موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بین الملل

a/77761 :کد

0

تشکیل کمیته ویژه ایران و اتریش برای رفع مشکلات تحریم‌ها

  شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۴:۵۰
تعداد بازدید : ۱۶۲   
 تحلیل ایران -تشکیل کمیته ویژه ایران و اتریش برای رفع مشکلات تحریم‌ها

وزیر دارایی اتریش از آمادگی کشورش برای همکاری با بانک های ایرانی خبر داد و از پیشنهاد ایران برای تشکیل کمیته ویژه به منظور رفع مشکلات ناشی از تحریم ها استقبال کرد.

وزیر دارایی اتریش از آمادگی کشورش برای همکاری با بانک های ایرانی خبر داد و از پیشنهاد ایران برای تشکیل کمیته ویژه به منظور رفع مشکلات ناشی از تحریم ها استقبال کرد.


به گزارش تحلیل ایران ،‌ وزیر امور اقتصادی و دارایی که به منظور شرکت در اجلاس وزرای اقتصادی عضو صندوق اوپک به وین سفر کرده است در حاشیه این اجلاس، رودلف شولتن، رییس کنترل بانک اتریش (بانک ضمانت صادرات اتریش) را به حضور پذیرفت.


 رودلف شولتن در این دیدار ضمن قدردانی از اقدامات بعمل آمده در حل و فصل معوقات بانکی و تلاش بعمل آمده از سوی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ایجاد فصل جدیدی از روابط مالی و سرمایه گذاری بین دو کشور، آمادگی خود را برای پوشش و تامین منابع مالی برای اجرای پروژه‌ های مختلف مورد تایید کشورمان و صدور ضمانتنامه های لازم اعلام نمود.


وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان نیز در این دیدار با اشاره به ملاقات ها و مذاکرات گذشته که منجر به حل مشکل معوقات گردید بر تسریع در اجرای پروژه‌ های مورد نظر تاکید نمود.


وی همچنین با اشاره به اقدامات بعمل آمده در کشورمان در مورد مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم و مصوبات مجلس شورای اسلامی در این زمینه، آمادگی وزارت امور اقتصادی و دارایی را برای همکاری های لازم در کلیه زمینه های مالی و بانکی مورد توافق طرفین اعلام نمود.

رییس کنترل بانک اتریش نیز در پایان با اشاره به از سرگیری همکاری های بانکی بین دو کشور بر عزم جدی موسسه خود و دولت و بخش خصوصی اتریش برای توسعه همکاری با ایران تاکید کرد.


*پیشنهاد تشکیل کمیته ویژه رفع مشکلات ناشی از تحریم ها

طیب نیا همچنین در محل وزارت دارایی اتریش با وزیر دارایی این کشور دیدار و در زمینه همکاری های دوکشور در بخش های مربوط به امور بانکی و مبارزه با تامین مالی تروریسم گفتگو کرد.


علی طیب نیا با اشاره به توافقات صورت گرفته در ملاقات قبلی هانس جورج شلینگ، وزیر دارایی اتریش با محمد خزاعی، رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، خواستار توسعه همکاری های اقتصادی بیشتر دو کشور شد.


وزیر دارایی اتریش از آمادگی کشورش برای همکاری با بانک های ایرانی خبر داد و اعلام کرد تاکیدات لازم برای این همکاری ها به بانک ها صورت گرفته است.


وزیر دارایی اتریش در ادامه با اشاره به حل و فصل موفقیت آمیز مسایل بعد از برجام، به برخی مقررات موجود بین‌المللی که بانک ها برای همه کشورها موظف به رعایت آنها هستند اشاره و بر تعامل قویتر بین بانکی دو کشور تاکید کرد.


طیب نیا نیز در این دیدار ضمن تشریح اقدامات دولت ایران در پیشرفت های اقتصادی کشور به اقدامات انجام شده در زمینه شفافیت های قانونی مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی اشاره و خواستار هماهنگی دو کشور بیشتر در این زمینه گردید.


وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان دراین ملاقات پیشنهاد تشکیل کمیته ویژه ای متشکل از دوایر ذیربط ایران و اتریش با مسولیت سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران و OKB اتریش برای سرعت بخشیدن به اجرایی شدن توافقات انجام شده و رفع برخی مشکلات ناشی از تحریم ها و قطع روابط بین دو کشور و کمک به موسسات اتریشی در آینده نزدیک را داد.


گفتنی است، این پیشنهاد با استقبال طرف اتریشی روبرو و آن را اقدام مهمی در کمک به موسسات و شرکت های اتریشی و گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور دانست.

همچنین طرفین موافقت خود را برای نهایی نمودن موافقتنامه های اجتناب از اخذ مالیات مضاعف اعلام و مقرر شد در اسرع وقت مذاکرات مربوطه انجام گردد.

منبع : تسنیم

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :