موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/78620 :کد

0

نفرین یمن، عربستان سعودی را رها نمی‌کند

  پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۹:۵۰
تعداد بازدید : ۱۴۹   
 تحلیل ایران -نفرین یمن، عربستان سعودی را رها نمی‌کند

بحران‌هایی که به صورت متوالی به عربستان سعودی و هم‌پیمانانش وارد می‌شود، به دلیل «توفان قاطعیت» است که هواپیماهایش ملت فقیر و بیچاره یمن را از یک سال و ۳ ماه پیش بی‌وقفه و بی‌رحمانه بمباران می‌کنند.

 

 

 

بحران‌هایی که به صورت متوالی به عربستان سعودی و هم‌پیمانانش وارد می‌شود، به دلیل «توفان قاطعیت» است که هواپیماهایش ملت فقیر و بیچاره یمن را از یک سال و ۳ ماه پیش بی‌وقفه و بی‌رحمانه بمباران می‌کنند.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عربی در سرمقاله‌ای در روزنامه «رای‌الیوم» نوشت: خبرگزاری «رویترز» عربستان سعودی را به ستوه آورد و تهدیدهای آن علیه سازمان ملل مبنی بر صدور فتواهای اسلامی ضد آن و متوقف کردن حمایت مالی از نهادهای آن از جمله «آنروا» آن هم در صورتی‌که نامش را از فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان حذف نکند را فاش کرد... آیا این تهدید موجه است؟ پیامدها و خطرات آن چیست؟


تسنیم نوشت: هرگز قصد نداریم که یک بار دیگر به این موضوع برگردیم ولی خبری که خبرگزاری بین‎المللی رویترز، روز چهارشنبه آن را منتشر و تاکید کرد که عربستان سعودی وزرای خارجه کشورهای ائتلاف عربی به رهبری خود، و نیز همتایان آنها در کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی را جمع کرد تا با «بان کی‌مون» دبیرکل سازمان ملل متحد تماس برقرار کنند و او را به همه شیوه‌های مستقیم و غیرمستیم تهدید کنند که در صورت مستمر بودن درج عربستان سعودی و هم‌پیمانانش در جنگ یمن در فهرست سیاه کشورهایی، که کودکان را می‌کشند و آنها را ناقص می‌کنند، دست به اقدامات انتقام‌جویانه می‌زنند؛ همین خبر، بازگشت ما به این موضوع را ضروری کرد.


مهم‌تر از آن، این است که عربستان سعودی تهدید کرد، همه کمک‌های مالی به نهادهای وابسته به سازمان ملل از جمله آنروا، که به امور آوارگان فلسطینی رسیدگی می‌کند را متوقف می‌کند. عربستان سعودی چهارمین کشوری است که بیشترین کمک را به این نهاد می‌کند؛ این کشور یک‌صد میلیون دلار در سال گذشته به آنروا کمک کرد. عربستان همچنین به برگزاری نشست علمای مسلمان و صدور فتواهایی در آن علیه سازمان ملل و معرفی این سازمان به عنوان سازمانی ضد اسلامی، تهدید کرد. اقدامی که یک دیپلمات سازمان ملل در گفت‌و‌گو با رویترز،  آن را «یکی از شنیع‌ترین نوع باج‌خواهی» توصیف کرد. چنین رویکردی، این علما را محکوم و تاکید می‌کند که فتواهای آنها براساس درخواست‌ها، صادر می‌شوند.


«توفان قاطعیت» عربستان با موشک‌ها و بمب‌هایش بیش از 500 کودک یمنی (از مجموع 1168 کودک کشته شده در جنگ) را کشته این علاوه بر 6 هزار نفر دیگری است که در آمارهای سازمان ملل ذکر شده است. حذف نام عربستان سعودی و هم‌پیمانانش از فهرست سیاه نمی‌تواند این حقیقت را پنهان کند یا از بزرگی آلام یمنی‌ها بکاهد.


با همه دیدگاه‌هایی که سازمان ملل را به فساد و همچنین به تسلیم شدن به هژمونی آمریکا، و تبانی با آن در محاصره عراق و جنگی، که آمریکا علیه این کشور راه انداخت- این جنگ به کشته شدن یک میلیون کودک عراقی منجر شد- همچنین اعطای پوشش قانونی به ناتو برای بمباران لیبی و کشتن بیش از 30 هزار نفر از مردمش و تبدیل آن به یک کشور شکست‌خورده، متهم می‌کنند؛ مخالف نیستیم ولی با این دیدگاه‌ عربستان و کشورهای عربی و اسلامی، که برای حمایت از عربستان «شتافتند» و بر دبیر کل سازمان ملل برای خارج کردن نام عربستان از فهرست سیاه فشار آوردند، اختلاف داریم؛ عربستان سعودی درقبال محاصره ظالمانه عراق توسط آمریکا به مدت 13 سال، سکوت و حتی آن را تشویق کرد؛ محاصره ای که منتهی به سرنگونی نظام عراق شد؛ نظامی که به مدت 8 با هدف حمایت از عربستان سعودی و کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس، علیه ایران جنگ کرد.


بله... سازمان ملل تحت فشار آمریکایی- اسرائیلی گنجاندن نام دولت اشغالگر اسرائیل را در این فهرست سیاه در سال گذشته به دلیل کشتار کودکان در نوار غره رد کرد. ولی این اقدام، عربستان سعودی و هم‌پیمانانش را محکوم می‌کند؛ برای اینکه آنها که تمامی «بازوهای» مالی و سیاسی را دارند پس به چه دلیل برای کمک به کودکان غزه و عراق اقدام نمی‌کنند و این نهاد جهانی را به  اصلاح کردن اشتباهش علیه آنها (کودکان فلسطینی) و درج اسرائیل در فهرست سیاه مجبور نمی‌کنند؟


کشتن انسان، چه خردسال باشد و چه بزرگ‌سال در یمن و سوریه یا عراق یا لیبی یا فلسطین اشغالی، تروریسم و جنایتی بزرگ است- قاتل هر کسی که باشد-، و باید کشورها و گروه‌هایی، که به چنین جنایت دست می‌زنند چه مسلمان باشند چه غیرمسلمان، بدون هیچ تبعیضی مجازات شوند.


عربستان سعودی و هم‌پیمانانش در خارج کردن نامش (ائتلاف عربی) از فهرست سیاه موفق شدند هر چند به طور موقت، ولی ضرری که به این کشور وارد آمد دوگانه است؛ همه جهان، به دلیل این سردرگمی، که سازمان ملل از طریق عقب‌نشینی‎اش دچار آن شده است، به خوبی می‎دانند که عربستان سعودی جنایت هایی را علیه کودکان یمن و کشورشان مرتکب شده است و این جنجال رسانه‌ای، که هنوز در مراحل ابتدایی است، ضرر بزرگتری به عربستان و وجهه‌اش وارد کرده است و تصویری از این کشور را نمایش می‌دهد که سازمان ملل و همچنین دبیرکل آن را می‌ترساند و از آنها باج می‌خواهد.


موضوعی جدید اضافه نمی‌کنیم زمانی که بگوییم همه این مصیبت‌ها، که به صورت متوالی به عربستان سعودی و هم‌پیمانانش که با خودش گرفتارشان کرد، وارد می‌شود، به دلیل «توفان قاطعیت» است که هواپیماهایش ملت فقیر و بیچاره یمن را از یک سال و 3 ماه پیش بی‌وقفه و بی‌رحمانه بمباران می‌کنند.


ما امیدواریم، حکومت عربستان سعودی همه امکانات نظامی و سلاح مادی بزرگ خود را در خدمت مسائل عادلانه جهان عرب و در رأس آنها مسئله فلسطین به کار می‌گرفت و از پروژه‌های توسعه در کشورهای عربی فقیر به منظور تامین یک لقمه نان برای ده‌ها میلیون بیکار در این کشورها- بیش از 3 میلیون بیکار در عربستان- استفاده می‌کرد و علمایش و همه همتایان آنها را در کشورهای اسلامی برای نه تنها حذف نام اسرائیل از فهرست سیاه قاتلان کودکان بلکه برای آزادی مقدسات عربی و اسلامی از اشغال این رژیم بسیج می‌کرد.


خیلی مختصر می‌گویم «نفرین یمن» تا چندین دهه عربستان سعودی را رها نمی‌کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :