موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست طبیعت

a/77624 :کد

0

تشریح برنامه های یگان حفاظت محیط زیست

  جمعه ۱۴ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۸:۰۰
تعداد بازدید : ۲۵۷   
 تحلیل ایران -تشریح برنامه های یگان حفاظت محیط زیست

معاون و جانشین فرماندهی یگان حفاظت محیط زیست، بهره مندی از سیستم های نوین حفاظتی و پژوهش محوری را رویکرد اصلی این یگان عنوان کرد.

معاون و جانشین فرماندهی یگان حفاظت محیط زیست، بهره مندی از سیستم های نوین حفاظتی و پژوهش محوری را رویکرد اصلی این یگان عنوان کرد.

به گزارش تحلیلایران، مسعود عالیخانی گفت: یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست، ماموریت دارد تا ضمن حفاظت و حمایت از محیط زیست کشور به کمک جوامع محلی، بستر مناسب را جهت پایداری و پویایی اکوسیستمی با نهادینه ساختن حفاظت مشارکتی توام با افزایش آگاهی عمومی و اعمال نظارت‌های قانونی فراهم نماید.

وی افزود: بر این اساس و به منظور حفاظت پایدار، حمایت پژوهش محور و آموزش پویا در حوزه ماموریت یگان حفاظت محیط زیست کشور و با رویکرد حفظ و توسعه زیست بوم های مدیریت یافته (مناطق چهارگانه)، بنابروظائف محوله به یگان حفاظت محیط زیست، سه طرح "توسعه و سازماندهی یگان حفاظت محیط زیست"، "پژوهش و مطالعات راهبردی یگان حفاظت محیط زیست" و "آموزش و توانمند سازی یگان حفاظت محیط زیست" جهت اجرا در طول برنامه ششم تدوین وبه منظور تصویب و تامین اعتبار ات لازم در زمستان سال قبل (۱۳۹۴) تقدیم معاونت توسعه و امور مجلس سازمان شد.

به گفته عالیخانی، رویکرد اصلی مورد نظر در تدوین این طرح ها حفاظت مشارکتی ، بهره مندی از سیستم های نوین حفاظتی و پژوهش محوری در راستای استاندارد سازی عملیاتی است.
 
معاون و جانشین فرماندهی یگان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: بسته های اجرایی ارائه شده که بر اساس دستورالعمل یگان حفاظت تهیه شده است، ضمن توجه به جایگاه یگان در اسناد بالادست و نیز وظایف، مأموریت‌ها، سیاست ها و الزامات، برنامه‌های اجرایی و عملیاتی یگان را در سه طرح متشکل از ۱۵ پروژه‌ بهم پیوسته و مرتبط ارائه می نماید.

عالیخانی افزود: طراحی و ایجاد پایگاه ملی یگان حفاظت محیط زیست، طراحی و ایجاد مرکز رصد و پایش یگان حفاظت محیط زیست، توانمند سازی و سازماندهی یگان با توسعه و تامین منابع و زیرساخت های کارآمد و بهره مند از تکنولوژی های نو، طراحی و ایجاد شبکه واحدهای دیده بانی یگان حفاظت محیط زیست ، استاندارد سازی تجهیزات و امکانات مورد نیاز یگان حفاظت محیط زیست، مدیریت و برنامه ریزی صیانت از مناطق چهارگانه با مشارکت جوامع محلی، مدیریت دانش در حوزه یگان حفاظت مجیط زیست، آینده نگاری و برنامه راهبردی یگان حفاظت محیط زیست ،  ایجاد - ساماندهی و تجهیز مراکز منطقه ای آموزش یگان حفاظت محیط زیست از جمله پروژه های این بسته اجرایی است.

وی ابراز امیدواری کرد با حمایت های بی دریغ ریاست سازمان از محیط بانان خدوم، مساعدت های ارزشمند معاونت توسعه و امورمجلس و تلاش پیگیر و مسئولانه مرکز نوسازی و تحول اداری سازمان اعتبارات لازم به این منظور جهت اجرا در طول برنامه ششم محقق شود.

به گفته عالیخانی، علاوه بر این بسته اجرایی، مجموعه ای از برنامه های جانبی به منظور ایجاد روحیه نشاط و بالندگی بین محیط بانان عزیز در نظر گرفته شده از جمله این برنامه ها اشاعه فرهنگ ورزش و مسابقات ورزشی بین محیط بانان است. این موضوع با مسابقه سراسری دارت با هماهنگی فدراسیون انجمن های ورزشی در هفته محیط زیست آغاز می شود.

 

 

وی اعلام کرد: در نظر است با توسعه عناوین مسابقات ورزشی تا پایان سال به لطف خدا زمینه انجام نخستین المپیاد ورزشی محیط بانان در رشته هایی همچون تیراندازی، سوارکاری، دو و میدانی، ورزش های رزمی، ورزش های پهلوانی و زورخانه ای، شنا و... برگزار شود.

 منبع : مهر
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :