موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/7891 :کد

0

رسیدگی به مشکلات زندانیان ایرانی در مخوف ترین زندان مالزی

  پنجشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ — ۱۷:۱۷
تعداد بازدید : ۴۴۳   
 تحلیل ایران -رسیدگی به مشکلات زندانیان ایرانی در مخوف ترین زندان مالزی

مشکلات ایرانیان دربند در زندان 'کجنگ' مالزی که برخی زندانیان آزاد شده از آن به عنوان 'ته دنیا' و 'بی مرام' یاد کرده بودند مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفت.

به گزارش تحلیل ایران، 'عباس رنجبر' کنسول جمهوری اسلامی ایران در مالزی به همراه برخی از کارکنان کنسولی ایران روز چهارشنبه با حضور در زندان 'کجنگ' از نزدیک با مشکلات ایرانیان دربند آشنا شدند و به مسائل آنان رسیدگی کردند.
هم اکنون حدود 25 زن و 50 مرد ایرانی به اتهام های مختلف که اکثر آن مواد مخدر است در پشت میله ها زندان روزگار می گذرانند و تعدادی از آن ها نیز در مراحل اول دادگاه حکم اعدام دریافت کرده اند.
این زندانیان به ویژه زنان زندانی از وضعیت بهداشتی به شدت گلایه داشتند و کنسول سفارت ایران نیز روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد این زندانیان اعلام کردند این زندان یک ماه است آب ندارد.
زندانیان در کجنگ مالزی اعلام کردند روزانه یک لیوان آب دریافت می کنند و نمی توانند به مسائل بهداشتی خود برسند و این یک لیوان را نیز برای نوشیدن مصرف می کنند.
مشکلات درمانی، مالی، حقوقی و تجهیزات از مشکلات زندانیان ایرانی بود که اکثر آن ها ناخواسته گرفتار باندهای قاچاق مواد مخدر شده اند و سال هاست در پشت میله های وحشتناک ترین زندان مالزی دوره عمر را سپری می کنند.
پیرمردی 60 ساله که طعمه باندهای قاچاق مواد مخدر شده بود، در حالی که اشک می ریخت تعریف کرد که برای کار و سرمایه گذاری وارد مالزی شده و ساک همراه نیز متعلق به وی نبوده و در دام قاچاقچیان گرفتار شده است.
بسیاری از این زندانیان از رنج هایی که به وسیله برخی زندانیان آفریقایی و دیگر کشورها به آن ها وارد می شود اظهار نگرانی کرده و گفتند که در سلول ها مورد آزار و اذیت این گروه قرار می گیرند.
در این زندان افراد دربند به سه گروه با لباس های متفاوت تقسیم شده اند که گروه قرمز هفته ها و ماه هاست نه تنها از همه چیز محروند، بلکه اجازه هواخوری نیز ندارند و گلایه داشتند که تغییر گروه نیز برای آن ها مشکل است.
رنجبر گفت که برخی زندانیان در این کم آبی از ناراحتی کلیه، دیابت و ناراحتی های شدید پوستی نیز رنج می برند و در مذاکره با رئیس زندان برخی امکانات برای زندانیان مریض فراهم شد.
انتقال دارو با هماهنگی وزارت امور خارجه مالزی، تهیه فلاکس و آب، تهیه غذای گرم، معاینه چشم و ارائه مقداری پول از جمله کمک هایی بود که در مذاکرات کنسول ایران با رئیس زندان کجنگ مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
برخی از این کمک ها روز گذشته به ایرانیان دربند در این زندان ارائه شد.
شرایط نامطلوب زندان های مالزی موضوعی است که گاهی در رسانه های این کشور نیز انعکاس می یابد. محیط بسته و نبود امکان ورود به زندان های مالزی عامل اصلی انتشار نیافتن فجایعی است که در این زندان ها رخ می دهد.
'امیزالدین احم'' یکی از مالزیایی ها است که بدون محاکمه سه ماه را در زندان کجنگ گذرانده و چندی پیش آزاد شد. وی در آن دوره به روزنامه 'سان دیلی' گفت در زندان غذاهایی خورده که حتی سگ ها و گربه های ولگرد نیز حاضر به خوردن آن نبودند.
شواهد بیان شده از سوی برخی از زندانیانی که توانسته اند به هر طریقی برگ آزادی خود را به دست آورند نشان از شرایط غیرانسانی زندان هایی دارد که در آن کوچکترین امکانی برای زنده ماندن وجود ندارد و تنها انطباق با محیط خشن زندان توانسته است زندانیان را از مرگ نجات دهد.
هم اکنون بیش از 200 ایرانی به اتهام های مختلف که اکثرا مواد مخدر است در زندان های مالزی بسر می برند. بیشتر این افراد به دلیل عدم توجه به هشدارهای پلیس برای انتقال بسته های مشکوک گرفتار باندهای قاچاق مواد مخدر شده اند.
چندی پیش یک ایرانی دربند زندان های مالزی به صورت مشکوک جان خود را از دست داد. پلیس مالزی مدعی است این فرد براثر مواد مخدر در زندان جان خود را از دست داده است، اما همسر مالایی این ایرانی با استناد به تصاویری از جنازه وی تاکید دارد این فرد در زندان های مخوف مالزی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.
آمار رسمی دولت مالزی نشان می دهد259 نفر در زندان های مالزی از سال 2000 تاکنون جان خود را از دست داده اند.

 

ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :