موضوعات ‌مرتبط: سیاسی احزاب

a/77355 :کد

0

آخرین وضعیت شورای هماهنگی اصولگرایان

  پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۱:۴۴
تعداد بازدید : ۲۷۴   
 تحلیل ایران -آخرین وضعیت شورای هماهنگی اصولگرایان

ائتلاف برای انتخابات ۹۶ هنوز در دستور کار شورای هماهنگی اصولگرایان قرار نگرفته است.

 

 
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه تمام همت مجموعه اصولگرایی حفظ ساختار وحدت است، گفت: ائتلاف برای انتخابات ۹۶ هنوز در دستور کار شورای هماهنگی اصولگرایان قرار نگرفته است.

 

 

به گزارش تحلیل ایران،  حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز صبح امروز (پنجشنبه) در نشست خبری به ارائه گزارشی از آخرین مواضع و رویکردهای جامعه روحانیت مبارز پرداخت.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با گرامیداشت سالروز ارتحال امام راحل اظهار کرد: آنچه در سالگرد امام مهم است معرفی ایشان به نسل سوم انقلاب است و نسل‌های آینده باید امام را بشناسند و مسیری که ایشان در مقابل ملت ما گشودند استمرار پیدا کند.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه شخصیت فقهی، اصولی و علمی امام دارای ابعاد مختلفی بود، گفت: شخصیت ایشان قدرت‌های بزرگ جهان را به حیرت افکند و رئیس‌جمهور آمریکا اعتراف کرد که امام توانست نقشه‌های آمریکا را نقش برآب کند.

وی با بیان اینکه اصول و محکمات امام باید به طور مرتب بازگو شود اظهار کرد: در مورد اسلام ناب محمدی و تفاوت آن با اسلام آمریکایی، انقلاب اسلامی و جهانشمولی این انقلاب، تفاوت ملت ایران و مقایسه آن با مردم صدر اسلام باید برای نسل جدید بازگو شود.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز یکی از دیدگاه‌های مهم امام را نگاه ایشان به مستضعفان، استکبارستیزی، مسئله قدس شریف و مبارزه با صهیونیست دانست و خاطرنشان کرد: حمایت از محرومان در مکتب امام باید دائما تبیین و بازگو شود تا نسل‌های بعدی ما بتوانند مسیر عزت‌آفرین ایشان را استمرار ببخشند.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه یکی دیگر از مسائل پیش روی ما یادبود 15 خرداد است متذکر شد: سال 1342 نقطه عطف انقلاب و سرآغاز جنبش ملت ایران علیه استکبار جهانی و شروع مقدماتی برای انقلاب بود.

وی با بیان اینکه امام فرمودند 15 خرداد روز ملی ایران است خاطرنشان کرد: این سخن امام معنی‌دار بود زیرا برخی می‌خواستند تاریخ دیگری را آغاز جنبش بدانند اما امام تاکید داشتند که آغاز انقلاب از قیام 15 خرداد بود.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز افزود: جامعه روحانیت مبارز تاکید دارد این روز مهم را زنده بداریم و یاد و خاطره این قیام که در تهران، قم، ورامین و شهرهای مختلف اتفاق افتاد گرامی داشته شود.

مصباحی‌مقدم در ادامه نشست خبری خود در تبیین آخرین دیدگاه‌های جامعه روحانیت مبارز اظهار داشت: ماه مبارک رمضان در پیش است و باید مردم احترام این ماه و احترام روزه‌داران را حفظ کنند و ما در همه کشورها شاهدیم در ماه رمضان تحولی ملموس در سطح جهان اسلام رخ می‌دهد.

نماینده مردم تهران در مجلس هشتم درباره اقدام آل سعود در «صد عن سبیل‌الله» و ممانعت از حضور حجاج ایرانی با بیان اینکه جامعه روحانیت مبارز این اقدام را محکوم می‌کند، گفت:‌ آنها که راه الهی را می‌بندند و آن را منحرف می‌خواهند خداوند وعده عذاب الهی را به آنها داده است.

وی با بیان اینکه آل سعود مصداق کسانی است که راه خدا را می‌بندند اظهار کرد: سال گذشته حج بیت‌الله الحرام با اوج ناامنی همراه شد و آل سعود نشان داد لیاقت اداره حج را ندارد و به جای عذرخواهی با لجاجت بر مواضع خودشان اصرار می‌کنند.

مصباحی مقدم با بیان اینکه ایران در عربستان سفارت ندارد و اجازه نصب پرچم ایران بر سر در بعثه رهبری نمی‌دهند، گفت: ممکن است با این شرایط اتفاقی برای حجاج ایرانی بیفتد و ایجاد امنیت برای آنها محرز نیست و علما و مراجع تقلید هم تاکید کردند ضرورتی ندارد حجاج ایرانی در این شرایط به حج مشرف شوند.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره ترکیب هیئت رئیسه مجلس دهم اظهار کرد: ریاست آقای لاریجانی را به وی تبریک می‌گوییم، در مورد نواب رئیس هر چند هر دو نفر از لیست امید هستند اما یک نفر از جریان اصلاح‌طلبی و دیگری از جریان اصولگرایی است و علی مطهری بارها تاکید کرده که اصولگراست.

وی با اشاره به اینکه هیئت رئیسه ترکیب خوبی دارد و هر انتخابی که نمایندگان بکنند آن را محترم می‌دانیم اظهار کرد: آنچه که مهم است خدمت‌رسانی به مردم و رسیدگی به طرح‌ها و لوایح است تا وضعیت بهتری را برای کشور رقم بزنند.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با بیان اینکه ارتباط مجلس و دولت در مجلس نهم خوب بود گفت: مجلس دهم از این منظر وضعیت بهتری دارد و می‌تواند در یک سال باقیمانده دولت یازدهم بهتر کار کند.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به سوالی درباره لیست‌های انتخاباتی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان  اظهار کرد: هر دو جریان عزمی برای این نداشتند که شخصیت‌های درجه 2 و یا درجه 3 خود را وارد مجلس کنند.

وی افزود: اصولگرایانی که به مجلس راه یافته‌اند افرادی متخصص و با تجربه هستند، این انتخابات حاصل آرای مردم بود و به این معنی نیست که حاصل تصمیم و اراده دو جریان بوده باشد. اعتدال همیشه مطلوب است و افراط و تندروی مذموم است.

مصباحی‌مقدم با اشاره به اینکه تندروی را به معنای خروج از ارزش‌ها و اخلاق می‌دانیم، گفت: افراط به معنای محکم ایستادن بر سر مواضع و دیدگاه‌ها نیست.

این استاد حوزه و دانشگاه متذکر شد: ما در جریان اصولگرا شخصیت‌های مهمی را مانند لاریجانی داریم که کلید جمع را باید به دست جمع سپرد نه یک شخص خاص.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز درباره انتخابات هیئت رئیسه خبرگان و هیئت رئیسه مجلس و اینکه اصلاح‌طلبان تاکید بر داشتن اکثریت می‌کردند، اظهار کرد: رسانه‌ها خیلی سعی می‌کنند فضا را غبارآلود کنند تا هر کسی هر ادعایی می‌خواهد انجام دهد اما وقتی گردوغبار فرو می‌نشیند حقایق آشکار می‌شود.

وی در همین زمینه افزود: در آن شرایط معلوم بود که واقعیت این نیست. در خبرگان اصولا چنین جریان‌هایی نمی‌توانند نفوذ کنند و اصلاح‌طلبان نتوانستند در خبرگان تاثیرگذاری داشته باشند و بسیاری از اعضای لیست امید خبرگان نیز سنخیتی با جریان اصلاحات نداشتند.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه من بارها گفته بودم در مجلس دهم اکثریت اصولگرا و اقلیت اصلاح‌طلب هستند اظهار کرد: رای 103 نفر به عارف نشان داد اصولگرایان اکثریت قابل توجه و تاثیرگذاری هستند.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با اشاره به اینکه فتنه‌های دوران اصلاحات و فتنه 88 حاصل ابزار قرار دادن قدرت برای یک حرکت انحرافی بود خاطرنشان کرد: ما با هدایت‌های مقام معظم رهبری این بحران‌ها را پشت سر گذاشتیم. اگر جریان اصلاحات چارچوب‌های نظام را رعایت کند و مسائل اساسی را در حاشیه قرار ندهد مورد قبول ما است.

وی درباره آخرین وضعیت شورای هماهنگی اصولگرایان و آخرین مواضع این شورا اظهار کرد: تمام همت مجموعه این است که مسیر وحدت را دنبال کنند و ما نیازمند به حفظ این ساختار هستیم. احزاب و جریانات اصولگرا دائما باید با هم گفت‌وگو داشته باشند نه اینکه هرگاه مسئله‌ای مثل انتخابات پیش آمد نیاز به جمع کردن احزاب و افراد باشد.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار تسنیم درباره انتخابات سال 96 و سازوکار وحدت برای این انتخابات خاطرنشان کرد: ائتلاف برای انتخابات 96 بحث خوبی است و باید این مسئله حتما پیگیری گردد اما تاکنون در دستور کار شورای هماهنگی اصولگرایان و جامعه روحانیت مبارز قرار نگرفته است.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم درباره اهداف مجلس دهم برای 4 سال آینده گفت: من به عنوان یک شخص باتجربه توصیه می‌کنم نمایندگان مسائل اقتصادی را جدی بگیرند. رکود، تورم، بیکاری، کمبود سرمایه و تعطیلی بخش اعظمی از کارخانجات باید حل شود.

وی با بیان اینکه ما مسائل اجتماعی جدی مانند تاخیر ازدواج، رشد اعتیاد و ناهنجاری‌های اخلاقی داریم اظهار کرد: جامعه به شدت به این مشکلات مبتلاست. علاوه بر این ساختار دولت با مشکلات زیادی روبه‌روست و چالاکی لازم را برای حل مشکلات ندارد. ما نیازمند به اصلاح جدی در ساختار دولت، نظام بانکی و نظام مالیاتی هستیم.

 سخنگوی جامعه روحانیت مبارز همچنین در ادامه نشست خبری درباره خطر احتمال چنددستگی فراکسیون ولایت مجلس نیز گفت: تصور می‌کنم انتخابات هیئت رئیسه‌ای که صورت گرفت و ترکیبی که به وجود آمد نشان دهنده یک رویکرد معقول در مجلس بود. مدیریت آقای لاریجانی با توجه به تجربیات ایشان که در مجالس گذشته، شورای امنیت و رسانه ملی نشان داده مدیریت پخته و بهتری دارد و امیدواریم این مسیر تا پایان این دوره استمرار پیدا کند.

مصباحی‌مقدم تصریح کرد: نمایندگان مجلس چه اکثریت و چه اقلیت باید مسیر همگرایی را در این دوره دنبال کنیم. اگر بنا باشد منازعات داخلی آنها به چالش بکشند و به جای اینکه همت آنها خدمت به مردم باشد ملت آنها را در کسب جایگاه‌های برتر در اداره مجلس می‌بینند که نتیجه‌ای نیز دربر نخواهد داشت.

وی افزود: اینکه فراکسیون اکثریت امروز مجلس به 2 یا 3 فراکسیون تبدیل شود حتما برای مجموعه خسارت‌بار است چرا که دست یافتن به موقعیت فعلی در اثر یکپارچگی و اگر این یکپارچگی را با توجه به گرایش‌های مختلفی که از اصولگرایان وجود دارند و همچنین مستقلینی که به آقای لاریجانی رای دادند از دست دهند از این جهت معتقدم اعضای فراکسیون ولایت نباید دچار تشتت و چنددستگی شوند که در این صورت از دست دادن جایگاه فعلی قابل پیش‌بینی است.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز همچنین در خصوص تعداد کم روحانیون مجلس دهم نیز گفت: تعداد 16 روحانی در مجلس نسبت به دوره‌های گذشته نشان از افت جایگاه روحانیت دارد و این اصلا شایسته مجلس نظام جمهوری اسلامی نیست. مجلسی که آغاز شکل‌گیری با بالای 50 درصد روحانی بود امروز شاهد تعداد کمی از روحانیون هستیم.

مصباحی‌مقدم در آسیب‌شناسی این موضوع گفت: عدم استقبال و پیشگامی روحانیت باعث این موضوع شده است و متاسفانه روحانیون فاضل به میدان نمی‌آیند، آنهایی که برای نمایندگی مجلس شایستگی دارند کمتر برای انتخابات به میدان می‌آیند. در طول 4 سال آینده باید روحانیون فاضلی که کم هم نیستند به میدان بیایند و خود را همچون مجالس ابتدایی انقلاب در معرض رای مردم قرار دهند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :