موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/78129 :کد

0

واکنش پکن نسبت به اقدامات تحریک آمیز آمریکا در دریای چین

  دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۵:۳۲
تعداد بازدید : ۱۷۶   
 تحلیل ایران -واکنش پکن نسبت به اقدامات تحریک آمیز آمریکا در دریای چین

در شرایطی که تنش‌ها در دریای چین جنوبی نشست منطقه‌ای سنگاپور را تحت‌الشعاع قرار داده است، چین مجددا ایالات متحده آمریکا را به انجام اقدامات تحریک‌آمیز در این منطقه متهم کرد.

در شرایطی که تنش‌ها در دریای چین جنوبی نشست منطقه‌ای سنگاپور را تحت‌الشعاع قرار داده است، چین مجددا ایالات متحده آمریکا را به انجام اقدامات تحریک‌آمیز در این منطقه متهم کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از خبرگزاری آنادولو، «سون جیانگوئو»، رئیس هیات چینی در کنفرانس امنیتی شانگری-لا دایالوگ در سنگاپور گفت: چین و آسه‌آن (مجمع کشورهای جنوب‌شرق آسیا) قادر هستند تا از طریق همکاری، صلح و ثبات را در دریای چین جنوبی برقرار کنند. کشورهای خارجی باید نقشی سازنده در این خصوص ایفا کنند. آمریکا برای منافع جاه‌طلبانه خود در این منطقه دست به اقدامات تحریک‌آمیز می‌زند.

 

چین تقریبا بر کل این منطقه ادعا دارد؛ در حالی که دولت‌های آسیای جنوب‌شرقی ادعاهای نسبی و هم‌پوشانی شده در این منطقه دارند. در همین حال، آمریکا نگرانی خود را نسبت به "جزیره‌سازی" چین در آب‌های مورد مناقشه ابراز کرده و نسبت به نقض آزادی کشتی‌رانی در این آب‌ها هشدار داده است.

 

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در این کنفرانس امنیتی، فعالیت‌های چین در آب‌های مذکور را اقدامی در راستای خودانزوایی توصیف کرده و گفته بود: متاسفانه اگر این اقدامات ادامه یابد، چین به سمت ساخت دیوار عظیم انزوا در اطراف خود پیش می‌رود.

 

رئیس هیات چین در سنگاپور با رد اظهارات کارتر گفت: ما منزوی نیستیم و در آینده هم منزوی نخواهیم شد. متاسفانه برخی از شخصیت‌ها و کشورها با ذهنیت جنگ سرد به چین می‌نگرند. این ممکن است در ذهن آنها دیواری به وجود آورد و در نهایت به منزوی شدن خود آنها بینجامد.

 منبع : ایسنا 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :