موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست آب و هوا

a/775 :کد

0

منابع آب کشور تحمل بارگذاری جدید را ندارد

  یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ — ۲۳:۴۸
تعداد بازدید : ۳۲۴   
 تحلیل ایران -منابع آب کشور تحمل بارگذاری جدید را ندارد

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت:باید آب موردنیاز برای توسعه کشاورزی و صنایع ازطریق ارتقای بهره ‌وری تامین شود نه ازطریق افزایش مصرف آب؛ چراکه منابع آب کشور تحمل بارگذاری جدید را ندارد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت:باید آب موردنیاز برای توسعه کشاورزی و صنایع ازطریق ارتقای بهره ‌وری تامین شود نه ازطریق افزایش مصرف آب؛ چراکه منابع آب کشور تحمل بارگذاری جدید را ندارد.

رحیم میدانی معاون وزیر نیرو ، با بیان اینکه طرح اجرای احیا و تعادل ‌بخشی آب‌های زیرزمینی اولویت نخست بخش آب کشور درسال آینده خواهد بود، اظهارداشت:در این طرح، باید جلوی هرگونه تعدی و برداشت غیرقانونی منابع آب گرفته شود؛ چراکه اگر رهاشدگی، بی‌ انضباطی و لجام‌ گسیختگی در مدیریت آب حاکم شود، صحبت از پایداری منابع آب یک توهم است.

وی با تاکید بر لزوم پیاده ‌سازی طرح حسابداری ملی آب در کشور، گفت: در سال‌های اخیر، برداشت ‌های بی ‌حد و حصر از چاه‌های غیرمجاز و همچنین برداشت‌های اضافی چاه‌های مجاز بیشتر از مقدار مشخص‌شده در پروانه بهره ‌برداری منابع آب، گرفتار بی ‌تعادلی شده است و باید بخش آب حساب و کتاب مشخص خود را داشته باشد.

میدانی ادامه داد: نخستین کسانی که از این وضع نابسامان برداشت آب ضربه خواهند خورد، خود بهره ‌برداران مجاز و کشاورزان هستند؛ چراکه آنان در کنار این چاه‌ سرمایه ‌گذاری‌های مختلفی انجام داده‌اند و با تجهیز زمین کشاورزی، کشت ‌وکار خود را درست کرده‌اند و اگر منابع آب از بین برود، این کشاورزان آسیب خواهند دید.

طرح اجرای احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی

وی از تهیه پیوست فرهنگی و اجتماعی برای طرح اجرای احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی خبر داد وگفت: در کنار اجرای قانون، فعالیت‌های فرهنگی نیز موردنیاز است و باید زمینه لازم برای مشارکت و همراهی ذی‌نفعان برای اجرای این طرح تفاهم شود.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا درباره تامین اعتبار مالی طرح، گفت: یکی از برنامه‌های این طرح، نصب دستگاه‌های اندازه‌گیری در چاه‌های برداشت آب است که این نیازمند تامین اعتبار لازم برای خرید و نصب این دستگاه‌ها است و خوشبختانه درلایحه بودجه 94 اعتبار این طرح حدود 20 برابر شد؛ امیدواریم در تخصیص اعتبار نیز، منابع لازم به‌موقع در اختیار وزارت نیرو قرار بگیرد.

وی درباره اهمیت حفظ این منابع برای تامین آب شرب شهرهای کشور، گفت: امروز 60 درصد از نیازهای آب کشور از سفره‌های زیرزمینی تامین می‌شود و ما وابسته به این منابع ارزشمند هستیم؛ در فلات مرکزی ایران برای تامین آب شرب برخی شهرها همچون کرمان 100 درصد از منابع آب زیرزمینی استفاده می‌کنند و یا آب شرب شهر شیراز در فصل گرم 83 درصد از آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه خیلی از مردم متوجه وضع وخیم منابع آب زیرزمینی نیستند و هنوز به‌دنبال حفر چاه و برداشت‌های بی‌رویه از آب زیرزمینی هستند؛ ما نباید فشار توسعه کسب‌ وکار کشاورزی را بر سفره‌های زیرزمینی بارگذاری کنیم.
میدانی درباره هدف ‌گذاری انجام ‌شده در این طرح، گفت: برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی باید 11 میلیارد مترمکعب کاهش یابد که اگر به انجام این کار موفق شویم، افزون‌بر جلوگیری از روند افت منابع آب تجدیدپذیر، برداشت‌های اضافه از منابع استاتیک هم جبران خواهد شد .

منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :