موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/77076 :کد

0

همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تکرار ناپذیر است

  چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۰:۳۵
تعداد بازدید : ۱۷۳   
 تحلیل ایران -همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تکرار ناپذیر است

«ویلیام هیگ» وزیر خارجه پیشین انگلیس روز سه شنبه در یادداشتی با اشاره به نزدیک شدن به زمان برگزاری همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا گفت که این همه پرسی تکرار ناپذیر و نتیجه آن قطعی است و همه کمپ

«ویلیام هیگ» وزیر خارجه پیشین انگلیس روز سه شنبه در یادداشتی با اشاره به نزدیک شدن به زمان برگزاری همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا گفت که این همه پرسی تکرار ناپذیر و نتیجه آن قطعی است و همه کمپین ها بایستی این واقعیت را پذیرند.

 

به گزارش تحلیل ایران، ویلیام هیگ از شخصیت های ارشد حزب محافظه کار که در جریان همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موضع گیری خاصی نکرده است، در یادداشت خود در روزنامه دیلی تلگراف نوشت:تقریبا هر روز افرادی از کشورهای مختلف از من سئوال می کنند که آیا همه پرسی دیگری در خصوص خروج انگلیس از اتحادیه اروپا غیر از مورد اخیر قرار است برگزار شود یا نه.


وی افزود:من به آنها می گویم «نه؛ هرآنچه که نتیجه این همه پرسی باشد، همان است. حتی اگر نتیجه 51-49 به نفع خروج باشد ما اتحادیه اروپا را ترک می کنیم و اگر به عکس آن پیش آید ما برای همیشه در اتحادیه اروپا باقی می مانیم»


هیگ با بیان اینکه « 22 روز دیگر مردم باید چیزهای زیادی را قبول کنند»، عنوان کرد: یا تمام طرفداران خروج از اتحادیه اروپا( برگزیت )، که سال ها منتظر چنین لحظه ای بودند تا از کشور را از اتحادیه اروپا خارج سازند باید واقعیت را بپذیرند که انگلیس در اتحادیه اروپا می ماند و یا اینکه شمار زیادی از رهبران شرکت های بزرگ، اقتصاد دانان و کارشناسان امنیتی باید این واقعیت را بپذیرند که رای دهندگان انگلیسی راغب به خروج از اتحادیه اروپا هستند.


وزیر خارجه پیشین انگلیس نوشت: همه پرسی برگزیت با انتخابات عمومی کشور که در آن طرف بازنده برای چند سال از صحنه سیاسی دور می شود بسیار فرق می کند. 24 ژوئن یعنی یک روز پس از برگزاری همه پرسی، اعضاء بازنده دولت باید بلافاصله خود را آماده کنند تا برخلاف میلشان عمل کنند.


وی در ادامه به بیان اوضاع کشور در صورت خروج و یا ماندن در اتحادیه اروپا پرداخت و نوشت: در صورتی که کمپین «ماندن» پیروز شود احتمالا تغییر و تحولاتی در سطوح دولتی صورت گرفته و درک مشخص تری از برنامه های دولت در چارچوب ماندن در اتحادیه ارائه خواهد شد.


هیگ افزود: اما چنانچه انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شود، دیوید کامرون بایستی در چارچوب ماده 50 پیمان اتحادیه اروپا اعلام کند که انگلیس، اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد و به موجب آن تمام لابی های پشت پرده برای ماندن در اتحادیه متوقف می شود.


وزیر خارجه پیشین انگلیس نوشت: اما اگر در اتحادیه اروپا بمانیم هیجده ماه آینده بهترین شانس برای انگلیس است تا بتواند ریاست اتحادیه اروپا را برعهده گرفته و فضای تجاری بر پایه گردش آزاد شهروندان اروپایی رونق گیرد.


هیگ اظهار داشت: یکی از دلایلی که افرادی مثل من ممکن است به ماندن در اتحادیه اروپا رای دهند این است که هنوز طرفداران برگزیت نمی دانند در صورت خروج چه چیزی در انتظار کشور است. چندین ماه طول می کشد که دولت و پارلمان اهداف کشور را در چارچوب فضای جدید بازتعریف کند.


وی افزود: در این مدت فعالیت شرکت های تجاری به حالت تعلیق در آمده و دست از سرمایه گذاری می کشند. این در حالی است که 'الکس سالموند' (سخنگوی روابط خارجی حزب ملی اسکاتلند) نیز گفته است چنانچه انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شود، طرح خروج اسکاتلند از انگلیس را دوباره احیا می کند.


وزیر خارجه پیشین انگلیس تصریح کرد: لذا این مهم است که در صورت خروج از اتحادیه اروپا راهبرد مشخصی به منظور اطمینان بخشی به شرکت ها اتخاذ شود.


هیگ گفت: در صورتی که انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شود بهترین گزینه ای که می تواند شوک اقتصادی را کاهش دهد، کم کردن مالیات ها، به اجرا گذاشتن قوانین اقتصادی آمریکا به جای اتحادیه اروپا، جذب نیروی انسانی از تمام دنیا برای رشد اقتصادی کشور است. در این صورت، انگلیس یا هرآنچه از آن باقی مانده باشد در راستای بهبود فضای تجاری عمل خواهد کرد. در غیر این صورت در حالی که انگلیس از بازار اقتصادی اروپا خارج شود، چیزی برای عرضه ندارد.


این سیاستمدار انگلیسی افزود: هرچه به زمان برگزاری همه پرسی نزدیک تر می شویم طرفین باید بیشتر ذهن شان را متمرکز کنند که چطور می توانند فارغ از نتیجه همه پرسی به زندگی عادی شان ادامه دهند.منبع: خبرگزاری ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :