موضوعات ‌مرتبط: سیاسی استان ها

a/78171 :کد

0

طبیعت کردستان؛ ارزشمندترین گنجینه خدادادی را قدر بدانیم

  دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۸:۱۸
تعداد بازدید : ۶۳۴   
 تحلیل ایران -طبیعت کردستان؛ ارزشمندترین گنجینه خدادادی را قدر بدانیم

منابع طبیعی کردستان به عنوان یک سرمایه ارزشمند برای این دیار به شمار می‌رود و ضروری است همگان در راستای حفظ و حراست از آن بکوشند.

منابع طبیعی کردستان به عنوان یک سرمایه ارزشمند برای این دیار به شمار می‌رود و ضروری است همگان در راستای حفظ و حراست از آن بکوشند.


به گزارش تحلیل ایران، کشور ایران به لحاظ جغرافیا و طبیعت از ویژگی‌های منحصر به‌فردی در همه جای خود برخوردار است به گونه‌‌ای که خداوند، گوشه‌هایی از قدرت و زیبایی وجود خود را در نقاط مختلف این کشور گسترانده است.

طبیعت بکر در بسیاری از نواحی یک امتیاز و خصیصه مهم به شمار می‌‌رود و خوشبختانه این مزیت در استان کردستان نیز به وفور وجود دارد.

 

اگرچه در دهه‌‌ها و سده‌‌های گذشته، طبیعت این استان بسیار زیبا و دست نخورده‌‌تر از شرایط امروزی بود، اما با این وجود هنوز طبیعت کردستان از جمله مؤلفه‌‌هایی است که در توصیف این منطقه، بویژه برای مسافرانی که راهی این دیار هستند به کار برده می‌‌شود.

 

وسعت و تنوع جغرافیای منابع طبیعی که مناطق مختلفی از کوه و دشت و جنگل و رودخانه‌ها را در برمی‌ گیرد، موجب شده تا به همان نسبت، حفاظت از این نعمت خدادادی، دشوارتر باشد.

نگهبانی از منابع طبیعی، امری نیست که بتوان آن را در قالب کلمات و دستورات اداری گنجاند و نهاد، سازمان و یا شخص خاصی را مسئول آن کرد، بلکه وظیفه‌‌ای همگانی است که ابتدای راه آن از خود مردم و بویژه آنهایی که بیشتر ارتباط با منابع طبیعی دارند، باز می‌‌گردد.

نمونه این قضیه را می‌توان در خصوص مراتع مشاهده کرد. جایی که به علت استفاده فراوان از دشت‌های طبیعی و چرای بیش از اندازه دام‌های اهالی، امروزه بسیاری از مراتع در سطح استان یا به کلی از نظر رشد گونه‌های گیاهی عقیم شده‌‌اند و یا نقاط بسیاری از آنها از رشد کمی برخوردار شده‌ که به مرور زمان از بین خواهند رفت.

در این راستا هر اندازه توصیه به دامداران و دامپروران نیز شده است باز به دلایل مختلف چون نبود منابع تغذیه‌‌ای جایگزین برای دام‌‌ها و یا بی ‌توجهی صورت گرفته از سوی صاحبان آنها، تلاش‌‌ها بی ‌نتیجه مانده است.

 

اما جفا به منابع طبیعی استان، تنها به همین جا ختم نمی‌شود، آلوده کردن منابع آبی و استفاده بی ‌رویه از چاه‌‌های آب و منبع‌های تأمین این ماده حیاتی و نیز خالی شدن سفره‌‌های زیرزمینی آب از دیگر معضلات جدی تهدید کننده طبیعت در کردستان است.

 

این چالش بزرگ، بویژه در نقاط شرقی استان و جایی که بیشتر زمین‌های کشاورزی در آن قرار گرفته است، نمود بیشتری دارد و حیات زراعت را در این نواحی با خطر جدی مواجه کرده است.

یک وجه دیگر از نامهربانی آدمی به منابع طبیعی که در بسیاری مناطق کشور از جمله کردستان به وضوح به چشم می‌‌خورد و متأسفانه رشد فزاینده‌‌ای نیز دارد، بحث زمین‌خواری و تعدی و تجاوز به زمین‌‌های اطراف شهرها و حتی کوه‌ها است.

 

ساخت و سازهای غیرقانونی و تصرف زمین‌‌هایی که جزو مناطع طبیعی و در اختیار دولت است و به عنوان یک نعمت برای نسل ‌های آینده باید باقی بماند، امر مذمومی است که در این سال‌ها روندی رو به رشد به خود گرفته است.

 

گاه قدرت این متجاوزان به بیت‌المال به اندازه‌‌ای زیاد می‌‌شود که حتی در برابر دستورات قضایی نیز سر تمکین فرود نمی‌‌آورند و تلاش می‌کنند موجب بروز مشکل در راستای اجرای قانون شوند.

جا دارد به آنچه در ابتدای بحث به آن اشاره کردیم، باز‌گردیم و نقش و مسئولیت مردم را در این زمینه یادآور شویم.

 

هر اندازه مردم به عنوان صاحبان اصلی طبیعت و منابع موجود در آن نسبت به وجود و حراست از این میراث گرانبها حساس‌تر باشند، می‌‌توان به حفظ آن امیداورتر بود.

تردیدی نیست متعدیان به منابع طبیعی، زمانی به خود اجازه دست‌ درازی به این حقوق عمومی را می‌دهند که توجه و حساسیت از سوی شهروندان و روستائیان را مشاهده نکنند و اگر این اتفاق رخ بدهد باید در انتظار یک فاجعه بزرگ برای طبیعت استان بود.

 

در دورانی که با تمام محرومیت‌ها و کمبودها، طبعیت کردستان پرچمدار مطرح شدن نام این استان است، ضرورت حراست از شاید تنها گنجینه باقی مانده این استان پررنگ‌‌تر از همیشه به نظر می‌‌رسد.

منبع:ایسنا

                               

طبیعت     کردستان     منابع طبیعی     حراست        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :