موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست جنگل

a/78087 :کد

0

جریمه های ناچیز برای از بین بردن درختان میلیاردی

  دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۰:۰۹
تعداد بازدید : ۲۶۷   
 تحلیل ایران -جریمه های ناچیز برای از بین بردن درختان میلیاردی

طی سال گذشته در حالی حدود دو هزار و ۴۶۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع لرستان طعمه حریق شد که مدیرکل منابع طبیعی این استان می‌گوید: ۹۵ درصد آتش‌سوزی‌ها به دلیل عامل انسانی بوده است.

 

طی سال گذشته در حالی حدود دو هزار و ۴۶۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع لرستان طعمه حریق شد که مدیرکل منابع طبیعی این استان می‌گوید: ۹۵ درصد آتش‌سوزی‌ها به دلیل عامل انسانی بوده است.

به گزارش تحلیل ایران، جنگل‌های لرستان با قرارگیری در قلب زاگرس اهمیت حیاتی برای این زیست بوم منحصر به فرد دارند چرا که از وسعت ۵.۸ میلیون هکتاری جنگل‌های ۱۱ استان زاگرسی ۱.۲ میلیون هکتار در لرستان قرار دارد تا این استان حائز رتبه دوم وسعت جنگل‌ها باشد، عنوانی که وقوع مخاطرات مختلف طبیعی و انسانی آن را تهدید می‌کند.

استان لرستان به رغم دارا بودن ظرفیت‌های منحصر به فرد در زمینه اراضی جنگلی و مرتعی با مخاطرات جدی مواجه است، مخاطراتی که می رود عرصه های طبیعی این دیار را به دشت‌های بدون آب و علف تبدیل کند.وقوع آتش سوزی های گاه و بیگاه در عرصه‌های جنگلی و مرتعی، چرای بی‌رویه دام، تعرض به عرصه های طبیعی و تغییر کاربری‌ها، خسارات خشکسالی و ریزگردها، اجرای پروژه های عمرانی غیرکارشناسی و... هر کدام زخمی را بر تن زاگرس زده‌اند تا سکته های مختلف، قلب این اکوسیستم را هر روز ضعیف‌تر کند.

خشکسالی و گرد و غبار کمر جنگلهای لرستان را خم کردند

شیرزاد نجفی در گفتگوی تفصیلی با خبرنگار مهر در سخنانی با بیان اینکه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان پنج وظیفه اصلی بر عهده دارد اظهار داشت: حفاظت از جنگلها و مراتع، اصلاح، احیا، توسعه و بهره برداری از منابع ملی از جمله وظایف اصلی منابع طبیعی محسوب می شود.وی با اشاره به عوامل تخریب جنگلها و مراتع لرستان بیان داشت: این عوامل به دو بخش طبیعی و انسانی تقسیم می شوند.

خشک شدن درختان بلوط

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با بیان اینکه در سنوات گذشته خشکسالی در سطح مراتع و جنگلها داشتیم و بیشترین آسیب به جنگلهای استان نیز به علت خشکسالی بوده است عنوان کرد: همچنین پدیده گرد و غبار طی چند سال گذشته از دیگر عوامل تخریب اراضی جنگلی استان محسوب می شود.

نجفی افزایش دما در سطح استان را یکی دیگر از عوامل تخریب جنگلها و مراتع لرستان برشمرد و گفت: تغییر اقلیم  در حال حاضر یکی از چالش های اصلی در منابع طبیعی استان است.وی بیابان زایی و گرمایش زمین را دیگر عوامل تخریب منابع طبیعی و جنگلهای استان لرستان عنوان کرد.

۲۴۰۰ هکتار از جنگلهای لرستان در آتش سوخت

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه یک میلیون و ۲۱۷ هکتار جنگل در لرستان داریم گفت: استان لرستان در این حوزه در مقام سوم کشور قرار دارد.نجفی با بیان اینکه لرستان در ناحیه رویشی زاگرس لرستان مقام اول را در بحث سطح جنگلها به خود اختصاص داده است افزود: سرانه جنگل در لرستان به ازای هر نفر شش هزار و ۹۰۰ متر مربع بوده و این عدد در کشور دو هزار متر مربع است.

وی با بیان اینکه ما نسبت به میانگین کشور بیش از چهار برابر بیشتر جنگل داریم تصریح کرد: در این راستا منابع طبیعی لرستان برنامه های حفاظتی خود را در سطح جنگلهای استان اعمال می کند.مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با بیان اینکه ما در ۱۱ شهرستان و ۱۷ بخش استان اداره منابع طبیعی داریم گفت: بیش از ۸۵ نفر نیروی حفاظتی در قالب گشت حفاظتی در سطح جنگلهای استان فعالیت دارند.

خشک شدن درختان بلوط

نجفی با بیان اینکه طی سال گذشته بیشترین حریق در سطح جنگلهای استان را داشتم گفت: حدود دو هزار و ۴۶۰ هکتار از جنگلها و مراتع لرستان طعمه حریق شد.

۱۱۰ نقطه در جنگلهای لرستان آماده «گُر گرفتن» در آتش

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به راهکارهای در دستور کار برای جلوگیری از آتش سوزی جنگلهای لرستان طی امسال بیان داشت: امسال با حمایت مدیریت ارشد لرستان جلسات اولیه را در فروردین ماه برگزار کردیم و دو جلسه پیشگیری از حریق در استانداری لرستان برگزار شد.مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با بیان اینکه در تمام شهرستانهای استان جلسات مورد نیاز برگزار و آمادگی لازم در این زمینه ایجاد شده است گفت: امسال یک دستگاه بالگرد در استان برای اطفای حریق جنگلهای لرستان مستقر شده است.

نجفی با اشاره به اینکه امسال ۱۵ هزار نفر ساعت «آتش بر» در سطح نواحی بحرانی جنگلهای استان احداث کرده ایم گفت: هدف ما برای استقرار بالگرد هلی برد نیرو و امکانات به نقاط صعب العبور در هنگام آتش سوزی است.

وی با بیان اینکه در جنگلهای لرستان ۱۱۰ نقطه بحرانی داریم بیان داشت: برای این مناطق دیده بان به کارگیری شده و گشت های لازم در شهرستانهایی مانند کوهدشت، پلدختر، چگنی و خرم آباد پیش بینی کرده ایم.

خشک شدن درختان بلوط

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با اشاره به توزیع لوازم اطفای حریق در شهرستانهای استان تصریح کرد: همچنین با جوامع محلی، بسیج، سپاه، دهیاری ها و شوراهای اسلامی تفاهم نامه همکاری منعقد شده است.

جریمه ناچیز برای آتش زدن درختان میلیاردی

نجفی با اشاره به راه اندازی گشت خودرویی در شهرستانهای مستعد آتش سوزی جنگلها بیان داشت: همچنین کشیک شبانه روزی در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ایجاد شده است.وی همچنین از فعال بودن شماره تماس ۱۵۰۴ برای اطلاع رسانی مواقع بحرانی، آتش سوزی در جنگلها و ...خبر داد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در بخش دیگری از سخنان خود به دستگیری افرادی که به طور عمدی اقدام به آتش سوزی در سطح جنگلهای استان می کنند خبر داد و گفت: ۹۵ درصد آتش سوزی های جنگلهای لرستان عمدی و به دلیل عامل انسانی بوده است.

نجفی با بیان اینکه سال گذشته عوامل این آتش سوزی ها را در سطح جنگلها شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی کردیم افزود: در این راستا طی سال گذشته پنج نفر دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

وی با تاکید بر اینکه نرم جریمه افراد برای آتش زدن درخت بلوط در استان حدود ۳۵ میلیون ریال بوده که البته نمی توان هیچ قیمتی را برای درختان قائل بود گفت: سال گذشته و امسال برای دو هزار و ۲۶۵ هکتار از راضی ملی که از سوی افراد مختلف تصرف شده بوده پرونده قضایی تشکیل شده است.

خشک شدن درختان بلوط

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان تاکید کرد: خوشبختانه دستگاه قضایی در این رابطه به خوبی پای کار بوده و با منابع طبیعی همکاری لازم را دارد.

«زوال» به جان درختان بلوط لرستان افتاد

نجفی همچنین به بحث کمبود نیروی انسانی برای حفاظت از جنگلهای استان اشاره کرد و افزود: نرم نیروهای حفاظتی در کشورهای همسایه به ازای هر هزار هکتار یک نیرو، در کشور به ازای هر ۱۳ هزار هکتار یک نیرو و در لرستان به ازای هر ۲۷ هزار هکتار یک نیروی حفاظتی برای جنگلها است.

وی با بیان اینکه در این زمینه ما سمت مشارکت جوامع محلی و کمک گرفتن از مردم برای حفاظت از جنگلها رفته ایم گفت: امسال برای ۱۰ هزار نفر کارت همیار منابع طبیعی صادر کرده ایم.مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در ادامه سخنان خود به بحث خشکیدگی و زوال درختان بلوط لرستان اشاره کرد و افزود: ما اولین بار خشکیدگی درختان بلوط را در سال ۸۸ شاهد بودیم.

نجفی با بیان اینکه عوامل متعددی در بحث زوال درختان بلوط استان دخیل هستند گفت: خشکسالی ها، تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین، تغییر بارش ها از برف به باران، شخم زدن در جنگلها، چرای دام ها، آتش سوزی ها، قطع درختان به منظور ایجاد اراضی کشاورزی و تهیه ذغال جنگلهای لرستان را با خطر مواجه کرده است.

وی سطح خشکیدگی درختان بلوط در استان را ۵۶۰ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: در این راستا موضوع کاشت نهال در سطح سه هزار هکتار، قطع درختان خشک، اقدامات آبخیزداری، تولید نهال و ... در دستور کار قرار گرفته است.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :