موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/77722 :کد

0

قیام عشایر لارستان از منحصربه‌فردترین رخدادهای تاریخ انقلاب

  شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۰:۵۰
تعداد بازدید : ۳۷۳   
 تحلیل ایران -قیام عشایر لارستان از منحصربه‌فردترین رخدادهای تاریخ انقلاب

قیام طوایف لر و نفر از عشایر لارستان به رهبری آیت‌الله آیت‌اللهی در سال ۴۲ که منجر به شهادت تعدادی زیادی از این طایفه شد، از منحصر به فردترین رخدادهای تاریخ اولیه نهضت انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

قیام طوایف لر و نفر از عشایر لارستان به رهبری آیت‌الله آیت‌اللهی در سال ۴۲ که منجر به شهادت تعدادی زیادی از این طایفه شد، از منحصر به فردترین رخدادهای تاریخ اولیه نهضت انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، قیام پانزده خرداد بزرگترین تحول در دهه 40 بود که بسیاری از توده‌های مردم را به صحنه مبارزه علیه رژیم پهلوی سوق داد و شهرهای وسیعی از کشور را در بر گرفت. مبارزات نیروهای مذهبی در این قیام فصل نوینی را در روند رخدادهای ایران معاصر گشود.

 

قیام طوایف لر و نفر از عشایر لارستان به رهبری آیت‌الله آیت‌اللهی از منحصر به فردترین رخدادهای تاریخ اولیه نهضت انقلاب اسلامی محسوب می‌شود. نقش بارز آیت‌الله آیت‌اللهی در رهبری مبارزات انقلاب در لارستان به ویژه در سال 42 و متحد کردن عشایر علیه دولت وقت در تاریخ این سرزمین ثبت شده است.

 

این قیام که سرآغاز قیام عمومی عشایر منطقه فارس به حساب می‌آید با کسب تکلیف از امام خمینی آغاز شد. موثرترین نیروهای عشایری منطقه لارستان در آن دوره طایفه دولخانی، طایفه لر و نفر و طایفه قائدی، طایفه یزدخواست بودند که در این قیام شرکت داشتند.

محمدباقر وثوقی، استاد دانشگاه و تاریخ پژوه، با اشاره به سابقه لارستان در حرکت‌های اعتراضی علیه رژیم شاهنشاهی می‌گوید: لارستان از معدود مناطقی است که در جریان نهضت 15 خرداد، حمایت قطعی و علنی خود را با حرکت اعتراضی علیه دستگاه سیاسی وقت نشان داده است.

وی با بیان اینکه به این واقعه مهم تاریخی کمتر توجه شده است، افزود: مبارزان و شهدای این واقعه هنوز در مظلومیت قرار دارند و آن طور که باید و شاید درباره این واقعه مهم که پایان غم‌انگیزی داشت، توجهی صورت نگرفته است.

وثوقی با اشاره به نقش آیت‌الله آیت‌اللهی در این قیام خاطرنشان کرد:آیت‌الله آیت‌اللهی  با آغاز نهضت امام خمینی (ره) در قم درصدد حمایت جدی و همه جانبه از قیام بر آمد و به همین دلیل جلساتی مخفیانه با بزرگان لار ترتیب داد اما وقتی با عدم استقبال آنها روبه‌رو شد با سران عشایر تماس گرفت.

 

وی تصریح کرد: آیت‌الله آیت‌اللهی با شناخت کامل از موقعیت سیاسی و اجتماعی لارستان مصمم شدند که با متحد کردن عشایر لارستان قیامی در مناطق عشایری شکل دهند.

این قیام به دلیل برخی از مشکلات و ناهماهنگی  بین عشایر توسط عمال رژیم پهلوی سرکوب شد و بسیاری از عشایر این منطقه به شهادت رسیدند. به همین دلیل شورای شهر لارستان در آستانه سالروز قیام 15 خرداد برای زنده نگه داشتن یاد این شهدا و آشنایی بیشتر مردم با این قیام از تعدادی از فرزندان شهیدان آن واقعه تقدیر و تشکر کردند.

 

در پایانِ سی و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهرستان لارستان، همه حاضران به زیارت قبور این شهیدان رفتند که در ورودی شهر خور به خاک سپرده شده‌اند. رئیس و اعضای شورای اسلامی شهرستان لارستان و بازماندگان شهدای نیمه خرداد لارستان با خواندن فاتحه و اهدای گل بر سر این قبور یاد آن شهیدان دلیر و مبارز و سندهای افتخار منطقه لارستان را گرامی داشتند و بر ادامه دادن راه آنان تأکید کردند.

 

از این میان تعدادی از خواهران شهید و نیز نخستین زنِ شهیدِ انقلاب اسلامی به عنوان شیرزن دلیر طایفه لر و نفر از منطقه لارستان در دل خاک آرمیده‌اند.

منبع:خبرگزاری تسنیم
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :