موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/78769 :کد

0

خروج از اتحادیه اروپاوحدت بریتانیای متحد را به خطر می‌اندازد

  جمعه ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۷:۵۷
تعداد بازدید : ۲۴۸   
 تحلیل ایران -خروج از اتحادیه اروپاوحدت بریتانیای متحد را به خطر می‌اندازد

تونی بلر و جان میجر اعلام کردند که رأی به خروج از اتحادیه اروپا در همه‌پرسی ۲۳ ژوئن (۳ تیرماه) به وحدت بریتانیا لطمه خواهد زد.

تونی بلر و جان میجر اعلام کردند که رأی به خروج از اتحادیه اروپا در همه‌پرسی ۲۳ ژوئن (۳ تیرماه) به وحدت بریتانیا لطمه خواهد زد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از بی‌بی‌سی، تونی بلر و جان میجر روز پنج‌شنبه در سخنان مشترکی در ایرلند شمالی تأکید کردند که خروج از اتحادیه اروپا می‌تواند به‌ضرر وحدت بریتانیا باشد آن هم از طریق ضربه زدن به صلح در ایرلند شمالی و افزایش احساسات استقلال طلبی در اسکاتلند.

 

2 نخست وزیر سابق بریتانیا همچنین هشدار دادند که وحدت پادشاهی متحد نیز به خودی خود روی کاغذهای رأی‌گیری مطرح خواهد شد.

 

میجر و بلر که در دهه 1990 میلادی نقش مهمی در روند مذاکرات صلح ایرلند شمالی داشتند، تصریح کردند که یک خطر جدی برای برگزاری همه‌پرسی دوم استقلال اسکاتلند از پادشاهی متحد وجود خواهد داشت، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌تواند به‌ضرر ثبات و آرامش در ایرلند شمالی باشد.

 

بلر گفت: ما درک می‌کنیم که گرچه ایرلند شمالی امروز باثبات‌تر و مقتدرتر از همیشه است؛ ولی ثبات بر اساس ساختارهای محتاطانه‌ای استوار شده است، و بنابراین ما طبیعتاً نگران چشم‌انداز هر اتفاقی هستیم که این ساختارها را در معرض خطر قرار دهد.

 

55 درصد اسکاتلندی‌ها در همه‌پرسی سال 2014 میلادی با استقلال این کشور از پادشاهی متحد مخالفت کردند. البته حزب ملی اسکاتلند بعداً توانست بیش از 59 کرسی پارلمان انگلیس را در انتخابات 2015 میلادی کسب کند.

 

مردم انگلیس قرار است در همه‌پرسی 23 ژوئن یعنی 3 تیرماه در خصوص ادامه عضویت 43ساله این کشور در اتحادیه اروپا تصمیم گیری کنند.

 

نظرسنجی‌های مختلف انجام شده نشان می‌دهد اختلاف نظر زیادی بین شهروندان انگلیسی درباره این موضوع وجود دارد.

 

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :