موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست آتش سوزی

a/78555 :کد

0

آتش‌سوزي در مراتع پاسارگاد

  چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ — ۲۲:۲۱
تعداد بازدید : ۳۷۱   
 تحلیل ایران -آتش‌سوزي در مراتع پاسارگاد

از صبح امروز، حريق بخش قابل توجهي از مراتع پاسارگاد در محدوده تنگه‌ بلاغي، را در برگرفت.

 

 از صبح امروز، حريق بخش قابل توجهي از مراتع پاسارگاد در محدوده تنگه‌ بلاغي، را در برگرفت.

 

به گزارش تحلیل ایران، مدير روابط عمومي اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان فارس در گفت و گو با ايسنا، ضمن تاييد اين خبر، گفت: آتش‌سوزي در محدوده تنگه بلاغي حادث شده است.


سليماني زمان وقوع اين حادثه را ساعت اوليه صبح امروز اعلام و اضافه كرد: اقدامات لازم براي اطفاء حريق انجام شده است.


وي با بيان اينكه تمام نيروها اعم از بسيج، گروه‌هاي مردمي، نيروهاي منابع‌طبيعي، محيط زيست و دستگاه‌هاي اجرايي و ساكنان محلي براي اطفاء حريق همراه شده‌اند، گفت: حريق گسترده بود اما اميدواريم كنترل شود.


سلمياني گفت: با توجه به اعلام نياز انجام شده، اداره كل منابع طبيعي استان فارس حوالي ظهر امروز هلي‌برد نيروهاي انساني را انجام داده است.


وي گفت: علت وقوع حريق و وسعت منطقه درگير هنوز به شكل دقيق مشخص نيست و بايد پس از اطفاء، با انجام بررسي‌هاي كارشناسي، اعلام شود.


سليماني يادآور شد: اراضي درگير حريق شامل عرصه‌هاي طبيعي مراتع مشجر در محدوده تنگه بلاغي است.


به گزارش ايسنا، در جنوب غربی جلگه پاسارگاد تنگهٔ دراز و گودی است به نام تنگهٔ بلاغی که محل رفت ‌و آمد چارپایان و دام‌های ایل باصری و طوایف کرد شولی، فارسی، عبدالیوسفی و عرب است.


به دليل اينكه تنگه‌ بلاغي کوتاهترین راه بین2 شهر قادرآباد و سیوند محسوب مي‌شود، ایالات عشايري هنگام کوچ به ییلاق و برگشت به قشلاق از این راه عبور مي‌كنند.


تنگهٔ بلاغی به موازات تنگهٔ سعادت آباد قرارگرفته ولی همانقدر که تنگهٔ سعادت آباد خشک است این تنگه با صفا و پر درخت بوده و احتمال داده مي‌شود كه در دوران هخامنشيان راه مواصلاتي بين تخت‌جمشيد، نقش‌رستم، استخر و پاسارگاد، از اين مسير بوده است.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :