موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/77748 :کد

0

توکیو شدیدا نگران فعالیت‌های چین در آبهای مورد مناقشه است

  شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۳:۱۸
تعداد بازدید : ۱۸۸   
 تحلیل ایران -توکیو شدیدا نگران فعالیت‌های چین در آبهای مورد مناقشه است

وزیر دفاع ژاپن امروز شنبه نگرانی عمیق توکیو نسبت به اقدامات چین در آبهای مورد مناقشه در دریای شرقی چین را ابراز کرده است.

وزیر دفاع ژاپن امروز شنبه نگرانی عمیق توکیو نسبت به اقدامات چین در آبهای مورد مناقشه در دریای شرقی چین را ابراز کرده است.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری کیودو، گن ناکاتانی وزیر دفاع ژاپن در سخنانی در نشست امنیتی سنگاپور تاکید کرد: من به شدت نگران ساخت و سازهای انجام شده توسط چین در مناطق مورد مناقشه در دریای شرقی چین هستم که با هدف استفاده های نظامی صورت گرفته است.


وزیر دفاع ژاپن در ادامه گفت: توکیو به کشورهای جنوب شرق آسیا کمک خواهد کرد تا قابلیت های امنیتی خود را برای مقابله با اقدامات یکجانبه و خطرناک در دریای جنوبی چین، ارتقا دهند.

وی افزود: در دریای جنوبی چین ما شاهد ادعاهای ارضی سریع و با تمام عیار هستیم، شاهد ساخت و سازهایی هستیم که اهداف استفاده نظامی دارد.


البته وی اشاره مستقیمی به نام چین نکرده است.

ژاپن به شدت نگران اقدامات پکن در دریای جنوبی چین نیز هست. ناکاتانی اظهار داشت: ژاپن برای کمک به فیلیپین و سایر کشورهای جنوب شرق آسیا برای مقابله با گسترش نفوذ چین، به این کشورها کمک خواهد کرد تا قابلیت های شناسایی را ارتقا دهند و مانورهای مشترک انجام دهند.به نظر من این مساله مهم است که کشورهای منطقه، قابلیت های خود را از طریق انجام تمرینات مشترک و همکاری در توسعه تجهیزات دفاعی ارتقا دهند.


وی در ادامه تعقیب یک هواپیمای شناسایی آمریکایی توسط جنگنده های چینی را اقدامی بسیار خطرناک توصیف کرد و گفت: ژاپن از رویارویی واشنگتن با ادعاهای ارضی چین در دریای جنوبی چین، حمایت می کند.


آمریکا ماه گذشته اعلام کرد که دو فروند جنگنده جی 11 چین به فاصله 15 متری یک فروند هواپیمای شناسایی آمریکایی نزدیک شده اند.


چین و ژاپن بر سر مالکیت جزایر واقع در دریای شرقی چین نیز اختلافات جدی دارند. این مناقشه در سال 2012 میلادی زمانی تشدید شد که چین گروهی از ناوهای جنگی خود را به اطراف جزایر مورد ادعای ژاپن اعزام کرد. توکیو مدعی است که این جزایر را از مالکان خصوصی خریداری کرده است.


در سال 2014 میلادی، ژاپن و چین موافقت کردند تا تنش ها بر سر جزایر مورد اختلاف را کاهش دهند.

روابط چین و آمریکا نیز به خاطر اقدامات پکن در ساخت جزایر مصنوعی در دریای جنوبی چین به شدت تیره و تار شده است.


آمریکا بارها خواستار متوقف شدن اقدامات چین در این منطقه شده است. آمریکا همچنین با اقدامات تحریک آمیزی مثل نزدیک کردن کشتی های جنگی خود به جزایر مصنوعی چین در دریای جنوبی چین، عملا قصد تحریک پکن را داشته است.


چین ادعای مالکیت 90 درصد دریای جنوبی چین را مطرح کرده و سعی نموده است تا با ساخت جزایر مصنوعی این ادعای خود را تقویت بخشد.فیلیپین، تایوان، مالزی، برونئی و ویتنام نیز ادعای مالکیت بخشی از این دریا را مطرح کرده اند.

منبع : تسنیم

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :