موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/77324 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در سیزدهم خرداد ماه

  پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۰
تعداد بازدید : ۱۹۰   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در سیزدهم خرداد ماه

امروز پنجشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیست و ششم شعبان ۱۴۳۷ هجری قمری و دوم ژوئن ۲۰۱۶ میلادی است. ۵۳ سال پیش در چنین روزی، مردم تهران و قم با حضور در تظاهرات گسترده ای جنایت های حکومت پهلوی را

 

امروز پنجشنبه سیزدهم خرداد 1395 هجری خورشیدی، بیست و ششم شعبان 1437 هجری قمری و دوم ژوئن 2016 میلادی است. 53 سال پیش در چنین روزی، مردم تهران و قم با حضور در تظاهرات گسترده ای جنایت های حکومت پهلوی را محکوم کردند و حمایت خود را از امام خمینی اعلام داشتند.
 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

13 خرداد 1366
ارتش جمهوری اسلامی عملیات «نصر 2» را در منطقه عملیاتی میمک با رمز «یاحسین مظلوم(ع)» آغاز کرد. این عملیات با هدف آزادسازی بلندی های مشرف بر راه های ارتباطی دشمن اجرا شد.

13 خرداد 1366
روزنامه انگلیسی زبان بین المللی «هرالدتریبیون» در مقاله ‏ای جنگ تحمیلی و معرفی عراق به ‏ عنوان آغازگر جنگ، تاثیر انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی در تغییر مواضع و رفتارهای کشورهای عراق و آمریکا را مورد بررسی قرار داد و نوشت: عراق زمانی آمریکا را به ‏عنوان دشمن یاد می‏ کرد اما امروز سران بغداد منافع و سیاست ‏های همسو و هم ‏جریان با غرب پیدا کرده ‏اند؛ اینک آمریکا منافع خود را در بغداد جست وجو می‏ کند.

13 خرداد 1366
آلمان غربی به متجاوز بودن رژیم بعث عراق در جریان جنگ تحمیلی علیه ایران، اعتراف کرد.

13 خرداد 1342
امام خمینی با افشای ارتباط دوستانه محمدرضا پهلوی با رژیم صهیونیستی در سخنرانی کوبنده ای در مدرسه فیضیه قم فرمودند: «ای جناب شاه من به تو نصیحت می کنم، دست بردار از این کارها، آقا اغفال می کنند تو را. من میل ندارم که یک روز اگر بخواهند تو بروی همه شکر کنند... اگر دیکته می دهند دستت و می گویند بخوان، در اطرافش فکر کن ... نصیحت مرا بشنو... روابط مابین شاه و اسراییل چیست که سازمان امنیت می گوید از اسراییل حرف نزنید... مگر شاه اسراییلی است ؟»

13 خرداد 1342
مردم تهران و قم با حضور در تظاهرات گسترده ای به مناسبت عاشورای حسینی حمایت خود را از امام خمینی اعلام داشتند و جنایت های حکومت پهلوی را محکوم کردند. خیابان رو به روی کاخ مرمر در تهران و مدرسه فیضیه قم، مرکز اصلی اجتماع مردم بود.

13 خرداد 1334
نمایندگان مجلس شورای ملی به کابینه ابراهیم حکیمی(حکیم الملک ) که 12 اردیبهشت تشکیل شده بود، رای اعتماد ندادند.

13 خرداد 1330
نیروهای حکومتی، سید مجتبی نواب صفوی رهبر فداییان اسلام را دستگیر و 20 ماه زندانی کردند.

13 خرداد 1326
کوردل هال وزیر امور خارجه وقت آمریکا اعلام کرد که ارتباط و اعطای کمک های نظامی و سیاسی به ایران در جهت منافع آمریکاست.

13 خرداد 1321
محمد شایسته وزیر مختار ایران در واشنگتن، در دیدار با «جان هی» وزیر امورخارجه آمریکا از وی خواست یک مشاور اقتصادی را برای اصلاح امور اقتصادی ایران معرفی کند.

13 خرداد 1321
مراسم سالگرد جشن استقلال آمریکا در سفارت این کشور در تهران برگزار شد، نخست وزیر و جمعی از اعضای هیات دولت در این مراسم شرکت داشتند.

13 خرداد 1309
فرمان برگزاری انتخابات هشتمین دوره مجلس قانونگذاری صادر شد. مجلس هشتم، 24 آذر 1309 خورشیدی گشایش یافت و در 25 دی همان سال رسمیت یافت.

13 خرداد 1303
آرتور میلسپو رییس کل مالیه ایران به مجلس شورای ملی رفت و با آیت الله سیدحسن مدرس دیدار کرد.

13 خرداد 1303
آیت الله خالصی زاده در سخنانی در مسجد شاه(مسجد امام خمینی) تهران، علیه رضا خان مطالبی ایراد کرد و مردم را به مخالفت همگانی علیه وی فراخواند.

13 خرداد 1302
نخستین گروه از افسران ایرانی در ارتش انتخاب و برای تحصیل به فرانسه فرستاده شدند، یک افسر به نام سرهنگ احمدخان نخجوان از تیپ گارد پیاده، برای تحصیل در رشته هواپیمایی و فراگرفتن فن خلبانی اعزام شد. وی نخستین ایرانی به شمار می رود که گواهینامه خلبانی دریافت کرده است.

13 خرداد 1300
کلنل محمدتقی پسیان با دستور احمدشاه قاجار، از امور حکومتی کناره گیری کرد اما همچنان در مقام فرماندهی نیروهای نظامی خراسان باقی ماند.

13 خرداد 1300
وزارت امور خارجه انگلیس در مکاتبات بسیاری از شرکت نفت ایران و انگلیس خواست تا شرکت آمریکایی کمپانی استاندارد اویل را به مشارکت در نفت ایران دعوت کند.

13 خرداد 1299
احمد شاه قاجار پس از هشت ماه سفر به کشورهای اروپایی، به تهران بازگشت و دو هفته بعد، وثوق الدوله از کار کناره گیری کرد. وثوق الدوله پیش از سفر شاه در اعلامیه ای با انتشار خبر سفر او به اروپا، از امضای قراردادی میان دولت های ایران و انگلیس پرده برداشته بود.

13 خرداد 1287
محمدعلی شاه قاجار ستاد کار خود را به پادگان باغشاه انتقال داد و از آن پس شهر تهران حالت جنگی به خود گرفت.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1 و 4)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :