موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی کار و تعاون

a/77714 :کد

0

امید دولت سرابی بیش نیست

  شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۹:۴۰
تعداد بازدید : ۱۷۵   
 تحلیل ایران -امید دولت سرابی بیش نیست

کارشناس بازار کار با بیان اینکه دولت اعتقاد جدی به بخش خصوصی ندارد گفت: دولت اگر به امید سرمایه گذاری خارجی برای رشد و ایجاد اشتغال باشد سراب گونه است.

 

 
کارشناس بازار کار با بیان اینکه دولت اعتقاد جدی به بخش خصوصی ندارد گفت: دولت اگر به امید سرمایه گذاری خارجی برای رشد و ایجاد اشتغال باشد سراب گونه است.

 

به گزارش تحلیل ایران، حمید حاج اسماعیلی در گفت‌وگو با تسنیم،درباره موانع موجود  در مسیر اشتغال گفت: کارجویان بسیاری متقاضی کار هستند. یکی از دلایل اینکه بیکاری به بحران تبدیل شده است این است که دولت موفق نشده موج متقاضیان اشتغال را کنترل کند.وی با بیان اینکه ظرفیت اشتغال در دستگاه‌های دولتی کم است گفت: هدف‌گذاری دولت برای اشتغال این است که حداقل بتواند 30 هزار نفر را در بخش دولتی به خدمت بگیرد و برنامه ای که برای حمایت از بخش خصوصی ارائه کرده است این است که بتواند 150 هزار کارگاه را در کشور ساماندهی کند. این کارگاه‌ها کوچک بودند. اینها کافی نیست. نزدیک به 5میلیون بیکار در کشور داریم. تعداد بیکاران فارغ التحصیل در کشور به بیش از 5میلیون نفر رسیده است. رشد بیکاری جوانان دو برابر نرخ رشد بیکاری عمومی در کشور است.

 این فعال بازار کار بیان کرد: تمام این موارد باعث می شود که دولت یک شرایط منطقی را برای اشتغال در کشور ایجاد کند. دولت انتظار داشت از طریق پیامدهای مثبتی که در کشور ایجاد شده است بتواند رونق ایجاد کند که محقق نشده است. دولت باید با تکیه بر منابع داخلی،ابزارها و منابع داخل کشور بتواند شغل ایجاد کند. متأسفانه در این روش طی 3سال گذشته موفق نبوده است. رکود بسیار عمیقی کشور را گرفته است که برون رفت از آن محقق نیست. کل فعالیت‌های دولت که در سال گذشته مبتنی بر بحث نفت بوده است، رشد کمتر از 3درصد را در کشور ایجاد کرده است. در سال جاری شرایط به گونه ای نیست که بخواهیم تصور کنیم نسبت به سال قبل تغییرات محسوس داشته است. بنابراین نگرانی برای رشد بیکاری در کشور جدی است. شاید اگر دولت در یک برنامه جدی با مجلس و بنگاه های متعددی که می‌توانند به دولت کمک کنند، برنامه ریزی کند شاید بتوانیم راه برون رفت از شرایط رکود عمیقی که دچار شده ایم پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه دولت اگر به امید سرمایه گذاری خارجی برای رشد و ایجاد اشتغال باشد سراب گونه است گفت:دولت باید از این شرایط دست بردارد و تکیه بر منابع داخلی کند. باید مشکلات بنگاه‌های داخلی را حل کند. باید بپذیریم ایجاد اشتغال از طریق توسعه و ایجاد بنگاه‌های کوچک امکان پذیر است. ظرفیت‌ها در بخش دولتی محدود است. بر اساس برنامه های میان مدت و بلند مدت دولت باید در کشور کوچک شود. دولت باید یک برنامه جدی برای حمایت مردم درعرصه اقتصاد داشته باشد. باید به مشارکت مردم در عرصه  اقتصادی اعتقاد داشته باشد که از آن به اسم بخش خصوصی یاد می‌شود. بنابراین دولت باید یک برنامه جدی عملیاتی برای حمایت مردم و ورود آنها در عرصه اقتصاد تهیه کند. اگر این بسته از طرف دولت فراهم نشود بخش خصوصی نه شکل می‌گیرد و نه توسعه می‌یابد. بنابراین زمانی که تعداد بیکاران زیاد می شود اشتغال آنها در بخش خصوصی باید جستجو کنیم.

 حاج اسماعیلی بابیان اینکه متأسفانه دولت رقیب بخش خصوصی است گفت: دولت اعتقاد جدی به بخش خصوصی ندارد، دولت دلسوزی لازم را بر اساس اصلاح ساختار متعدد که بستر را فراهم می کند ایجاد نمی کند. بنابراین باید موانع جدی در مسیر ایجاد اشتغال در بخش خصوصی را برطرف کنیم. اگر این اتفاقات رخ دهد، می ‌توانیم شاهد ایجاد اشتغال در کشور باشیم. دولت هیچ برنامه ای برای حمایت از بخش خصوصی تا کنون نداشته است.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :