موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/78443 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در نوزدهم خرداد ماه

  چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۵۶
تعداد بازدید : ۲۳۹   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در نوزدهم خرداد ماه

امروز چهارشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، دوم رمضان ۱۴۳۷ هجری قمری و هشتم ژوئن ۲۰۱۶ میلادی است. ۶۴ سال پیش در چنین روزی، دادگاه لاهه برای بررسی شکایت ایران از انگلیس با حضور «محمد مصدق» تشکیل جلس

 

 امروز چهارشنبه نوزدهم خرداد 1395 هجری خورشیدی، دوم رمضان 1437 هجری قمری و هشتم ژوئن 2016 میلادی است. 64 سال پیش در چنین روزی، دادگاه لاهه برای بررسی شکایت ایران از انگلیس با حضور «محمد مصدق» تشکیل جلسه داد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

19 خرداد 1390
آیت الله سید عبدالرسول شریعتمداری جهرمی عالم و مجتهد در 82 سالگی درگذشت. وی آثاری همچون «نخبه البیان فی تفصیل سیدهه النسوان، الاجتهاد و الاخبار، قاعده الجب، الجهاد من المهد الی اللهد و غیبت الامام مهدی(ع) بین النصوص و النقود» را از خود به یادگار گذاشت.

19 خرداد 1386
پرویز ورجاوند انسان شناس، باستان شناس و صاحب کتاب های «میراث تمدن ایرانی در سرزمین‌های آسیایی اتحاد شوروی، کاوش آثار ایران در موزه‌های اتحاد جماهیر شوروی، پیشرفت و توسعه بر بنیاد هویت فرهنگی و ...» در 73 سالگی بر اثر مشکلات قلبی چشم از جهان فروبست و به دیار حق شتافت.

19 خرداد 1375
شهر قم به صورت رسمی و قانونی به عنوان یک استان شناخته شد. این طرح برای نخستین بار در سفر آیت اللَّه خامنه ای رهبر معظم انقلاب به این شهر در پاییز 1374 خورشیدی مطرح شده بود.

19 خرداد 1372
ابوالقاسم جنتی عطایی نویسنده، روزنامه نگار و نمایشنامه نویس ایرانی در 76 سالگی درگذشت. وی آثاری چون «یادگار اشک، چراغ، ستاره و رمضان، در راه وطن و ...» را نوشته است.

19 خرداد 1368
آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در نخستین پیام خود در مقام رهبری نوشت: «ما با راه درازی که به سوی آینده درخشان کشور و ملتمان در پیش داریم و با دشمنان...که مایلند به هر قیمت ما را از پیمودن این راه و رسیدن به آن آینده، مانع شوند، به حکم عقل، دین و تجربه باید صفوف خود را مستحکم و یکپارچه کنیم و از اختلافات بپرهیزیم.»

19 خرداد 1363
خاویر پرز دکوئیار دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به روسای جمهور ایران و عراق خواستار قطع فوری حمله به مناطق مسکونی شد.

19 خرداد 1354
مناسبات سیاسی ایران و نیجریه برقرار شد.

19 خرداد 1352
وزیران امور خارجه آمریکا، انگلیس، ترکیه و پاکستان برای شرکت در کنفرانس وزیران سازمان پیمان مرکزی(سنتو) به تهران آمدند.

19 خرداد 1345
ژنرال اسمیت رییس سرویس اطلاعات خارجی رژیم صهیونیستی، از حُسن همکاری سازمان اطلاعات و امنیت کشور(ساواک) با دستگاه اطلاعاتی این رژیم اظهار رضایت کرد.

19 خرداد 1339
دوره نوزدهم مجلس شورای ملی پس از چهار سال فعالیت به پایان رسید.

19 خرداد 1331
دادگاه لاهه با حضور محمد مصدق برای بررسی شکایت ایران از انگلیس تشکیل شد. در بخشی از سخنان مصدق در این دادگاه آمده است: «در نزد ما ایرانیان تشویش جلوگیری از هرگونه عملی که در حکم مداخله در صلاحیت ملی باشد شدیدتر از سایر ملل است....کشور ما میدان رقابت سیاست های استعماری بوده و ضمنا پی برده ایم که متاسفانه، علیرغم آن همه امید و آرزو جامعه ملل و سازمان ملل متحد نتوانسته اند به این وضع اسفناک که شرکت سابق نفت ایران و انگلیس در پنجاه سال اخیر مظهر برجسته آن بود خاتمه دهد. ملت ایران که از این وضع به ستوه آمده بود در یک جنبش مردانه با ملی ساختن صنایع نفت و قبول اصل پرداخت غرامات یکباره به سلطه بیگانگان خاتمه داد.»

19 خرداد 1316
محمود جم رییس الوزراء در نامه ای به وزارت مالیه اعلام کرد که بر پایه تصویب هیات وزیران به جای روش گذشته اخذ 75 درصد مبلغ کالای وارداتی به عنوان سپرده، روش جدید دریافت 15درصد به عنوان تصدیق صدور و 25درصد پس از اخذ موافقت نامه به صورت سپرده و 50 درصد به عنوان گرو در بانک ملی تا انجام تعهدات وارد کننده عمل می‌شود و صدور موافقت‌نامه و پروانه ورود به میزان موجودی ارز کشور خواهد بود.

19خرداد 1315
با دستور رضاخان موسسه وعظ و خطابه با هدف واداشتن روحانیان و وعاظ به گذراندن یک دوره تحصیلی ایجاد شد. این موسسه از جمله گام های رضاخان برای رویارویی با نفوذ روحانیت و تغییر محتوای وعظ و خطابه آنها به نفع رژیم وقت بود.

19 خرداد 1307
امان الله خان پادشاه افغانستان که سه روز پیش به بندر انزلی سفر کرده بود، وارد تهران شد.

19 خرداد 1303
گروهی از نمایندگان مجلس شورای ملی پیشنهادی درباره نظارت در اجرای قوانین به ویژه درباره رسیدگی به «جمع و خرج مملکت» و چگونگی اجرای قانون استخدام ارایه کردند. در این پیشنهاد آمده است که یک کمیسیونی شامل 12 تن از نمایندگان انتخاب شوند و نتیجه تحقیقات خود را به مجلس ارایه دهند.

19 خرداد 1300
میرموسی خان مشیری رییس اداره خالصات و مالیات و ارزاق تهران و نماینده مجلس شورای ملی هنگام بازگشت از شمیران به تهران در اثر واژگون شدن درشکه فوت کرد.

19 خرداد 1287
مفاد تلگرافی که به وسیله انجمن ایالتی تبریز به انجمن‏های ولایتی و علمای نجف فرستاده شده بود، دسیسه‏ها و نیرنگ‏های محمدعلی شاه را در ویران ساختن بنیان مشروطه و خیانت به ملت را آشکار ساخت. از این رو مردم شهر تبریز در برابر اقدام های شاه دست به شورش زدند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 3 و 4)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :