موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/77908 :کد

0

چین: از مشکل در دریای چین جنوبی هراس نداریم

  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۰:۵۹
تعداد بازدید : ۱۷۸   
 تحلیل ایران -چین: از مشکل در دریای چین جنوبی هراس نداریم

چین اقدامات امریکا در دریای چین جنوبی را «تحریک آمیز» خوانده و گفته است از ایجاد «مشکل» بر سر اختلافات مرزی با همسایگان در این منطقه هراس ندارد.

چین اقدامات امریکا در دریای چین جنوبی را «تحریک آمیز» خوانده و گفته است از ایجاد «مشکل» بر سر اختلافات مرزی با همسایگان در این منطقه هراس ندارد.


به گزارش تحلیل ایران ؛ دریادار سان جیانگو جانشین فرمانده ستاد کل ارتش چین در نشست امنیتی سنگاپور گفت: «کشورهای خارج از این منطقه باید نقشی سازنده در این موضوع ایفا کنند. موضوع دریای چین جنوبی بیش از اندازه داغ شده است زیرا برخی کشورها به خاطر منافع خود اقداماتی تحریک آمیز در این زمینه انجام داده‌اند.»


وی تصریح کرد: «ما مشکلی ایجاد نمی‌کنیم اما از ایجاد مشکل هراس نداریم.»

سخنان جیانگو در پاسخ به اظهارات روز شنبه اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا مطرح شده است.


کارتر درباره اقدامات چین در جزیره مورد ادعای فیلیپین در دریای چین جنوبی هشدار داده و گفته بود: «امیدوارم که این موضوع رخ ندهد زیرا این موضوع به انجام اقداماتی متقابل از سوی امریکا و دیگر کشورها در منطقه منتهی خواهد شد که نه تنها موجب افزایش تنش بلکه موجب انزوای چین می‌شود.»


وی همچنین مدعی شده بود پکن با گسترش اقدامات نظامی در دریای چین جنوبی «دیوار بزرگی از انزوا» به دور خود می‌کشد.

کارتر همچنین به چین پیشنهاد داد تا با گسترش همکاری‌های امنیتی دو جانبه خطرها درباره درگیری احتمالی را کاهش دهند.جان کری وزیر خارجه امریکا نیز روز یکشنبه اقدام چین در راه اندازی منطقه شناسایی دفاع هوایی در دریای چین جنوبی را «اقدامی تحریک آمیز و بی ثبات کننده» خواند.


کری که در مغولستان به سر می برد، گفت: «ما (ایجاد) منطقه شناسایی دفاع هوایی در دریای چین جنوبی را اقدامی تحریک آمیز و بی ثبات کننده می دانیم که به صورت خودکار به افزایش تنش منجر می شود.»


وی از چین خواست تا «مناقشات مرزی در دریای چین جنوبی را از طریق دیپلماتیک» حل و فصل و از «اقدامات یکجانبه تحریک آمیز» خودداری کند.

کری قرار است پس از مغولستان عازم چین شود تا با مقامات این کشور درباره آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی گفتگو کند.


دریای جنوبی چین به محل تنش بین چین، امریکا و برخی کشورهای دیگر منطقه مبدل شده است که خواهان به دست گرفتن کنترل مسیرهای تجاری و منابع معدنی آن هستند.

پکن بارها بر حق حاکمیت خود بر دریای جنوبی چین تاکید کرده است. مالزی، برونئی، تایوان، ویتنام و فیلیپین نیز ادعای مالکیت بر بخش‌هایی از این منطقه را مطرح کرده‌اند.


تنش در این منطقه زمانی تشدید شد که پکن اقدام به ساخت جزایر مصنوعی روی صخره‌های مرجانی در مجمع الجزایر مورد مناقشه اسپراتلی در دریای جنوبی چین کرد که این حرکت با اعتراض امریکایی‌ها همراه شد.


امریکا پس از آن حضور نظامی خود در منطقه شرق آسیا را به بهانه‌های مختلف افزایش داده است که این اقدامات نظامی با اعتراض چین و روسیه همراه بوده است.

منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :