موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/78327 :کد

0

قطعنامه نسل کشی ارامنه؛زخمی دیگربر پیکره روابط آنکارا-برلین

  ﺳﻪشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۴:۵۷
تعداد بازدید : ۲۱۶   
 تحلیل ایران -قطعنامه نسل کشی ارامنه؛زخمی دیگربر پیکره روابط آنکارا-برلین

تصویب قطعنامه نسل کشی ارامنه در پارلمان آلمان جنگ لفظی شدیدی را بین مقامات ترکیه و آلمان به وجود آورده و عامل ایجاد تنش‌های بیشتر بین این دو کشور شده است.

تصویب قطعنامه نسل کشی ارامنه در پارلمان آلمان جنگ لفظی شدیدی را بین مقامات ترکیه و آلمان به وجود آورده و عامل ایجاد تنش‌های بیشتر بین این دو کشور شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، در حالی که مناسبات بین آلمان و ترکیه اخیرا در سایه اختلافات بر سر آزادی ویزا برای اتباع ترک که از شروط توافق پناهندگان است به تیرگی گراییده است، تصویب قطعنامه نسل کشی ارامنه در پارلمان آلمان که بالاخره چندی پیش با وجود مخالفت های اردوغان انجام گرفت عامل تنش های بیشتر در مناسبات بین این دو کشور شده است.

 

اردوغان بعد از تصویب این قطعنامه انتقادهای زیادی به دولت آلمان وارد کرده و اظهار داشت که آلمان بهتر است ابتدا به مسئله هولوکاست بپردازد.

 

وی همچنین از اینکه مرکل در این رای گیری در پارلمان آلمان دخالتی نکرده و اجازه تصویب این قطعنامه در پارلمان این کشور را داده است بسیار ابراز خشم و عصبانیت کرده است.

 

رئیس جمهور ترکیه بعد از تصویب قطعنامه نسل کشی ارامنه در پارلمان آلمان که تقریبا تمامی نمایندگان با آن موافقت کردند، نمایندگان ترک پارلمان آلمان که به این قطعنامه رای دادند را در کنار تروریست ها قرار داده و همزمان درخواست کرده است که این نمایندگان باید به منظور مشخص شدن اصالتشان آزمایش خون دهند.

 

دولت آلمان به حملات لفظی اردوغان علیه نمایندگان ترک آلمان واکنش نشان داده و "استفان زایبرت"، سخنگوی دولت آلمان در این باره اظهار داشته است اینکه حالا برخی نمایندگان پارلمان ما در کنار تروریست ها قرار داده می شوند به هیچ عنوان برای ما قابل فهم نیست.

 

زایبرت تصریح کرد: پارلمان آلمان یک تصمیم مستقل گرفته است، این قابل احترام است و در این مفهوم صدر اعظم آلمان همچنین گفتگوهای خود با رئیس جمهور ترکیه را انجام داده است.

 

"نوربرت لامرت"، رئیس پارلمان آلمان هم انتقاد سختی به این موضع گیری های اردوغان در قبال این مسئله وارد کرده و در بیانیه ای با نمایندگانی که به آن ها توهین شده است ابراز همبستگی کرد.

 

وی در این باره ابراز داشت: هر کسی که به هر نحوی سعی می کند روی برخی نمایندگان ما فشار وارد کند باید بداند که به این ترتیب همزمان به تمام پارلمان و دموکراسی ما حمله می کند.

پارلمان آلمان به چنین تهدیداتی واکنش مناسبی نشان می دهد.

 

"کلایدیا روت"، معاون رئیس پارلمان آلمان از حزب سبزها نیز به رئیس جمهور ترکیه این انتقاد را وارد کرده است که اقدامات تحریک آمیز آشکاری را علیه نمایندگان پارلمان آلمان در پیش گرفته است.

 

وی از صدر اعظم آلمان خواست که رسما به این گونه اقدامات اردوغان اعتراض کند. صدر اعظم آلمان حالا باید موضع گیری شفافی در برابر این مسئله اتخاذ کند. آنچه که اردوغان انجام می دهد نقض همه آداب و رسوم است.

 

روت که در گفتگو با خبرگزاری آلمان سخن می گفت تصریح کرد که اردوغان اقدامات تحریک آمیز آشکاری علیه نمایندگان ما انجام می دهد و ما نباید ساکت باقی بمانیم. وی تلاش می کند رویکرد رویارویی خود را از ترکیه به آلمان منتقل کند. رئیس جمهور ترکیه با چنین حملاتی می خواهد ما را هم دچار چند دستگی کند.

 

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :