موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/78549 :کد

0

بشار اسد محکم تر از هر زمان دیگر

  چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ — ۲۰:۲۶
تعداد بازدید : ۱۹۶   
 تحلیل ایران -بشار اسد محکم تر از هر زمان دیگر

یک رسانه عرب زبان در مطلبی با اشاره به سخنان روز گذشته بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در برابر مجلس این کشور به واکاوی و تحلیل آن پرداخته است.یک رسانه عرب زبان در مطلبی با اشاره به سخنان روز گذشته بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در برابر مجلس این کشور به واکاوی و تحلیل آن پرداخته است.


به گزارش تحلیل ایران، پایگاه عرب زبان رأی الیوم در مطلبی به بررسی اظهارات اخیر «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در برابر اعضای پارلمان جدید این کشور و واکنش های مختلف به سخنان او پرداخته است.


بر اساس این گزارش رأی الیوم در این رابطه عنوان می کند: «مارک تونر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اخیرا اعلام کرد که تعهد بشار اسد رئیس جمهور سوریه مبنی بر بازپس گیری وجب به وجب اراضی سوریه موضوع قابل پسندی نیست و واشنگتن از روسیه می خواهد که رئیس جمهور سوریه را متوقف کند؛ این اظهارات مورد توجه بسیاری از ناظران و کارشناسان قرار گرفت. نکته مهم در این رابطه، حساسیت و نظارت دقیق دولت آمریکا به تک تک کلمات بشار اسد است.


رأی الیوم در ادامه می نویسد: بشار اسد اعضای پارلمان جدید سوریه را مخاطب سخنان خود قرار داد و طبیعی است که این گونه عبارات را برای افزایش روحیه و همچنین مشخص کردن ماموریت های ارتش این کشور بیان کند و به دستاوردهای ارتش سوریه در بازپس گیری برخی مناطق و شهرها مانند تدمر و بخش هایی از حومه حلب بپردازد. زیرا بشار اسد در چندین محور وارد جنگ شده است و آنهم در جنگی که قدرت های بزرگ منطقه ای از معارضان ریاست جمهوری سوریه به وسیله اعطاء پول و سلاح حمایت می کنند.


این پایگاه عرب زبان در ادامه تصریح می کند: معارضان سوری نیز از تعابیری مشابه بشار اسد استفاده می کنند و عنوان می کنند که وجب به وجب خاک سوریه را آزاد خواهند کرد؛ آیا سخنگوی آمریکا به اینگونه اظهارات معارضان اعتراض کرد و دولت آمریکا یا دولت های عربی و ترکی که از معارضان حمایت مالی و تسلیحاتی می کنند، خواستار متوقف نمودن معارضان هستند؟


آمریکا در هر مسئله کوچک و بزرگی در منطقه مداخله می کند و جنگنده و بمب افکن به آنجا اعزام می کند. همچنین ژنرال های این کشور نیز بدون مجوز و یا روادید در درون خاک سوریه و عراق رفت و آمد می کنند. این ژنرال ها برای آزادسازی این شهر و دیگر شهرها برنامه ریزی می کنند. همین مانده است که این افراد اقدام به نگارش سخنرانی های رئیس جمهوری سوریه و معارضان کنند.


رأی الیوم ادامه می دهد: اگر سخنرانی اخیر بشار اسد را تحلیل کنیم، متوجه می شویم که محوری ترین نکته آن، تغییر لحن وی از حالت دفاعی به حالت هجومی بود. رئیس جمهور سوریه در سخنرانی روز سه شنبه خود با حالتی از اعتماد به نفس به دلیل بازپس گیری شماری از مناطق به ویژه شهر باستانی تدمر، دیگر مناطق در حومه شمالی حلب، بازپس گیری شماری از روستاها در جنوب الرقه و شمال آن توسط نیروهای دموکراتیک سوریه که مورد حمایت بشار اسد هستند، ظاهر شد.


این روزنامه عرب زبان تصریح می کند: بشار اسد در سخنرانی روز سه شنبه به صورت بی سابقه به دشمنش یعنی «رجب طیب اردوغان» حمله کرد و دولت وی را فاشیستی خواند. وی همچنین تاکید کرد که شهر حلب به گورستان آرزوهای اردوغان تبدیل خواهد شد. بشار اسد همچنین برخی از گروه های معارض سوری را تابع کشوری که در جهان بسیار عقب مانده است، خواند و مقصود وی نیز عربستان بود.


بلاشک رئیس جمهور سوریه وضعیت بحرانی ترکیه به دلیل وقوع انفجارهای تروریستی در مرکز این کشور را به خوبی درک می کند؛ زیرا این انفجارها موجب کاهش گردشگری، بی ثباتی و از بین رفتن امنیت ترکیه می گردد. درست همانگونه که بحران اقتصادی در ترکیه چنین شرایطی را به وجود می آورد. علاوه بر این، اختلافات ترکیه با کشورهای همسایه به ویژه روسیه نیز موجب بحرانی تر شدن اوضاع این کشور شده است. انگار بشار اسد به اردوغان می گوید که آیا ۵ سال قبل به شما هشدار ندادم و نگفتم که هر کس عقربی را در جیبش بگذارد، یک روز او را نیش خواهد زد؟(کنایه از مار در آستین پرورش دادن)


رأی الیوم در پایان با اشاره به پیشروی ارتش این کشور با حمایت هوایی روسیه در الرقه، دیرالزور، حومه شمالی حلب و ادلب آورده است: اطلاعات اولیه حاکی از تداوم این پیشروی است. تا جایی که سخنگوی آمریکا در اطراف شهر الرقه اعلام کرد که بازپس گیری الرقه توسط ارتش سوریه و متحدانش بهتر از باقی ماندن آن در اختیار داعش است.


نتبع: مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :