موضوعات ‌مرتبط: فناوری اینترنت

a/78027 :کد

0

واکنش فیس بوک به اتهام شنود مکالمات کاربران

  دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۰:۰۹
تعداد بازدید : ۱۸۵   
 تحلیل ایران -واکنش فیس بوک به اتهام شنود مکالمات کاربران

شرکت فیس بوک به تازگی طی یک بیانیه رسمی اتهاماتی که علیه این شرکت مطرح شده را رد کرده است. طی روزهای اخیر گزارش های متعددی پیرامون استفاده فیس بوک از میکروفون گوشی های هوشمند برای شنود مکالمات کاربران

شرکت فیس بوک به تازگی طی یک بیانیه رسمی اتهاماتی که علیه این شرکت مطرح شده را رد کرده است. طی روزهای اخیر گزارش های متعددی پیرامون استفاده فیس بوک از میکروفون گوشی های هوشمند برای شنود مکالمات کاربران به منظور نمایش تبلیغات متناسب برای هر شخص منتشر شده بود.
 
فیس بوک در بخشی از بیانیه رسمی خود نوشته این شرکت از میکروفون گوشی های هوشمند برای نمایش تبلیغات هدفمند استفاده نمی کند و نمایش خبرها و تبلیغات صرفأ برپایه علاقمندی ها و پروفایل هر کاربر انجام می شود.


نخستین بار روزنامه ایندیپندنت بود که به نقل از کلی برنز، از اساتید رشته ارتباطات جمعی دانشگاه فلوریدای جنوبی گزارشی را منتشر کرد که مدعی می شد فیس بوک تبلیغاتی را براساس مکالمات تلفنی او نمایش می دهد. البته خانم برنز هیچ سندی برای اثبات ادعای خود نداشت، اما بر این باور بود که هر بار درباره موضوعی از طریق تلفن همراه خود صحبت می کند یا حتی هنگامی که با دوستان خود در نزدیکی گوشی اش حرف می زند، بلافاصله تبلیغات مرتبطی را در فیس بوک می بیند.


در حالی که این ادعا تازه ترین مورد از مجموعه اتهام ها به فیس بوک در مورد شنود کاربران به منظور نمایش تبلیغات هدفمند است، اما پیش از این نیز ادعاهای مشابهی مطرح شده است. فیس بوک در سال 2014 قابلیتی را رونمایی کرد که به موجب آن این شبکه اجتماعی قادر بود موسیقی یا فیلمی که به صورت پس زمینه در کامپیوتر هر شخص به هنگام بروزرسانی استاتوس فیس بوک اش در حال پخش است را شناسایی کند. در آن زمان مخالفت های زیادی با این تصمیم فیس بوک انجام شد و این شرکت اعلام کرد این کار را فقط با اجازه از کاربران انجام می دهد.


اگرچه فیس بوک توانست در آن زمان صدای مخالفان را ساکت کند، اما به نظر می رسد هنوز هم خیلی از کاربران بر این باور هستند که این شبکه اجتماعی از مکالمات تلفنی آنها سوء استفاده می کند. البته فیس بوک این بار هم این اتهامات را رد کرده و گفته "ما تنها در صورتی به میکروفون گوشی شما دسترسی پیدا می کنیم که اجازه آن را بدهید، آن هم در حالتی که از قابلیتی در فیس بوک استفاده می کنید که نیاز به استفاده از میکروفون داشته باشد."

 

منبع:تابناک
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :