موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/78315 :کد

0

نوای "مرحبا" در مساجد کردستان طنین انداز شد

  ﺳﻪشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۴:۳۶
تعداد بازدید : ۲۴۴   
 تحلیل ایران -نوای "مرحبا" در مساجد کردستان طنین انداز شد

ماه رمضان، ماهی که همراه با خود برکت و رحمت را می‌آورد در هر گوشه‌ای از این سرزمین پهناور ایران دارای آداب و رسوم خاصی است.

ماه رمضان، ماهی که همراه با خود برکت و رحمت را می‌آورد در هر گوشه‌ای از این سرزمین پهناور ایران دارای آداب و رسوم خاصی است.

 

به گزارش تحلیل ایران، رمضان در کردستان با آداب و رسوم خاصی برپا می‌شود که هرچند به مرور زمان برخی از آیین‌ها و سنت‌های گذشته از بین رفته‌اند اما هنوز آیین‌ها و رسومات اصلی پابرجا بوده و مردم این منطقه با آنها به استقبال ماه رمضان رفته و این ماه را گرامی می‌دارند.

 

طنین انداز شدن نوای «مرحبا، مرحبا» در کردستان اولین نشانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان است که در اولین شب این ماه و همزمان با رویت هلال ماه رمضان، از گلدسته‌های مساجد کردستان به گوش می‌رسد.

 

نوای «مرحبا» همراه با قرائت ادعیه، اذکار و اشعاری مذهبی در مدح رسول گرامی اسلام حضرت محمد (ص) است که همزمان با اولین شب ماه مبارک آغاز و تا پانزدهم رمضان ادامه دارد.

«مرحبا» به معنی خیرمقدم گفتن به ماه مبارک رمضان است که شامل ابیات «مرحبا مرحبا یا شهرالرمضان، مرحبا مرحبا یا شهر الخیر و البرکت و الاحسان، مرحبا مرحبا یا شهر التسبیح و التلاوت القرآن» است و از پانزدهم تا آخر ماه رمضان نیز آواز «الوداع» جای «مرحبا» را می‌گیرد.

نوای «الوداع» نیز به معنی خداحافظی است که با گذشتن از نیمه ماه رمضان، مردم خود را آماده خداحافظی از ماه ضیافت الله می‌کنند و این نوا را سر می‌دهند.

 

بیدار شدن برای سحری که در اصطلاح عامیانه کُردی به آن «پارشیو» می‌گویند یکی دیگر از بخش‌های گرامی داشتن این ماه است؛ در حال حاضر یک ساعت قبل از اذان صبح از مساجد کردستان نوای «صلات» شنیده می‌شود تا مومنان و روزه داران برای خوردن سحری بیدار شوند.

«صلات» نیز شامل ادعیه، اذکار و صلوات و درود بر پیامبر اکرم(ص) است و برای اینکه اهالی خانه برای خوردن سحری و آدای نماز صبح بیدار شوند کاربرد دارد.

در گذشته در استان کردستان مرسوم بوده که مردم را با شلیک توپ از آمدن ماه رمضان و بیدار شدن برای سحری باخبر می‌کردند که در حال حاضر این رسم منسوخ شده است.

 

 

همچنین در گذشته بیدار کردن مردم برای «پارشیو» همراه با دف نوازی، مدیحه سرایی و نواختن «دو طبله» از دیگر رسومی بود که انجام می‌شد اما در حال حاضر تقریبا این رسم نیز از بین رفته است.

 منبع:ایسنا

 

                               

مساجد     کردستان     رمضان     مذهبی        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :