موضوعات ‌مرتبط: فناوری فناوری های نوین

a/77944 :کد

0

ساخت اولین هواپیما با فن‌آوری چاپ ۳ بُعدی

  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۳:۵۹
تعداد بازدید : ۲۲۱   
 تحلیل ایران -ساخت اولین هواپیما با فن‌آوری چاپ ۳ بُعدی

شرکت هواپیماسازی ایرباس برای اولین بار در جهان هواپیمایی را با استفاده از فن‌آوری چاپ ۳ بُعدی ساخته و به پرواز درآورده است.

شرکت هواپیماسازی ایرباس برای اولین بار در جهان هواپیمایی را با استفاده از فن‌آوری چاپ 3 بُعدی ساخته و به پرواز درآورده است.


این هواپیما به نام «ثور» تنها 21 کیلوگرم وزن و کمتر از چهار متر طول دارد و موفق شده همه تست‌های مورد نظر را با موفقیت بگذراند.


 به گزارش تحلیل ایران؛ شرکت ایرباس اعلام کرده است برنامه‌ای بلند مدت برای استفاده گسترده از پرینترهای 3 بعدی در تولید هواپیماها دارد زیرا این تکنولوژی در وقت، سوخت و هزینه بسیار صرفه‌جویی می‌کند.جنس بدنه ثور از پُلی‌آمید ساخته شده، ماده‌ای که به راحتی در چاپگرها منتقل می‌شود و در عین سبکی از استقامت بالایی برخوردار است.

ایرباس و بوئینگ، رقیب امریکایی آن در حال حاضر از فن‌آوری چاپ 3 بعدی در تولید قطعات برای جت‌های مسافربری بزرگ از جمله A350 و B787 دریم لاینر استفاده می‌کنند اما تاکنون به غیر از  ثور از این فناوری برای ساخت کل هواپیما استفاده نشده بود.

دانشمندان امیدوارند از فناوری چاپ 3 بعدی در تولید موشک های فضایی استفاده کنند تا علاوه بر کاهش هزینه ها، این موشک ها با سهولت بیشتری تولید شوند.


جنس بدنه ثور از پُلی‌آمید ساخته شده است.

تولید و استفاده از هواپیماهای با چاپ 3 بعدی علاوه بر صرفه جویی در هزینه‌ها به لحاظ  زیست محیطی نیز به صرفه است زیرا به دلیل سبکی، سوخت کمتری مصرف می‌کند.

دانشمندان بر این باورند تا سال 2030 دستکم 70 درصد از قطعات هواپیماها با استفاده از فن‌آوری چاپ 3 بعدی تولید خواهد شد.

 منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :