موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد مقاومتی

a/78075 :کد

اقتصاد مقاومتی معجزه اقتصاد ایران

ناصر محمدي

  دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۳۹
تعداد بازدید : ۹۴۵   
 تحلیل ایران -اقتصاد مقاومتی معجزه اقتصاد ایران

به فرموده مقام معظم رهبری تنها راه نجات اقتصاد جمهوری اسلامی ایران اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی است.

 

با گذشت چندین ماه  از اجرایی شدن برجام و رفت وآمدهای هیئت های خارجی که در راس آنها مقامات بلند پایه کشور ها قرار دارند و حتی بیش از اجرایی شدن برجام این اقدام از سوی کشورها به مرحله اجرا در آمده بود، لذا هیچ یک از آنها تا کنون به مرحله اجرا نرسیده است و صرفا از مرحله امضا تفاهم نامه و تعداد معدودی به امضا قراداد رسیده است و صرفا دوران جدید اقتصاد ایران تنها به دید و بازدیدها و دورهمی می‌گذرد، نه قراردادی عملیاتی می‌شود و نه تفاهمی منجر به قرارداد و تا کنون  هیچ سرمایه گذاری خارجی وارد کشور نشده است، با توجه به اینکه رفت و آمدهای تجاری ایران نسبت به چند سال اخیر به اوج رسیده و همه فعالان اقتصادی متوجه فضای پر تكاپوی اقتصاد ایران می شوند.


همه اینها در یك نگاه ظاهری آنقدر مهیج است كه تصور یك جهش اقتصادی از آن شود، اما پشت پرده، نه قراردادی بین بخش واقعی اقتصاد ایران امضا می شود و نه تفاهم نامه هایی كه بین آنهایی به امضا می رسد، تبدیل به قرارداد می شود. حتی فضای كسب و كار هم مساعد نیست تا برجام اثرات خود را در آن بنماید . لذا به فرموده مقام معظم رهبری تنها راه نجات اقتصاد جمهوری اسلامی ایران اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی است.


مقام معظم رهبری در ارتباط با رفت و آمد هیئت ها نیز فرمودند که این مسایل فعلا در حد رفت و آمد است و چیزی از آن  بدست نمی آید. البته تعامل آنهم تعامل اقتصادی  به شرطی که تراز تجاری در آن رعایت گردد امری پسندیده است و نمی توان با آن مخالفت نمود.لذا این رفت و آمد ها نباید برای شناخت اقتصاد ایران و نفوذ به نفع خود در این بازار مکاره جهانی باشد. بحث نفوذ مسئله بسیار مهمی است که مقام معظم رهبری در بیانات خود بصورت متعدد  مطرح فرمودند در زمینه های متعدد از جمله اقتصادی حائز اهمیت است. لذا بنیان اقتصاد جامعه می بایستی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی باشد. بر خلافی بسیاری که منتظر معجزه هستند كه اقتصاد ایران را متحول كند.
 

 

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :