : ۸۳۶   
 تحلیل ایران -ترکیب نمایندگان مجلس دهم مشابه ترکیب مجلس دوره پنجم

بالاخره پس از انتخابات هفتم اسفند ماه ۹۴ مجلس شورای اسلامی و مشخص شدن ترکیب نمایندگان مجلس و پس از آن در انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی در ۱۱ اردیبهشت ترکیب نهایی مجلس شورای اسلامی مشخص گردید.بالاخره پس از انتخابات  هفتم اسفند ماه 94 مجلس شورای اسلامی و مشخص شدن ترکیب نمایندگان مجلس و پس از آن در انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی  در 11 اردیبهشت ترکیب نهایی مجلس شورای اسلامی مشخص  گردید.

 

و پس از آن بحثهای فراوان  در خصوص ریاست مجلس   بین اقشار مختلف جامعه   از جمله نخبگان سیاسی صورت گرفت . به تبع اینکه ریاست مجلس می بایستی بر اثر تصور بسیاری و بر اساس ترکیب مجلس اعم از اصولگرا و اصلاح و امید از ایدئو لوژی تاثیر می پذیرفت برخلاف این امر  انتخابات  امروز مجلس شورای اسلامی و انتخاب  آقای علی لاریجانی با 273 رای  به ریاست دائم مجلس شورای اسلامی نه براساس جريانات سياسي و مسلك نمايندگان بلکه براساس تعامل  صورت گرفت و همچنین نواب رئیس آقایان پزشکیان و علی مطهری  بعنوان نواب رئیس انتخاب شدند که به نوعی  تقسیم  قدرت بود البته نقش دولت هم در انجام لابی های متعدد  در انتخاب آقای لاریجانی تاثیر گذار بود و آقايان نوبخت و واعظي كه تيم سياسي دولت اند نقش آفريني خوبي كردند.

 

و این امر نشان دهنده سیال و ژله ای بودن مجلس است که نه بر اساس مسلك و جريان سياسي بلکه بر اساس تعاملاتی که در سطح نمایندگان  صورت گرفت که آقای علی لاریجانی  به ریاست مجلس انتخاب شد . همچنین قومیت نیز در این امر تاثیر بسزایی داشته است.  البته با این تقسیم قدرت  ریاست مجلس دیگر نمی تواند صندلی ریاست را به علل مختلف  ترک نماید و وكار او بیش از پیش سنگین تر شده است .

 

 

لازم به یاد آوری است که آقای لاریجانی و تیم او به درستی شرایط را تشخیص دادند و با شناخت دقیق شرایط  بستر را برای ریاست خود  در مجلس شورای اسلامی فراهم نمود. با  مشخص شدن ترکیب رئیس و هیات رئیسه  مجلس شورای اسلامی  می توان استنباط نمود این مجلس کپی مجلس پنجم شورای اسلامی است و مجلسي تعاملي و ساختار آن ژله اي است.


                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :