موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سینما و تئاتر

a/78012 :کد

0

در سینما و تئاتر چه خبر است؟

  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ — ۲۱:۵۸
تعداد بازدید : ۲۱۱   
 تحلیل ایران -در سینما و تئاتر چه خبر است؟

هشت کشور بیشتر میزان فیلم‌های ارسالی به دبیرخانه بین‌الملل سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران را به خود اختصاص دادند.هشت کشور بیشتر میزان فیلم‌های ارسالی به دبیرخانه بین‌الملل سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران را به خود اختصاص دادند.

 

به گزارش تحلیل ایران، روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران اعلام کرد که از مجموع فیلم‌های ارسالی به دبیرخانه بین‌الملل سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران از 117 کشور، فرانسه با 635 فیلم در رتبه اول قرار دارد و پس‌ازآن به ترتیب کشورهای آلمان با 349 فیلم، اسپانیا با 302 فیلم، برزیل با 165 فیلم، امریکا با 138فیلم، انگلستان با 137 فیلم، ایتالیا با 121 فیلم و بلژیک با 117 فیلم در رتبه‌های دوم تا هشتم قرار دارند.

تعداد 9 کشورنیز تعداد بیش از 50 فیلم برای جشنواره ارسال کرده‌اند که اسامی آن‌هاازاین‌قرار است:کانادا 99 فیلم، سوئیس 93 فیلم، هلند 84 فیلم، کره جنوبی 83 فیلم، ترکیه 79فیلم، فنلاند 78 فیلم، روسیه 71 فیلم، اتریش 64 فیلم و هندوستان 64 فیلم.

سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران 18 تا 24 آبان ماه برگزار خواهد شد.

 

استقبال از مسابقه فیلمنامه نویسی "قلم طلایی" جشنواره مقاومت

با پایان یافتن مهلت دریافت آثار بخش مسابقه فیلمنامه‌نویسی"قلم طلایی" چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، روابط عمومی این رویداد سینمایی از استقبال گسترده فیلمنامه‌نویسان کشور از این بخش جشنواره خبر داد و اعلام کرد: در مجموع 225 عنوان فیلمنامه برای بخش "قلم طلایی" این دوره جشنواره رسیده است.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم مقاومت؛ این بخش که بعد از وقفه‌ای چندساله امسال دوباره به ساختار مسابقات جشنواره اضافه شده، در قالب دو بخش "طرح فیلمنامه سینمایی"و "خلاصه فیلمنامه کوتاه داستانی" با محوریت "تهیه طرح‌های اقتباسی از موقعیت‌های نمایشی کتاب‌هایی که مقام معظم رهبری بر آنها تقریظ نموده‌اند" طراحی و تعریف شده که برغم نگاه موضوعی و اقتباسی از کتاب‌های مورد اشاره با مشارکت گسترده سینماگران و فیلمنامه‌نویسان کشور روبرو گردید.

بر پایه این خبر؛ با جمع‌بندی عناوین فیلمنامه رسیده از سراسر کشور مجموعا 225 عنوان فیلمنامه در دبیرخانه جشنواره به ثبت رسیده است که از این رقم، بیش از 60 درصد فیلمنامه‌های سینمایی است. همچنین، 46 عنوان فیلمنامه غیراقتباسی هم از سوی فیلمنامه‌نویسان کشور برای دبیرخانه رسیده است که با توجه به لزوم اقتباس آثار از میان 39 کتاب اعلام شده از سوی جشنواره و عدم انطباق این آثار با مقررات جشنواره وارد چرخه مسابقه نخواهند شد.

جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت به منظور ارتقاء سطح کیفی فیلمنامه­نویسی، ایجاد انگیزه و اشتیاق جهت نگارش فیلمنامه ‌های ارزشمند و همچنین شناسایی استعداد های نو، این بخش را پیش‌بینی کرده است.

در فراخوان این بخش جشنواره عنوان شده بود که علاوه بر جوایز پیش‌بینی شده به کلیه طرح‌های سینمایی که به بخش مسابقه راه پیدا کنند: مبلغ 10 میلیون ریال و به کلیه فیلم‌های کوتاه که به بخش مسابقه راه پیدا کنند: مبلغ 5 میلیون ریال اهداء خواهد شد.

لازم به ذکر است، انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس از میان خلاصه فیلمنامه‌های برگزیده ، بر اساس اولویت فیلمنامه مورد نظر خود را انتخاب و با نویسنده آن جهت نگارش وارد مذاکره خواهد شد.

 

دوشنبه، آیین افتتاحیه فیلم «گاوخونی» در گروه هنر و تجربه

فیلم «گاوخونی» به کارگردانی بهروز افخمی و تهیه‌کنندگی علی معلم بعد از 12 سال مجددا در گروه سینماهای هنر و تجربه روی پرده می‌رود.

آیین افتتاحیه این فیلم دوشنبه هفدهم خردادماه ساعت 20:30 در سینما فرهنگ برگزار خواهد شد و پس از امضای پوستر فیلم و دیدار با عوامل، راس ساعت 21 اکران فیلم آغاز می‌شود.

فیلم «گاوخونی» اقتباسی از کتاب جعفر مدرس صادقی است و کابوس‌های جوانی را حکایت می‌کند که خاطرات پدر مرده‌اش، شهر زادگاهش یعنی اصفهان و رودخانه زاینده‌رود او را به مرز پریشانی می‌رساند. عزت‌الله انتظامی، بهرام رادان، سروش صحت و بهاره رهنما بازیگران اصلی فیلم هستند. در مراسم افتتاحیه کارگردان فیلم، بهروز افخمی به همراه علی معلم تهیه‌کننده آن و بهرام رادان و عزت‌الله انتظامی بازیگران «گاوخونی» حضور خواهند داشت.

فیلم «گاوخونی» محصول سال 1381 حضور موفقی در جشنواره‌ها داشت. در بخش دو هفته کارگردانان جشنواره بین‌المللی کن به نمایش درآمد و در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره فجر هم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را برای انتظامی و جایزه ویژه هیات داوران را برای بهروز افخمی به ارمغان آورد.

 

اعلام زمان بازبینی آثار شرکت کننده یک جشنواره

گروه ارزیابی و بازبینی آثار شرکت کننده در پنجمین جشنواره بازیگری سه نقطه از روز دوشنبه 17 خرداد ماه سال جاری به مدت سه روز فعالیت خود را آغاز می‌کند.

گروه ارزیابی و بازبینی پنجمین جشنواره بازیگری سه نقطه متشکل از: حمیدرضا هدایتی، محمدرضا علی اکبری، مرتضی اسماعیل کاشی ، احسان پایدار به همراه رامین معصویان (دبیر جشنواره) و محمد حسن نجفی (رییس جشنواره) از روز دوشنبه 17 خرداد ماه سال جاری به مدت سه روز به تماشای آثار متقاضی در بخش‌های : بخش تک گویی (مونولوگ)،بخش صحنه‌های دو یا چند نفره و بخش نمایش‌های کامل می نشینند و از بین بیش از 250 اثر متقاضی برای حضور در این بخش ها حداکثر 25 اثر را برای شرکت در بخش تک گویی (مونولوگ)، حداکثر هشت اثر برای بخش صحنه های دو یا چند نفره و حداکثر پنج نمایش را برای بخش نمایش های کامل انتخاب می‌کنند.

بر پایه این گزارش، نتیجه ارزیابی گروه بازبینی جشنواره و اعلام آثار پذیرفته شده برای حضور در مرحله نهایی پنجمین دوره جشنواره بازیگری سه نقطه روز شنبه 22 خرداد ماه اعلام می شود.

بر پایه این گزارش پنجمین جشنواره بازیگری سه نقطه زمان از 16 تیرماه سالجاری به مدت سه روز در تماشاخانه های استاد رکن الدین خسروی و زنده یاد خسرو شکیبایی تماشاخانه و مدرسه تئاتر سه نقطه واقع در تهران، میدان ولیعصر (عج)، بلوار کشاورز، فلسطین شمالی، کوچه شهید مرتضی زاده، پلاک 12 برگزار می‌شود.

 

موافقت با عرضه 5فیلم برای شبکه نمایش خانگی

شورای صدور پروانه نمایش خانگی با عرضه 5عنوان موافقت کرد.

در جلسه 9خرداد شورای پروانه نمایش خانگی که با حضور اکثریت اعضاء برگزار شد،با عرضه فیلم های" 4باندی" به تهیه کنندگی عزت الله جامعی ندوشن و به کارگردانی محمد جعفر باقری نیا ، "چهارشنبه خون به پا می‌شود"به تهیه کنندگی سید غلامرضا موسوی و به کارگردانی حماسه پارسا ،"بیست هفته " به تهیه کنندگی مشترک مجید رنجبر/ مسعود قراگوزلو و به کارگردانی مسعود قراگوزلو ،"آسپرین قسمت های 6 و 7" به تهیه کنندگی و به کارگردانی فرهاد نجفی و" کوچه مروارید قسمت9" به تهیه کنندگی و به کارگردانی سعید سالارزهی موافقت شد.

همچنین در این جلسه با عرضه 8 عنوان فیلم خارجی و 9 عنوان فیلم مستند نیز موافقت به عمل آمد.

 

پارمیدا توسط شرکت فیلمسازان جوان وارد شبکه نمایش خانگی می‌شود

پارمیدا به نویسندگی و کارگردانی آرش سنجابی و تهیه کنندگی میثم معراجی و سعید اردهالی ،فردا 17 خرداد ماه توسط فیلمسازان جوان وارد شبکه نمایش خانگی می‌شود.

در خلاصه داستان پارمیدا آمده است: پارمیداخطاکار است ؟ پارمیدا فریب خورده است ؟ پارمیدا و پارسا همزاد همدیگرند ؟ پارمیدا....

محمدرضاهدایتی،کامران تفتی، شاهرخ استخری، لینداکیانی، تیناآخوندتبار، رضارویگری، عمارتفتی، نازنین کریمی، لیلابوشهری، علی استادی، نازنین بابایی، شراره رخام، نیماراد، روزبه‌حصاری، بورژین عبدالرزاقی، ابراهیم عزیزی، هانیه بیاتی، علی رحیمی، شیما مرزی، بهزاد خداویسی، امیرحسین شامبیاتی بازیگران این فیلم هستند. سایر عوامل این فیلم عبارتند از : مدیرفیلمبرداری و تدوین: علیرضوانی/صدابردار: عرفانیکتا/ مدیر تولید: هانی هبیاتی/ مجری طرح : نیما راد

 

فروش فیلم یک دزدی عاشقانه از مرز یک میلیارد تومان گذشت

به گزارش روابط عمومی فیلم؛روند رشد فروش «یک دزدی عاشقانه» همچنان ادامه دارد و استقبال با توجه به تعداد سالن‌ها و سانس‌های فیلم راضی‌کننده است. فیلم طی ٣٠ روز در سینماهای تهران و چند سالن در شهرستان بیش از یک میلیاردتومان فروش داشته که بیش از میلیون آن ٩٠٪‏ آن متعلق به شهر تهران است.

کارگردان فیلم "یک دزدی عاشقانه" امیرشهاب رضویان پیش از این فیلم برای فیلم "مینای شهر خاموش" برنده سیمرغ بهترین کارگردانی بیست پنجمین جشنواره فیلم فجر شده است. یک دزدی عاشقانه توسط ناهید دل آگاه تهیه شده است و مهدی هاشمی، فرهاد آییش، لادن مستوفی، لووان هفتوان، احد محمدکرمی، فرزانه قاسمی، رابعه مدنی و امیرحسین رستمی در آن نقش آفرینی می‌کنند.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: دو دزد پیر کهنه‏ کار، آقا کمال (مهدی هاشمی) و آقاجمال (فرهاد آئیش) پس از سال‏ها از زندان آزاد می‏‌شوند و به امید دریافت سهم‏ خود از آخرین سرقت مشترک‏شان به سراغ همدست‏شان، اسی ‏خانم (لادن مستوفی) می روند ولی ...


نمایشنامه‌خوانی «خانمچه و مهتابی»

نشست نخستین دوره‌ی جشنواره­‌ی نمایش ­نامه­ خوانی آثار اکبر رادی با نمایش ‌نامه­ خوانی خانمچه مهتابی برگزار می‌شود.

هشتمین نشست نمایش­ نامه ­خوانی نخستین جشنواره­‌ی نمایش ­نامه­ خوانی آثار اکبر رادی با نمایش نامه­ خوانی خانمچه و مهتابی به کارگردانی ملیکا رضی و با حضور دکتر بهرام جلالی ­پور ساعت 16:45 روز سه­ شنبه 18 خردادماه 1395 در سالن مکتب تهران برگزار می­‌شود.

در این نمایش ­نامه­ خوانی لیلا میرزایی، پانیذ اسماعیل ­زاده، مسعود پورجمشید، زهرا روشن­ ضمیر، احمد آقایی، سعید آرین و آتنا آدینا نقش­ خوانی می­ کنند و مهسا گرگین طراحی پوستر و آوای آن را برعهده دارد.

هم­ چنین یادآور می­‌شود در بعد از اجرای نمایش ­نامه ­خوانی خانمچه و مهتابی، نشست تحلیل و گفت ­وگوی این نمایش­ نامه با حضور دکتر بهرام جلالی­ پور برگزارمی­‌شود.

علاقه ­مندان برای تهیه­‌ی بلیت این نمایش ­نامه­ خوانی نیم­ ساعت قبل از اجرای آن در موسسه­ ی مکتب تهران حضور داشته­ باشند و بلیت خود را از گیشه تهیه کنند.

گفتنی است نمایش ­نامه ‌خوانی خانمچه و مهتابی در بخش مسابقه­‌ی این جشنواره اجرا می­ شود.

علاقه­‌مندان برای دیدن این نمایش ­نامه­ خوانی و شرکت در این نشست می­‌توانند در تاریخ یادشده به نشانی خیابان کریم­خان زند، خیابان شهید عضدی(آبان جنوبی)، کوچه­ی کیوان، شماره‌­ی 8، موسسه­‌ی مکتب تهران مراجعه کنند.

نخستین جشنواره­‌ی نمایش‌­نامه­ خوانی آثار اکبر رادی به دبیری بهزاد صدیقی، سه ­شنبه ‌های هر هفته در دو بخش مسابقه و مهمان توسط موسسه­‌ی فرهنگی هنری استاد اکبر رادی و با حمایت موسسه­ مکتب تهران برگزار می­‌شود.


منبع: ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :