موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/7816 :کد

0

حزب جمهوریخواه ترکیه در دولت انتخاباتی این کشور شرکت نمی کند

  پنجشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ — ۰۰:۳۳
تعداد بازدید : ۱۷۹   
 تحلیل ایران -حزب جمهوریخواه ترکیه در دولت انتخاباتی این کشور شرکت نمی کند

«هالوک کوچ» سخنگوی حزب جمهوریخواه خلق ترکیه گفت: این حزب در دولت انتخاباتی که برای برگزاری انتخابات در ترکیه تشکیل خواهد شد، شرکت نخواهد کرد.

«هالوک کوچ» سخنگوی حزب جمهوریخواه خلق ترکیه گفت: این حزب در دولت انتخاباتی که برای برگزاری انتخابات در ترکیه تشکیل خواهد شد، شرکت نخواهد کرد.

به گزارش تحلیل ایران وی در گفت وگو با خبرنگاران در محل حزب جمهوریخواه خلق در آنکارا این مطلب را عنوان کرد.
به گزارش تحلیل ایران هالوک کوچ در سخنان خود با تأکید بر اینکه در دولت موقت -که برای برگزاری انتخابات تشکیل خواهد شد- حزب جمهوریخواه خلق شرکت نخواهد کرد، گفت: اگر قرار بود در چنین دولتی شرکت کنیم، پیشنهاد داوداوغلو برای تشکیل دولت کوتاه مدت را قبول می کردیم.
حزب حرکت ملی نیز اعلام کرده است که در دولت موقت انتخاباتی در ترکیه شرکت نخواهد کرد.
طبق قانون اساسی به دلیل اینکه احزاب سیاسی ترکیه موفق به تشکیل دولت ائتلافی در طول 45 روز نشده اند، یک دولت موقت با هدف برگزاری انتخابات در روزهای آتی باید تشکیل شود.
طبق حکم قانون اساسی ترکیه، احزاب سیاسی موجود در مجلس ملی این کشور به نسبت تعداد نمایندگان خود در این دولت می توانند شرکت کنند و در صورت عدم شرکت در این دولت، نخست وزیر منتخب، وزیری را از بیرون کابینه در این دولت به عنوان وزیر برخواهد گزید.
حزب دمکراتیک خلق ها اعلام کرده است که در دولت موقت انتخاباتی شرکت خواهد کرد.
کوچ در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد تند از رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه، وی را مسؤول رخدادهای فعلی در ترکیه از جمله ناکامی در تشکیل دولت ائتلافی و نیز تشدید رخدادهای تروریستی خواند.
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه با هدف تشکیل دولت موقت انتخاباتی این کشور روز جاری با عصمت ییلماز رییس مجلس ملی ترکیه دیدار کرد.
مهلت قانونی 45 روزه برای تشکیل دولت در ترکیه روز یکشنبه به پایان خواهد رسید و در پایان این مهلت، اردوغان یک نماینده مجلس ملی ترکیه که به گفته ناظران سیاسی، احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه خواهد بود را مأمور تشکیل کابینه موقت انتخاباتی خواهد کرد.


ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :