موضوعات ‌مرتبط: سیاسی استان ها

a/78163 :کد

0

مردم حافظان اصلی میراث ناملموس بشمار می روند

  دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۷:۵۳
تعداد بازدید : ۳۱۵   
 تحلیل ایران -مردم حافظان اصلی میراث ناملموس بشمار می روند

شهردار اصفهان گفت: حفظ و نگهداری از میراث فرهنگی ناملموس کشور و به ویژه اصفهان، نیازمند حمایت‌های جدی مردم در این زمینه است.

شهردار اصفهان گفت: حفظ و نگهداری از میراث فرهنگی ناملموس کشور و به ویژه اصفهان، نیازمند حمایت‌های جدی مردم در این زمینه است.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌اي شهرداري اصفهان، ميراث معنوي ناملموس بخشي از دستاورد مادي و معنوي بشري است كه آن بخش تمدن و هويت غير فيزيكي همچون آداب و رسوم، قوانين رسمي و ميراث معنوي و فرهنگ را شامل مي‌شود.

اين ميراث سينه به سينه به ارث رسيده و شامل ارزش‌هاي اجتماعي، آداب و رسوم و بيان هنري، زبان و گويش، بازي‌هاي بومي و محلي، سنت‌ها، مهارت‌ها و دانش صنايع دستي مي‌شود.

آي.سي.سي.ان (ICCN) يا «شبكه همكاري بين شهري براي محافظت از ميراث فرهنگي ناملموس» تنها سازمان بين‌المللي حكومت‌هاي محلي و نهادهاي فرهنگي است كه هدف آن حفظ ميراث فرهنگي ناملموس جهان است و دبيرخانه اين سازمان بين‌المللي نيز هم‌اكنون در اصفهان قرار دارد.

 

پس از برگزاری اجلاس و جشنواره میراث فرهنگی ناملموس که مهرماه سال 93 در اصفهان برگزار شد، جلسات زیادی برای واکاوی و دستاوردهای این جشنواره تاکنون برگزار شده و در همین راستا نشستي پیرامون حفظ میراث فرهنگی ناملموس با حضور شهردار اصفهان، مدير مركز خلاقيت و نوآوري شهرداري اصفهان، عضو شوراي اسلامی شهر، اساتید دانشگاه و فعالان حوزه میراث فرهنگی ناملموس برگزار شد تا تصميمات لازم در اين حوزه گرفته شود.

 

در اين جلسه پس از بحث و بررسي چند ساعته، نام «بنياد پاسداران ميراث ناملموس اصفهان» براي پيگيري و اقدامات بعدي مسئولان فعال در حوزه ميراث ناملموس انتخاب شد.

مهدي جمالي‌نژاد در اين نشست با اشاره به ميراث فرهنگي ناملموس، اظهار كرد: ما قصد داريم از داشته‌ها و ميراث نياكانمان حفاظت كرده و آنها را به نسل‌هاي آينده منتقل كنيم چراكه در دوره گذار فعلي كه ممكن است بسياري از داشته‌هاي ما رو به فراموشي برود نياز است اين داشته‌ها را زنده نگاه داشته و به عنوان يك دغدغه به آنها نگاه كنيم.

 

وي با اشاره به نتايج این جلسه كه پيرامون ميراث فرهنگي ناملموس و دستاوردهاي جلسه ICCN تشكيل شد، تصريح كرد: در اين جلسه نام و اهداف مشخص و قرار شد فرايند ثبت آن انجام شود.

 

شهردار اصفهان ادامه داد: شهرداري اصفهان به عنوان رئيس سازمان ميراث ناملموس يا همان ICCN شناخته مي‌شود كه مجموعه ميراث فرهنگي نيز بخش‌هايي را در اين زمينه فعال كرده و كارهاي خوبي نيز در آن انجام شده اما اين كارها تكميل نمي‌شود مگر اينكه حمايت‌هاي مردمي در اين زمينه وجود داشته باشد.

 

تشکیل سمن‌های مربوط به میراث فرهنگی ناملموس در اصفهان

در ادامه ابوالفضل قرباني عضو شوراي شهر كه به عنوان مديرعامل بنياد پاسداران ميراث ناملموس اصفهان انتخاب شد پيرامون اهداف و برگزاري اين نشست تاكيد كرد: در ارتباط با موضوع ميراث ناملموس هنوز كاري صورت نگرفته است، ما به اين دليل كه بتوانيم حداقل در اصفهان كارهاي خوبي انجام دهيم با همفكري دوستان و شهردار محترم به اين نتيجه رسيديم كه با تشكيل NGO (سمن‌ایی) بتوانيم با كمك مردم در اين حوزه وارد شده و نقش اصفهان را پررنگ‌تر از گذشته ادامه دهيم.

 

وي با بيان اينكه خوشبختانه در اين جلسه اهداف، نام و ساختار مربوطه به تصويب رسيد، تاكيد كرد: هم اكنون مراحل ثبت اين نام در حال انجام بوده و اميدواريم ظرف يك ماه آينده اين مراحل به پايان برسد.

عضو شوراي اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: از تمام دانش و تجربيات استفاده مي‌كنيم تا مردم خودشان در راستاي پاسداشت از ميراث ناملموس خود كه هويت تك‌تك ما در آن نهفته است حفاظت و پاسداري كرده و آن را به نسل‌هاي آينده منتقل کنیم.

منبع:مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :