موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/77851 :کد

0

چین از آمریکا و ژاپن خواست به اتهامات پایان دهند

  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۳:۴۷
تعداد بازدید : ۱۹۶   
 تحلیل ایران -چین از آمریکا و ژاپن خواست به اتهامات پایان دهند

چین از آمریکا و ژاپن خواست به اتهامات خود بر ضد پکن پایان دهند

 چین از آمریکا و ژاپن خواست به اتهامات خود بر ضد پکن پایان دهند

 

به گزارش تحلیل ایران دولت چین روز شنبه از آمریکا و ژاپن خواست از متهم کردن چین در رابطه با مناقشه دریای چین جنوبی خودداری کنند.
 

وزارت امور خارجه چین روز شنبه با انتشار بیانیه ای از کشورهای خارجی خواست به تعهدات خود عمل کنند و از اظهار نظرهای غیرمسئولانه درباره مسایلی که به حاکمیت سرزمینی چین و دیگر کشورهای منطقه مربوط می شود، خودداری کنند.

 

این بیانیه در واکنش به اظهارات اخیر اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا و جن ناکاتانی وزیر دفاع ژاپن در رابطه با مناقشه دریای چین جنوبی بیان صادر شد.


اشتون کارتر جمعه شب در مجمع امنیت منطقه ای شانگری-لا در تلاش برای برطرف کردن نگرانی های برخی کشورها آسیایی درباره حضور آمریکا در منطقه تاکید کرد نگاه آمریکا به منطقه آسیا و اقیانوس آرام پایبندی به تعهدات خود در جهت تقویت منطقه خواهد بود اما کارتر در همین فرصت هشدار داد هر گونه اقدام چین در جهت تصرف اراضی جدید در دریای چین جنوبی پیامدهایی به دنبال خواهد داشت.

 

جن ناکاتانی وزیر دفاع ژاپن نیز در همین نشست اعلام کرد توکیو به کشورهای جنوب شرق آسیا در تقویت توانمندی های امنیتی و برخورد با اقدامات خطرناک یک جانبه در دریای چین جنوبی کمک خواهد کرد.


دریای چین جنوبی یک چهارراه دریایی حیاتی برای تجارت بین المللی محسوب می شود و بر اساس مطالعات صورت گرفته دارای ذخایر نفت و گاز است. در این اواخر تنش در روابط چین با برخی همسایگانش به ویژه فیلیپین به علت مناقشه بر سر مالکیت جزایر دریای چین جنوبی آشکارا افزایش یافته و قرار است یک دادگاه داوری بین المللی به زودی نظر خود را درباره اختلافات سرزمینی مانیل و پکن در این دریا اعلام کند. با این حال چین تاکید کرده است که هیچ داوری تحمیلی و غیرقانونی را درباره اختلافات سرزمینی خود با همسایگان نمی پذیرد و از همه طرف های خارجی می خواهد به تلاش کشورهای منطقه برای برطرف کردن اختلافات سرزمینی خود احترام بگذارند و از اظهارات و اقدامات غیرمسئولانه بپرهیزند.

 

منبع:خبرگزاری صدا وسیما

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :