موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/7906 :کد

0

کره شمالی آماده حمله به کره جنوبی می شود

  پنجشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ — ۱۹:۳۵
تعداد بازدید : ۳۷۶   
 تحلیل ایران -کره شمالی آماده حمله به کره جنوبی می شود

کره شمالی هشدار داد که اگر کره جنوبی از بعدازظهر امروز - پنجشنبه - به وقت محلی به مدت ۴۸ ساعت تبلیغات و جنگ روانی علیه این کشور در منطقه مرزی را متوقف نکند دست به «اقدام نظامی» علیه سئول خواهد زد.

به گزارش تحلیل ایران، ستاد کل ارتش کره شمالی ساعتی پیش در بیانیه ای به وزارت دفاع کره جنوبی هشدار داد که توقف جنگ روانی و برچیدن بلندگوهایی را که از آنها بر ضد پیونگ یانگ تبلیغ می شود، جدی بگیرد.
کره شمالی اعلام کرده است که اگر به خواسته اش برای برچیدن این بلندگوها که کارشان تبلیغ علیه کره شمالی است و در مناطق مرزی نصب شده، عمل نشود حمله ای سخت علیه کره جنوبی ترتیب خواهد داد.
هفته گذشته کمیته دفاعی کره شمالی بیانیه ای صادر کرد و خواستار توقف این جنگ روانی شد و اعلام کرد که علیه کره وارد عمل خواهد شد.
خبرگزاری یونهاپ امروز در گزارشی از حمله راکتی پیونگ یانگ به مرزهای این کشور خبر داد و نوشت: این حمله که نزدیک به ساعت 16 به وقت محلی (19:30 به وقت تهران) رخ داد احتمالا در راستای تهدید هفته قبل این کشور بوده است.
همزمان کره جنوبی هم با آتش توپخانه به این اقدام کره شمالی پاسخ داده است.
کره جنوبی می گوید، بر اثر پرتاب این راکت ها تلفاتی متوجه این کشور نشده اما در مورد تلفات کره شمالی ابراز بی اطلاعی کرده است.
وزارت دفاع کره جنوبی هم با انتشار بیانیه فوری اعلام کرده که ارتش در حال آماده باش کامل بسر می برد.
این بیانیه می افزاید که ساکنان برخی از جزایر منطقه غربی که درگیری دو کره در آن رخ داده از منطقه تخلیه شده اند.
همزمان پس از درگیری امروز، نشست فوق العاده نظامیان کره ای و مقام های این کشور به ریاست «پارک گئون هی» رییس جمهور کره جنوبی برگزار شد.
در این نشست تاکید شد که کره جنوبی حق اتخاذ تدابیر مقابله جویانه در برابر حمله راکتی کره شمالی را برای خود محفوظ می دارد و در حال تجزیه و تحلیل این حمله و تاثیرات آن است.
کره شمالی که به شدت از برگزاری رزمایش مشترک «اولچی فریدام» آمریکا و کره به خشم آمده و نظاره گر جنگ روانی و نصب بلندگوهای تبلیغاتی در مرز خود است، تهدید کرده این مسایل را نمی تواند نادیده بگیرد زیرا این اقدامات کره و آمریکا نوعی اعلان جنگ علیه پیونگ یانگ است.
این رزمایش از روز دوشنبه - 26 مرداد - با شرکت بیش از 80 هزار نیروی نظامی از دو کشور در منطقه شبه جزیره کره آغاز شده که شرکت کنندگان در آن بزرگترین رزمایش شبیه سازی شده رایانه ای را اجرا می کنند.
مساله جنگ روانی و تبلیغ علیه کره شمالی با بلندگو و انتشار اعلامیه های ضد پیونگ یانگ از سال ها پیش آغاز شد اما در سال 2004 میلادی و به دنبال گفت وگوی دو کشور این بلندگوها برچیده می شود.
اما شش سال بعد و در سال 2010 میلادی، بار دیگر نصب این بلندگوها از سوی سئول از سر گرفته می شود که تداوم آن تا به امروز بارها منجر به تنش لفظی میان دو کشور شده است.
کره جنوبی می گوید کره شمالی کشوری منزوی است که مردمش از بسیاری اخبار و رویدادهای جهان آگاهی ندارند و با این اوراق و بلندگوها می توان آنان را در جریان اخبار قرار داد.
این در شرایطی است که از دیدگاه کره شمالی این حرکت نقض تمامیت ارضی و تلاشی برای براندازی رژیم پیونگ یانگ محسوب می شود.
دولت کره جنوبی اعلام کرده است که کره شمالی احتمالا در سالگرد تاسیس حزب حاکم کار در ماه اکتبر (مهر - آبان) یک راکت دوربرد پرتاب خواهد کرد.

 

ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :